Προς το περιεχόμενο

Αποριες για επιλογη κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν...

Διάβασα διάφορες (σεβαστές) απόψεις εδώ και θα πω πάλι τη γνώμη σου 2-3 πραγματάκια που σημείωσα. Πριν την gibson είχα epiphone. Ηταν μία standar η οποία ήταν το πιο τίμιο όργανο που είχα ποτέ. Πραγματικά άξιζε τα λεφτά του. Αλλά όταν πηρα την Gibson, με ακριβώς τον ίδιο εξοπλισμό, δεν είχε καμία σχεση με ότι είχα ακούσει πριν. Και αυτήν την διαπίστωση την έκαναν όλοι όσοι με άκουσαν να παίζω, και πολύ μεγαλύτεροι (ηλικιακά και μη) μουσικοί απο μένα. Όσο για το πιο μπράτσο είναι γρήγορο, πάλι είναι θέμα γούστου. Νομίζω ότι έχει χοντρό μπράτσο αλλά με βολεύει τρελά και δεν με δυσκόλεψε ποτέ σε τίποτα. Το ίδιο και τη τέλε μου, που είναι με μπράτσο...καλαμάκι. Όλα είναι θέμα γούστου και όλα θέμα χεριών,και ικανότητας στο όργανο. Το άλλο που θέλω να πω, γιατί καποιος φίλος μίλησε για το ότι πληρώνεις όνομα στα φτηνά της συγκεκριμένης εταιρίας, είναι το εξής: Όπως είπα και σε προηγούμενό μου μύνημα, δεν ξέρω τι όργανα βγάζουν τώρα με τον τίτλο les paul studio αλλά όταν την πήρα εγώ απο το Bon studio, τα 1600 ευρώ μετροιτής δεν τα λες ακριβώς ...entry level...Ισως τώρα τα στούντιο που πουλάει η εταιρία με 6-7 κατοστάρικα να είναι για τον λούτσο. Και εγώ όταν είχα την ευκαιρία να πάρω μια τέτοια, την επαιξα και δεν είχε καμία σχέση με τη δική μου. Φαντάζομαι η τιμές δεν πέσανε τυχαία..Τωρα φίλε μου που ρωτάς τι με ξενέρωσε στις ακριβές σέκτερ και δεν πήρα ποτέ, είναι σαν να με ρωτάς τι με ξενερώνει στις γκόμενες με τα μεγάλα μπαλκόνια...

όλα είναι θέμα γούστου...Σου εύχομαι να ακολουθήσεις σωστά το ένστικτό σου και να βρείς αυτό που θες..Εγώ το βρήκα, το εκτιμάω και για αυτό το φιλάω στη σκηνή σε κάθε μου λαιβ, και το θεωρώ αναντικατάστατο. Ρωτα και τον Rory (δύσκολο...) που μια ζωή έπαιζε με την φθαρμένη του στρατοκάστερ... ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

OI Schecter έχουν πιο χοντρό μπράτσο από μια  Gibson '60s neck profile ή μια PRS SE?Κάποιος που έχει δοκιμάσει να μου απαντήσει?Επδ έχοντας μια ibanez δε με βολεύει καθόλου το λεπτό μπράτσο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OI Schecter έχουν πιο χοντρό μπράτσο από μια  Gibson '60s neck profile ή μια PRS SE?Κάποιος που έχει δοκιμάσει να μου απαντήσει?Επδ έχοντας μια ibanez δε με βολεύει καθόλου το λεπτό μπράτσο....

 

Έχω την εντύπωση πως ναι...και αν όχι πιο χοντρό το ίδιο περίπου...δε μπορώ να σου πω ακριβώς γιατί πάει καιρός από την τελευταία φορά που έπιασα schecter...σίγουρα όμως δεν έχει σχέση με ibanez το μπράτσο τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε περιπτωση που μιλαμε για μανικι τυπου Gibson 60's,που ειναι τα λεπτα μανικια αν δεν κανω λαθος,δεν μιλαμε για χοντρο μανικι...

εγω το χοντρο μανικι το εχω στο μυαλο μου σαν μανικι απο SG που ειναι τα 50's.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο κοντά σε 50 neck όχι σε 60 . Δεν είναι κάτι φοβερό . Απλά αγκαλιάζουν την χούφτα πιο πολυ . Μάλλον γεμίζουν το χέρι σου οι συγκεκριμένες ταστιερες . Είναι ωραίες κιθάρες γενικά  . Περιπιοημενεσ . Αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου