Προς το περιεχόμενο

Μπάσο fender blacktop. Πόσο Jazzbass είναι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα μία βόλτα στα μαγαζιά και βρήκα ένα precision της συγκεκριμένης σειράς. Μη γνωρίζοντας, επέμενα στον πωλητή ότι αυτό δεν είναι precision λόγω των μαγνητών. Μετά είδα στο internet το Jazz (με τους precision μαγνήτες) και χάζεψα τελείως.

 

Το precision το έπαιξα πολύ λίγο (είχε δουλειά ο πωλητής και δεν ήθελα να του γίνω βάρος) έτσι δεν έβγαλα συμπέρασμα. Πιο πολύ με ενδιαφέρει αν κανείς έχει παίξει με το Jazz και να μας πει αν λόγω των μαγνητών του είναι όντως Jazz ή ο ήχος γέρνει προς precision.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσουν οι γκουρού, εγώ δεν έχω παίξει με Blacktop μπάσο, μόνο με κιθάρα η οποία ήταν συμπαθητική.

 

Στη θέση σου πάντως θα έβαζα ίσως ένα κατοσταρικάκι ακόμα και θα έπαιρνα αυτό...

 

http://www.thomann.de/gr/fender_50s_precision_bass_mn_hb.htm

 

το οποίο είναι best buy. Φυσικά γούστα είναι αυτά, YMMV κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου πάντως θα έβαζα ίσως ένα κατοσταρικάκι ακόμα και θα έπαιρνα αυτό...

 

http://www.thomann.de/gr/fender_50s_precision_bass_mn_hb.htm

 

Αυτο ακριβως τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ με ενδιαφέρει αν κανείς έχει παίξει με το Jazz και να μας πει αν λόγω των μαγνητών του είναι όντως Jazz ή ο ήχος γέρνει προς precision.

Με 2 (!!) P μαγνήτες πως θα ακούγεται σαν Jazz;

Επειδή έχει jazz μπράτσο ή jazz σχήμα;

 

Η εναλλακτική που προτάθηκε ΔΕΝ έχει σχέση με το Blacktop καθότι είναι εργονομικά άλλο μπάσο. Άσε που δεν θα ήταν και η πρώτη μου επιλογή.

Αλλά περί ορέξεως......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και αυτο βεβαια http://www.thomann.de/gr/fender_aerodyne_jazz_bass_bk.htm το οποιο θεωρω και πιο ομορφο απ'ολα, κατασκευασμενο Ιαπωνια, κατι που εγω θεωρω πλεονεκτημα! Με ηχο Jazz και Precision.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικώς χτύπησα το precision... Θα έλεγα ότι πρόκειται για μία μίξη P με J στον ήχο του. Δεν είχα και καλύτερα μπάσα κατά το παρελθόν για να έχω άποψη, αν θέλει κανείς να ρωτήσει κάτι, εδώ είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικώς χτύπησα το precision... Θα έλεγα ότι πρόκειται για μία μίξη P με J στον ήχο του. Δεν είχα και καλύτερα μπάσα κατά το παρελθόν για να έχω άποψη, αν θέλει κανείς να ρωτήσει κάτι, εδώ είμαι.

 

Με γεια !!!

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου