Προς το περιεχόμενο

Θορυβος απο Μαγνητες??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

Εδω και δυο μηνες εχω ενα προβλημα.

Προσπαθω να ηχογρφησω κιθαρα ηλεκτρικη και βγαζει εναν θορυβο απο τους μαγνητες.Γιατι λεω απο τους μαγνητες¨(Γιατι μετακινοντας την μες στο δωματιο ο θορυβος αυξανεται η μειωνεται αναλογα με το σημειο.

Για να βοηθησω σας ενημερωνω οτι απο τη κιθαρα πηγαινω κατευθειαν στον ενισχυτη,μετα σε palmer και μετα στη κονσολα.Ουτε πεταλια ουτε εφφεδιερες.τιποτα.

Εχω δοκιμασει τα παντα οπως το να βαλω DI, να βγαλω εξω τα monitors μηπως δημιουργουσαν καποιο πεδιο,να βγαλω την οθονη απο τη μπριζα,να βγαλω εξω τον υπολογιστη,να κλεισω τα φωτα,να βγω με τη κιθαρα με μακρυ καλωδιο εξω απο το δωματιο,να αλλαξω κιθαρα με αποτελεσμα να δοκιμασω καμια δεκαρια και active και passive.

Στην αρχη νομιζα οτι ισως εφταιγε ο ενισχυτης η τα πολλα γκαζια αλλα τελικα εκανα το πιο

απλο πηρα τη κιθαρα την καρφωσα κατευθειαν πανω στο μονιτορ και παλι τα ιδια.

Επισης το προβλημα το εχω εντοπισει σε ολο το στουντιο.

Φυσικα το προβλημα το εχω και με μπασσο.

 

Καμια ιδεα?

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μας ειπες με ΤΙ ΚΙΘΑΡΑ ΠΑΙΖΕΙΣ.

 

Αν παιζεις με μονους μαγνητες και πολυ distortion ειναι απολυτα φυσικα και δεν μπορεις να το αποφυγεις.

 

Αλλοιως το σπιτι σου,οπως και τα περισσοτερα Ελληνικα σπιτια,εχει γειωση της πλακας .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εχω δοκιμασει περιπου 10 κιθαρες και passive και active.

 

Ο θορυβος υπαρχει ακομα και οταν κουμπων κιθαρα στ μονιτορ μου χωρις καν ενισχυτη.

Επισης η γειωση ειναι τσεκαρισμενα σωστη γιατι ειναι στουντιο δεν ειναι σπιτι.Αυτο ειναι το παραδοξο.Καποια ηλεκτρομαγνητικα πεδια ισως να επηρεαζουν.Το θεμα ειναι πως να το λυσω το θεμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τσεκαρει και τα ΚΑΛΩΔΙΑ που χρησιμοποιεις και εισαι σιγουρος οτι ειναι ΟΚ τοτε  δεν γνωριζω μια και πρωτη φορα ακουω να συμβαινει τετοιο προβλημα σε επαγγελματικο στουντιο με σωστη γειωση.

 

Εγω γραφω σε ενα...αθλιο home studio σε μια τρισαθλια πολυκατοικια του κεντρου (κατασκευης 1967 με γειωση της πλακας) με vintage κιθαρες με μονους ,τα παντα (pc,monitors,οθονη,μικροφωνα,ενισχυτες,καρτα ηχου & προενισχυτη) στο ιδιο δωματιο  και δεν ακουγεται ...κιχ....

 

τι να πω....μακαρι να μπορεσουν να σε βοηθησουν οι υπολοιποι...  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανο να υπαρχει κοντα στο σπιτι σου κεντρικη κεραια κινητης τηλεφωνιας. Αν και να υπαρχει συνηθως ειναι καμουφλαρισμενες για την αποφυγη παραπονων απο κατοικους.  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ελεγα οθονη pc αλλα ηδη το εξετασες αυτο.

 

Αν εχεις μονους μαγνητες ειναι φυσικο μεχρι ενα σημειο.

 

Αν δεν εχεις καλα καλωδια φτιαξε μερικα.

 

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

 

Εκτος αν στο κυκλωμα του χωρου ακουγονται και τιποτα μοτερ απο air condition κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παντως δεν ειναι ρευμα γιατι μολις τσεκαρα και μεταλι με μπαταρια και παλι το ιδιο.

Το πιθανοτερο ειναι καποιος εδω γυρω να εχει καποια κεραια η κατι τετοιο που να το εντοπιζουν οι μαγνητες μου.

 

Σε αυτη τη περιπτωση τι κανω?

Ψαχνω να βρω λυση μεσα στο χωρο μου η ψαχνω αυτον με τη κεραια?

Δεν υπαρχει καποιο φιλτρο??

Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις λαμπες φθοριου στον χωρο η οικονομικες η μετασχηματιστες δοκιμασε να πλησιασεις την κιθαρα κοντα τους να δεις που κανει τον περισσοτερο θορυβο. επισης τον θορυβο μπορει να τον προκαλει και η οθονη του υπολογιστη σου οταν εισαι κοντα.

εαν ειναι καποια απο αυτα μπορεις να κανεις shielding το cavity της κιθαρας με χαλκοταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου