Προς το περιεχόμενο

Αποριες για επιλογη κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτα απ ολα ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Για μένα πάρε μια ΑΛΗΘΙΝΑ καλή κιθάρα....Καταρχήν με 6-7 κατοστάρικα θα βρεις μια μεταχειρισμένη studio.

 

Η αληθεια ειναι οτι εχω παιξει με studio και δεν μου αρεσε. Ακομα και τα 6-7 κατοσταρικα μου φαινονται πολλα για μια studio. Εκτος του οτι θα προτιμουσα να τα δωσω για να παρω μια ΑΛΗΘΙΝΑ καλη μεταχειρισμενη κιθαρα, μπορω να σου πω οτι σε σχεση με 2 studio που επαιξα, η epiphone les paul custom που εχω μου αρεσε πολυ περισσοτερο. Μη με παρεξηγησεις, δεν τα λεω κακοπροαιρετα αυτα,εξαλλου ειμαι μεγαλος fan των les paul αλλα και της Gibson. Απλα σε αυτα τα χρηματα κυκλοφορουν διαμαντια και η αποψη μου ειναι οτι η studio δεν ειναι ενα απο αυτα. Εκτος αν η δικη σου ετυχε να ειναι τοσο καλη,και αυτες που επαιξα εγω ηταν χαλια.

 

Και ξαναλεω ότι όποτε τις δοκιμασα ενω είναι κουκλιά είναι πίσω σε αίσθηση και ήχο. Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω πως είναι οι σημερινες λες πολ, αλλα η δική μου που ειναι 10 ετών και μιας άλλη τιμής απο τις σημερινές ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ τουλαχιστον με την σεκτερ...απλα...σιγουρα υπαρχουν καλύτερες, αλλα ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ μια εξ αυτων δεν ειναι η σεκτερ.

 

αυτο που λες ειναι σεβαστο. Θα ηθελες να μου πεις λεπτομερειες στο γιατι δεν σου αρεσε σαν αισθηση και ηχος? Τι ηταν αυτο που σε ξενισε?

 

Πάρε αυτή που έπαιξες και σου άρεσε και σε βόλεψε πολύ.

 

Θα το ηθελα πολυ, αλλα μιλαω παντα για μεταχειρισμενα οργανα και η αληθεια ειναι οτι πολυ σπανια βρικσεις τη συγκεκριμενη κιθαρα σε αγγελιες επειδη σε αλλη περιπτωση η τιμη ειναι υψηλη για μενα.

 

@Stoner Jackass

Συμφωνω οτι ειναι πολυ πιπινι η τυπισσα και αν και θελω active μαγνητες,παιζει να την εκανα υποχωρηση. Οπως και για αυτην http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_fm_asb.htm

 

 

Επισης,γνωριζετε καθολου αν ολες οι schecter εχουν τον ιδιο λαιμο?

 

Παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση το οτι ενω γενικα και σε αυτο αλλα και σε αλλα φορουμ οι schecter συνηθως εκθειαζονται, εδω υπαρχουν τοσο αντιδιαμετρικες αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για μένα πάρε μια ΑΛΗΘΙΝΑ καλή κιθάρα. Δηλάδή αφού είσαι και μέταλο πάρε μια gibson les paul και καθάρισες. Καταρχήν με 6-7 κατοστάρικα θα βρεις μια μεταχειρισμένη studio. Εγώ παίζω χρόνια μεταλ με αυτή τη κιθάρα. Τρελά γκάζια, φοβερή αίσθηση στο μπράτσο, sustain τρελό, και γενικά η αίσθηση που μόνο μια gibson μπορεί να σου δώσει. Και έχεις μία κιθάρα κλασικό κομμάτι με την οποία μπορείς να παίξεις ΟΤΙ αλλο θες, μεγαλώνοντας και πιο μπλουζ καταστάσεις (μελι για τετοια πράγματα...), γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι θα σε τραβήξει στο μέλλον.. Είναι πιο εμπορεύσιμη και οπως και να το κανουμε...ΕΙΝΑΙ GIBSON!! ;D

Αν παρόλα αυτά θες μια απο τις 3, εγώ θα διάλεγα την πρώτη, γιατί σιχαίνομαι το τρέμολο, μου αρεσουν οι χορδές που πάνε μεσα στο σώμα και έχει πανέμορφο χρώμα. Παρολα αυτά όσες σεκτερ έχω παίξει (ακριβές κιθάρες όχι τα φτηνιάρικα) ενώ μου άρεσαν πολύ εμφανησιακά και ανυπομονούσα να τις δοκιμάσω (ένας φίλος είναι αντιπρόσωπος και όποτε ήμουν στο μαγαζί του....παρε να έχεις), μόλις ξεκινούσαν να παίξω μου φαινόνταν μίλια μακρια απο τη λες πολ μου.....

 

+1000

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gibson les paul studio του '99 έχω κι εγώ(!) αλλά δε θα πω ότι είναι καλύτερη από την ltd για το συμφορουμίτη μας.

  Το μπράτσο της studio, παρότι είναι 60s style, δεν είναι τόσο βολικό και "γρήγορο" όσο της ltd που έχω.

Επίσης, ηχητικά η gibson είναι μια χαρά για τα περισσότερα είδη και με έχει βγάλει σε blues αλλά και σε hard rock κομμάτια. Εντούτοις, αν θέλεις metal guitar, σίγουρα η ltd καλύπτει περισσότερο το heavy φάσμα είτε με emg είτε με duncans.

  Την gibson μου την πήρα από φίλο στα 400ευρώ επειδή είχε σπάσιμο στο headstock που επισκευάσαμε. Σε μεγαλύτερη τιμή, δεν θα την έπαιρνα κι ας είναι gibson για να είμαι ειλικρινής...

Αν θέλεις premium κι όχι απλά ΟΚ ποιότητα και specs, σε νορμάλ χρήματα, η gibson δεν είναι η λύση... Υπάρχουν εταιρίες όπως η godin, hagstrom, sparrow που παράγουν φοβερά μοντέλα κιθάρας σε λογικές τιμές. Η ltd έχει τσιμπημένες τιμές αλλά μπορείς άνετα να βρεις μεταχειρισμένη σε καλή τιμή (γενικά μπορείς πλέον να βρεις φθηνές made in Japan κιθάρες στις αγγελίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε παιδιά για την παρέμβαση , αλλα πιστεύω πως το θέμα ¨τι κιθάρα θα πάρω¨ δεν χωράει και πολλή κουβέντα.....ο μόνος τρόπος φίλε μου είναι να ακούσεις και όχι να δεις τι λεει το headstock  ;)

 

Ειμαι της αποψης πως στα πρώτα 10 δευτερα που πιανεις ενα οργανο ξέρεις πολυ καλα αν κάνει για εσένα.....οποτε ΜΟΝΟ αν πας να ακούσεις , να παίξεις κτλ θα ξέρεις , το τι σου λεει ο καθένας είναι εντελώς αδιάφορο κατ´εμε......καλο ψάξιμο  :)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω κι εγω με την αποψη οτι η gibson studio ειναι κατα πολυ χειροτερη κιθαρα σε ολα της απο την schecter και απο την ltd !!!!

 

Ενα πολυ σοβαρο οργανο ειναι και αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_pro_x.htm

 

Αν σε ενδιαφερει να εχεις και τρεμολο... Κατα τα αλλα και οι 2 παραπανω κιθαρες οπου παρατεθηκαν ειναι απο κορεα και εχουν παρομοιο επιπεδο καρασκευης... Το οποιο επιπεδο ειναι πολυ ποιοτικο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την studio δεν την έχω παίξει αλλά θα πω κάτι,με όλο το σεβασμό για αυτήν την εκπληκτική πραγματικά εταιρεία, που έχει υποθεί ουκ ολίγες φορές και πιστεύω ακράδαντα...στις entry level gibson πληρώνεις πολύ logo και λίγη ουσία.  :-\

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μόνος τρόπος φίλε μου είναι να ακούσεις και όχι να δεις τι λεει το headstock  ;)

 

Ειμαι της αποψης πως στα πρώτα 10 δευτερα που πιανεις ενα οργανο ξέρεις πολυ καλα αν κάνει για εσένα.....οποτε ΜΟΝΟ αν πας να ακούσεις , να παίξεις κτλ θα ξέρεις , το τι σου λεει ο καθένας είναι εντελώς αδιάφορο κατ´εμε......καλο ψάξιμο  :)

To θεμαι ειναι οτι εδω που μενω δεν νομιζω να εχει schecter,ποσο μαλλον τις συγκεκριμενες που θελω εγω.

 

Ενα πολυ σοβαρο οργανο ειναι και αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_pro_x.htm

 

Αν σε ενδιαφερει να εχεις και τρεμολο... Κατα τα αλλα και οι 2 παραπανω κιθαρες οπου παρατεθηκαν ειναι απο κορεα και εχουν παρομοιο επιπεδο καρασκευης... Το οποιο επιπεδο ειναι πολυ ποιοτικο !!!

 

Γενικα δεν ενδιαφερομαι για κιθαρες με τρεμολο αλλα και σαν σχημα η συγκεκριμενη ειναι πολυ "death metal" και δε με ψηνει καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμαι ειναι οτι εδω που μενω δεν νομιζω να εχει schecter,ποσο μαλλον τις συγκεκριμενες που θελω εγω.

 

Γενικα δεν ενδιαφερομαι για κιθαρες με τρεμολο αλλα και σαν σχημα η συγκεκριμενη ειναι πολυ "death metal" και δε με ψηνει καθολου

 

ok... η ltd παντως με την σεχτερ εχουν παρομοια για να μην πω ιδια ποιοτητα κατασκευης... Αν σκεφτεις οτι ο κυριος ESP ειναι και κατοχος της εταιριας σεχτερ και ειναι  και φτιαγμενες στην κορεα το πιο πιθανο ειναι να φτιαχνονται και στο ιδο εργοστασιο...

 

Μην πω και απο τους ιδιους ανθρωπους !!

 

Οποτε οποια σου κανει κλικ εμφανησιακα... Η διαφορα που πρεπει να εχεις στο νου σου ειναι οτι η σεχτερ εχει χοντρα μανικια... Οποτε αν εχει μικρα δαχτυλα πηγαινε προς ltd και τουμπαλιν !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα ποσο χοντρα ειναι αυτα τα μανικια τελοσπαντων???

Δινουν ολοι τοσο μεγαλη εμφαση σε αυτο το πραγμα που πραγματικα εχει αρχισει να με τρομαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα ποσο χοντρα ειναι αυτα τα μανικια τελοσπαντων???

Δινουν ολοι τοσο μεγαλη εμφαση σε αυτο το πραγμα που πραγματικα εχει αρχισει να με τρομαζει

φυσικα,γιατι αυτος ειναι ο καθοριστικος παραγοντας στην επιλογη κιθαρας...οτιδηποτε αλλο να μη σου αρεσει διορθωνεται...!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου