Προς το περιεχόμενο

Εlectronic music production


Psy-Alen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στα παιδια του noiz, ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα μερικες πληροφοριες σχετικα με το θεμα EMP στη Sae, δεν ξερω κανενα μουσικο οργανο ουτε καν τις νοτες και ρωτησα τον υπευθυνο της σχολης και μου ειπε οτι δεν παιζει ρολο στο τμημα ηλεκτρονικης μουσικης παραγωγης μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας πανω στο θεμα γιατι δεν βρηκα καμια σωστη απαντηση. ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σίγουρα θα σε βοηθήσει σε πολλούς τομείς το να γνωρίζεις μουσική θεωρία (ή και κάποιο μουσικό όργανο), δεν πρόκειται να σταθεί εμπόδιο ούτε στο να σπουδάσεις μουσική παραγωγή, ούτε στο να γίνεις εξαιρετικός σε αυτό που θέλεις να κάνεις.

 

Η συστηματική ενασχόληση και η καθημερινή δουλειά πάνω στο αντικείμενο είναι απείρως πιο σημαντικοί παράγοντες κατά τη γνώμη μου. Αν σου δωθεί η ευκαιρία πάντως να αναπτύξεις τις μουσικές σου γνώσεις παράλληλα με τις σπουδές σου, μόνο χρήσιμο μπορεί να σου φανεί στο μέλλον.

 

Καλή επιτυχία!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω και πολλά...καμιά φορά μπορεί να είναι και καλύτερα να μην ξέρει ο παραγωγός μουσικό όργανο.

 

Να κρίνει καθαρά ως ακροατής.. απλώς μια σκέψη,ντοντ τέικ μι σίριους  ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας, και κατι τελευταιο που θελω την γνωμη σας, ειμαι 23 χρονων  και για πολλους λογους δεν μπορεσα να ασχοληθω πιο νωρις με την μουσικη πιστευετε οτι ειναι αργα για να κανω κατι σε τετοια ηλικια; για επαγγελματικα εννοω και αν θα παω μετα στο εξωτερικο θα εχω πιο πολλες πιθανοτητες; θελω να μου πειτε την γνωμη σας αντικειμενικα... και παλι ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όρεξη να έχεις φίλε μου, και ποτέ δεν είναι αργά! Άλλωστε δεν σε πήραν και τα χρόνια.

 

Αν σκοπεύεις να κάνεις ουσιαστικές και αποφασιστικές κινήσεις και να αφιερώσεις ΧΡΟΝΟ (που είναι το σημαντικότερο, μαζί με το χρήμα of course  ;) ) σε αυτό που αγαπάς, το τελευταίο που πρέπει να σε ανησυχεί είναι τα 23 σου χρόνια.

 

Από όσο ξέρω η Sae είναι η πιο αξιόπιστη σχολή για το αντικείμενο στην Ελλάδα, εφόσον βέβαια συνοδευτεί με την ανάλογη προσπάθεια από μεριάς σου.

(Μια φορά πήγα ως "πειραματόζωο" για να βοηθήσω φίλο να ηχογραφήσει και έμεινα με το στόμα ανοιχτό από τις εγκαταστάσεις/εξοπλισμό.)

 

Χωρίς να ξέρω και πολλά...καμιά φορά μπορεί να είναι και καλύτερα να μην ξέρει ο παραγωγός μουσικό όργανο.

 

Ισχύει από μια μεριά, ειδικά αν πρέπει να μιξάρεις κάτι που έχεις παίξει εσυ! :P

Αν και με την συνεχή ενασχόληση ξεπερνάς σταδιακά και αυτόν τον σκόπελο! Από την άλλη είναι θετικό να γνωρίζεις σε πρακτικό επίπεδο τι ηχογραφείς, πως να συμπεριφερθείς στο κούρδισμα, σε τριξίματα, σε συντονισμούς, σε κακό setup, σε 1002.

 

Όπως επίσης και για τη μουσική θεωρία, μόνο σε καλό μπορεί να σου βγει το να γνωρίζεις για παράδειγμα να περάσεις 2-3 διαφορετικές φωνές σε ένα refrain, να περάσεις "πλάτες" ή να γνωρίζεις που πρέπει να σκάνε τα 3ηχα 16ων στο grid πχ.

 

Ανάλογα πάντα, όχι ότι πρέπει να έχεις πτυχία μουσικής θεωρίας κρεμασμένα στον τοίχο για τα παραπάνω, κουβέντα να γίνεται.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου