Προς το περιεχόμενο

TOTO Live at Paris 2007


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@solega.αγαπητε μου οντως κατι συνεβη στο σημειο που γραφεις (το θεμα ειναι αν ειναι autotune η κατι αλλο που δυσκολα θα βγαλουμε ακρη... >:()οποτε μην αρχισουμε τωρα τις αντιπαραθεσεις για ποιος ακουει καλυτερα γιατι σε ενα αλλο tread το Πασχα που τολμησα και ανεφερα οτι οι zeppelin σε μια συναυλια τους φαλτσαραν πηγαν να με φανε.(και ο κιθαρας τους )

Οκ λοιπον μπορει να εγινε μια διορθωση και δεν ειμαι και ειδικος να το αποδειξω με επιχειρηματα.

Στην εδω συναυλια τους στο Ελληνικο καποια στιγμη ο Lukather ρωτησε τον κοσμο αν καταλαβε το λαθος που ειχαν κανει.Ο κοσμος απηντησε :οχι και ο Lukather ανταπαντησε οτι οση ωρα παιζουμε εχουμε κανει πολλα λαθη ανθρωποι ειμαστε και οχι μηχανες , αρα δεν υπαρχει θεμα αυτιων ολοι ακουνε αλλος καλυτερα αλλος λιγοτερο καλα .Το θεμα για μενα ειναι αν το autotuning γινεται επι τοπου(live ) η  μετα κατα την επεξεργασια ;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Έχοντας ακούσει τα δύο πρώτα τραγούδια θα έλεγα πως στο δεύτερο υπάρχει δημιουργικό processing (κακό κατα την άποψη μου αλλά ποιός είμαι εγώ...) που δεν στοχεύει απαραίτητα στην τονική διόρθωση της φωνής.

 

Απο την άλλη οι Toto σαν εμπειρότατοι session μουσικοί αν το έκαναν αυτό για διόρθωση, σίγουρα θα είχε πολύ πιό αποτελεσματικό (όπως είναι εφικτό) και όχι τόσο διακριτό αποτέλεσμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα «καλό ή κακό» το αν κάποιος χρησιμοποιεί autotune ή όχι.

Βασικά μου είναι τόσο αδιάφορο όσο και σημαντικό, όσο το αν χρησιμοποιεί κιθάρα.

Είτε θα βγει στη σκηνή όπως ακριβώς τον εξόπλισε η φύση (ούτε καν με μικρόφωνο) …..ή με «βοηθήματα». Και κανείς δεν γεννήθηκε με μια κιθάρα στο χέρι.

Όσο τον βοηθά να εκφραστεί μια κιθάρα (κάτι επίκτητο), άλλο τόσο τον βοηθά και το autotune (αν το χρησιμοποιεί- αλλά επανέρχομαι στο who cares).

Προσωπικά κοιτάω μια δουλειά σαν σύνολο…. και αν μου αρέσει, μου αρέσει.

Πάντως πολύ ωραίο Live.

 

 

edit:

 

Είμαι σίγουρος ότι όταν βγήκε η πρώτη drums , όπως την ξέρουμε τώρα…..ότι κάπου , κάποτε….3 μέλη μιας παραδοσιακής ορχήστρας ο snare παίχτης, ο kick [γκραν(τ) κάσα δεν τη λέγανε  ;D ] παίχτης και ο κυμβαλοπαίχτης….μπορεί να ξινίσθηκαν….που πλέον (με την βοήθεια της τεχνολογίας) κάποιος έγινε «μάγκας» και μπορεί μόνος του να κάνει ότι έκαναν εκείνοι οι τρεις μαζί.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Το ίδιο ενδεχομένως (ξινίλα εννοώ) να αισθάνθηκε και ένας τενόρος τραγουδιστής παλαιάς κοπής (που στηριζόταν στα πνευμόνια του) ….όταν είδε τον ανταγωνιστή του να χρησιμοποιεί μικρόφωνο….και μετά λίγο βάθος και λίγο chorus..;D ;D ;D ;D

 

 

Απλά με την πάροδο του χρόνου και την καθιέρωση τους θεωρούμε π.χ την ηλεκτρική κιθάρα ως "φυσικό" όργανο. 

 

Νομίζω ότι η αλλοίωση του αποτελέσματος και η παρεμβατικότητα στο "φυσικό " παίξιμο (και πάλι καταχρηστικά το χρησιμοποιώ- δεν υπάρχει φυσικό παίξιμο κιθάρας) , με μια ηλεκτρική κιθάρα είναι η ίδια ή και  χειρότερη με το autotune…για να μην πιάσω τα synths . Προσωπικά αντιμετωπίζω το autotune σαν ένα ακόμα μουσικό όργανο…όπως και το vocoder και το talk box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το seventh ήταν μεγάλη δισκάρα

Εχεις δικιο Terry οτι ειχε ορισμενα πολυ καλα κομματια αλλα δε συμπαθησα ποτε ιδιαιτερα 

τη φωνη του Williams.Δεν ξερω μου φαινοταν οτι κατι ελειπε σε σχεση με τα φωνητικα του

Kimball-ισως δικη μου προκαταληψη θα πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και ολο το Live ειναι εξαιρετικο. Απλα θα το προτιμουσα εστω και λιγο πιο αληθινο στις φωνες. Απλα σε ενα κομματι σταθμος οπως το παρακατω ειναι λιγο υπερβολικη η επεμβαση σε καποια σημεια του Kimball ΚΤΜ.

 

Ισως ηταν λιγο γλυκαναλατος o Williams σε σχεση με τις δυναμικες του Kimball?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το autotune δεν είναι πολύ εύκολο να χρησιμοποιηθεί live, έτσι δεν είναι; Οπότε μιλάμε για post-performance studio χρήση; Και αν ναι, γιατί δεν έκαναν ένα overdub να τελειώνουν;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω που δεν ειμαι ειδικος στα περι autotuning κλπ κολπα αυτο ρωταω .Υπαρχει καποιος που να γνωριζει το θεμα αν ναι ας μας δωσει τα φωτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει processing,τωρα τι και πως... :-\

Νομιζω ομως οτι μεγαθηρια σαν τους Τοτο που εχουν αποδειξει την αξια τους στα ''πετρινα χρονια'' αλλα ακομα ανηκουν στο χωρο του music business,θελουν και πρεπει να παρουσιαζουν αποτελεσμα συμβατο με την εποχη.Ακομα και να καλυψουν τυχον αδυναμιες.

Ιδιως οταν προκειται για ενα γκρουπ του οποιου τα κομματια εχουν τον καλο ηχο και την αρτιοτητα στο συνολο ως αναποσπαστο κομματι της καριερας τους.Ειτε λαιβ,ειτε στουντιο..

 

Η τεχνολογια ειναι ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ.Οχι για ντο Μπαμπη ντο μπαραλια που του πανε ''καλα τα λες'' και παει να γινει Coverdale με το στανιο και εδωσε 800 ευρω για TC electronic..(για να παιξει σε 30 ατομα,οι 15 σόι..) ;D

 

Δεν ειναι οι Skynyrd που ακους την εισαγωγη απο το That smell απο τον Rossington και σου φτανει δε μπα να ακους κουβαδες απο πισω..

Αλλη φιλοσοφια,αλλη κατασταση.

 

Προσωπικα μ ενοχλει η παραποιηση του αληθινου αλλα για τετοιους καλλιτεχνες,κανω τουμπεκι και απλα απολαμβανω... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει processing,τωρα τι και πως... :-\

 

 

 

Απλα σας ευχαριστω. Νομιζα πως ειχα ερθει απο αλλο πλανητη....

Τωρα που ειναι ο αλλος που το ακουει φυσιολογικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα ήθελα αν θα είχατε την ευγενική καλοσύνη, να πείτε τι βλέπετε και τι ακούτε στο 4.49 εστιάζοντας στον Tony Levin  ;)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου