Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικη η ακουστικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι σορρυ δεν ήταν πολύ κατανοητό ετσι όπως το έγραψα. με μοντελινγκ έχεις περισσοτερες επιλογές.

Επίσης να προσθέσω οτι ένας φίλος είχε το ίδιο διλημμα πριν λίγο καιρό και μόλις άκουσε λίγο βρόμικο ήχο ηλεκτρικής έφυγε προς τα κεί με τα χίλια

οι μοντελινγκ ειναι πιο ακριβοι ομως... 100+ :\

στους σολιντ-στεητ δεν εχουμε επιλογες για παραμορφωσεις και τετια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μοντελινγκ ειναι πιο ακριβοι ομως... 100+ :\

στους σολιντ-στεητ δεν εχουμε επιλογες για παραμορφωσεις και τετια?

Στους περισσότερους έχεις 2 επιλογές, καθαρό ή παραμόρφωση. Υπαρχουν όμως και ενισχυτές που έχουν μόνο ένα κανάλι, το καθαρό. Και μερικές φορές -σε αυτούς τους ενισχυτές- όσο ανεβάζεις την ένταση μπαίνει και λίγο gain που προκαλεί μια μικρή παραμόρφωση.

Το gain είναι ένα κουμπί που υπάρχει στους ενισχυτές με παραμόρφωση και όσο αυτό ανεβαίνει τόσο ανεβαίνει και η ''ποσότητα'' της παραμόρφωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους περισσότερους έχεις 2 επιλογές, καθαρό ή παραμόρφωση. Υπαρχουν όμως και ενισχυτές που έχουν μόνο ένα κανάλι, το καθαρό. Και μερικές φορές -σε αυτούς τους ενισχυτές- όσο ανεβάζεις την ένταση μπαίνει και λίγο gain που προκαλεί μια μικρή παραμόρφωση.

Το gain είναι ένα κουμπί που υπάρχει στους ενισχυτές με παραμόρφωση και όσο αυτό ανεβαίνει τόσο ανεβαίνει και η ''ποσότητα'' της παραμόρφωσης.

αυτο ειναι στους σολιντ-στεητ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενοειτε πως θα παω σε ενα μαγαζι να δοκιμασω, αν και με βαση την ομορφια μου αρεσουν οι stratocaster, οχι οτι οι LP με χαλανε.. θα δω οποια μου ταιριαζει...

οι LP δεν εχουν 2 μονους και 1 διπλο που θελω εγω για να παιζω τραγουδια αυτων των συγκροτηματων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για GNR θέλεις σίγουρα κάτι σε LP και για Red hot κάτι σε στρατ. Πρέπει να δοκιμάσεις και τις 2 καθώς η κάθε μια έχει αλλα πλεονεκτήματα κ άλλα μειονεκτήματα π.χ. η λες πολ έχει 2 διπλούς μαγνήτες κ βγάζουν παραπάνω παραμόρφωση και πιο γεμάτο ήχο από τις στρατ όμως είναι και πολύ βαριές!! (γι αυτό έχω προτιμίσει SG αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα)

Αν πάς πάντως σε στρατ χρειάζεσαι σίγουρα έναν διπλό για να βγάζεις το gain των Guns και στα χρήματα που ψάχνεις θα βρείς και από τις 2 σε όλα τα χρώματα και σχέδια.

 

οι μοντελινγκ ειναι πιο ακριβοι ομως... 100+ :\

ναι είναι πιο ακριβοί από τους πιο φτηνούς σολιντ στειτ αλλά θα σε κρατήσουν για 2-3 χρόνια μέχρι να πάρεις κάτι άλλο (και μετά τους χρησιμοποιείς για εξάσκηση σε χαμηλές εντάσεις. Τον δικό μου τον σολιντ στειτ που έλεγα να φαντστείς Harley Benton είναι στις αγγελίες του νοιζ και δεν θα σου πρότεινα ποτέ να τον πάρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την παραδοχή πως μιλάμε για ίδια ισχύ και ίδιο μέγεθος μεγαφώνου, η διαφορά τιμής μεταξύ solid-state & modeling είναι τόσο μικρή για τα όσα έξτρα προσφέρει ο δεύτερος που δεν αξίζει να γίνεται θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις κάτι σε modelling amp ρίξε μια ματιά σε αυτούς εδώ:

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm

http://www.thomann.de/gr/vox_vt20.htm

http://www.thomann.de/gr/laney_prism_p35.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i.htm

Υπάρχει πληθώρα επιλογών...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για GNR θέλεις σίγουρα κάτι σε LP και για Red hot κάτι σε στρατ. Πρέπει να δοκιμάσεις και τις 2 καθώς η κάθε μια έχει αλλα πλεονεκτήματα κ άλλα μειονεκτήματα π.χ. η λες πολ έχει 2 διπλούς μαγνήτες κ βγάζουν παραπάνω παραμόρφωση και πιο γεμάτο ήχο από τις στρατ όμως είναι και πολύ βαριές!! (γι αυτό έχω προτιμίσει SG αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα)

Αν πάς πάντως σε στρατ χρειάζεσαι σίγουρα έναν διπλό για να βγάζεις το gain των Guns και στα χρήματα που ψάχνεις θα βρείς και από τις 2 σε όλα τα χρώματα και σχέδια.

ναι το ξερω οτι θελω εναν διπλο γιαυτο αλοστε ψαχνω και σε HSS στις strato ενω αν παρω LP δεν μπορω να εχω HSS η HS γιατι ειναι λιγες οι επιλογες, οι πιο πολες ειναι HH και ετσι δεν θα μπορω να παιζω RHCP, οσο για τον ενισχυτη δεν θελω κατι ακριβο γιατι ειμαι αρχαριος και ετσι κι αλιως οτι και να εχει επανω ο ενισχυτης θα μου περισευουν...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου