Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση από Fostex R8


akra2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη προσπάθειά μου να ηχογραφήσω από ένα Fostex R8(μπομπίνα) στο macbook, διαπιστώνω ότι χάνει σε tempo (ή τέλος πάντων υπάρχει ένα delay/latency).

 

Π.χ. ένα beat που είναι μετρονομημένο στο DAW μου το στέλνω στo Fostex και εν συνεχεία το επιστρέφω μέσω του audio interface μου στο macbook. Είναι out of sync και όσο περνάει η ώρα χάνει όλο και περισσότερο σε tempo.

 

Γιατί συμβαίνει αυτό; Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στη προσπάθειά μου να ηχογραφήσω από ένα Fostex R8 σε ένα macbook, διαπιστώνω ότι χάνει σε tempo (ή τέλος πάντων υπάρχει ένα delay/latency).

 

Π.χ. ένα beat που είναι μετρονομημένο στο DAW μου το στέλνω στo Fostex και εν συνεχεία το επιστρέφω μέσω του audio interface μου στο macbook. Είναι out of sync και όσο περνάει η ώρα χάνει όλο και περισσότερο σε tempo.

 

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Να φανταστώ ότι μιλάς για το παλιό - γνωστό R8 μπομπίνα.

Πως θες να συγχρονιστεί σωστά η αναλογική ταινία (αναλογικό πολυκάναλο μπομπινόφωνο) όταν δεν έχεις γράψει σε ένα κανάλι κώδικα συγχρονισμού;

Ποιός από τους δύο είναι ο μαέστρος, ποιός δίνει το "βήμα", ποιός είναι ο master ?

Χωρίς συγχρονισμό είναι πολύ λογικό να φύγει ή να φλαμάρει μετά από κάποια μέτρα.

(Φλαμάρει = αυτό που μεταφράζεις εσύ ως delay/latency = out of sync)

 

Θα χρειαστείς ένα συγχρονιστήρι για να γράψεις πρώτα τον κώδικα συγχρονισμού σε ένα κανάλι της ταινίας (π.χ. το 8 ) και μετά γράφεις στα υπόλοιπα 7 κανάλια ότι θες συγχρονισμένα μέσω του Sync Box. Χωρίς συγχρονισμό είσαι στον "αέρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλιστα! Έχεις να μου προτείνεις ένα καλό syncbox;

Εγώ θα σου πρότεινα να αλλάξεις το παλιό πολυκάναλο με ένα νέας τεχνολογίας ψηφιακό, φθηνό που τα κάνει όλα. Αλλά αφού έχεις ήδη το R8...

 

Τα συγχρονιστήρια αυτά είναι αρκετά παλιά. Κανονικά και ένα απλό με απλό FSK κώδικα θα σου κάνει την δουλειά, αρκεί να το βρεις. Καλύτερα ψάξε στις αγγελίες στα μεταχειρισμένα.

Διαφορετικά πάρε τηλέφωνο εδώ ή εδώ και ρώτησέ τους, αυτοί γνωρίζουν.

 

Για παράδειγμα υπάρχουν τα MOTU που είναι και για MAC αλλά είναι ακριβά καθ'ότι κάνουν και άλλα πράγματα & υποστηρίζουν και διάφορους άλλους τύπους συγχρονισμού που όμως δεν σε αφορούν, τσάμπα θα τα πληρώσεις και είναι κρίμα.

 

Ανάλογα βλέπεις και αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου