Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με συνθεσάιζερ Kawai z1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω συνθεσάιζερ kawai z1000 και αντιμετωπίζω πρόβλημα με το λογισμικό του. Δυστυχώς δεν έχω το system disc που μου ζητάει για να εγκατασταθεί το λογισμικό από την αρχή. Γίνεται να το αγοράσω? Αν όχι, μπορούν σε κάποιο κατάστημα με μουσικά όργανα να μου το επιδιορθώσουν?  Ευχαριστώ για την όποια απάντηση  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

 

με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό εδώ: http://www.kawaius.com/Downloads/download_archive-4.html

 

Στον τομέα του Ζ1000 υπάρχει ο φάκελος Z1000 v242.zip, και οι εξής οδηγίες:  

 

Z1000 system v2.42. Before updating the OS remember to save any user settings to Floppy disk!

Please extract the file directly to an 2HD disk that has been formatted using the Z1000. Now insert the disk into your Z1000, hold the Pops button and power on. Loading takes around 1 minute. MAC-Users Please extract the file to the original System Disk that came with the Z1000. Do not format the disk. Just overwrite the original file.

 

Οπότε κατεβάζεις το zip αρχείo και κάνεις extract τα αρχεία που περιέχει σκέτα, όχι σε υποφάκελο, σε μία δισκέτα 3,5" floppy που να την έχεις κάνει format στο Ζ1000. Έχοντας σβηστό το όργανο κρατάς πατημένο το κουμπί Pops ενώ ανοίγεις το όργανο και κάνει update μόνο του στη v.2.42.

 

Οπότε μένει να βρεις έναν παλιό υπολογιστή με floppy disk drive ή ένα usb floppy drive για να αντιγράψεις το αρχείο και να έχεις τη δισκέτα σε κάποιο μέρος ασφαλές γιατί μπορεί να ξαναχρειαστεί.

 

the end.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωσέ μας πως πήγε, μια και δεν έχουμε πολλά θέματα σε Kawai... σπάνια όργανα πλέον...

 

οι μισοί ήμαστε korgaκηδες, rolandακηδες, korzwβάιλοι, κάποιοι nordηδες αλλαξοπίστησαν που είχαν ξεμείνει και οι άλλοι μισοί ασχολούνται με τα modular  ;D :P ::)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωσέ μας πως πήγε, μια και δεν έχουμε πολλά θέματα σε Kawai... σπάνια όργανα πλέον...

 

οι μισοί ήμαστε korgaκηδες, rolandακηδες, korzwβάιλοι, κάποιοι nordηδες αλλαξοπίστησαν που είχαν ξεμείνει και οι άλλοι μισοί ασχολούνται με τα modular  ;D :P ::)

 

ξεχασες τους yamahaκιδες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια synths τα Kawai (αν και το Ζ1000 δεν ειναι synth), στο παρελθον εχει βγαλει κλασσικα κομματια, οπως τα Κ5 και K5000. Κριμα που στις μερες μας δεν βγαζει κατι παρομοιο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου