Προς το περιεχόμενο

Linux θέματα


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, το απλό πρώτα: Για να παίξει η sounblaster σου δε χρειάζεται να απενεργοποιήσεις απο το BIOS την on-board, απλά επειδή ως device η τελευταία έχει προτεραιότητα (κι εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κάποιο τρόπο για να δουλεύεις πάνω απο μια καρτες ταυτόχρονα), πρέπει να πειράξεις το (by default κενο) αρχείο /etc/modprobe.d/sound.conf ως εξής:

 

options snd-emu10k1 index=0

options snd-<driver> index=1, οπου driver είναι το όνομα του module της onboard καρτας. Αν αυτή τυχαίνει να είναι το κλασσικό AC97 τότε είναι (νομίζω, και σε εμένα τουλάχιστον ετσι δουλεύει) intel8x0, οπότε το sound.conf έχει τις εξής 2 γραμμές:

 

options snd-emu10k1 index=0

options snd-intel8x0 index=1

 

Όσο για το wifi σου, ποια version του Debian κατέβασες? Αν έβαλες stable, δε σου χρειάζεται, πήγαινε σε testing, φαίνεται να είναι απλά παλιός ο kernel σου, ή (εαν πρόκειται για λαπτοπ που μάλλον δεν ειναι η περιπτωση σου) έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές ακόμα και αν ο driver υπαρχει, δε φορτώνεται. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να βρεις το ακριβές όνομα του driver, και να τον "υποχρεώσεις" να φορτώνεται με το αρχείο /etc/modules.

 

Ελπιζω να βοήθησα κάπως.

 

εγώ θα δοκιμαζα κάποια άλλη διανομή.

 

Η debian στο παρελθόν δε μου ειχε κατσει καλά ουτε μένα.

 

έχω kubuntu πολλά χρόνια τώρα, δουλευουν ολα άψογα, δοκιμασέ την. Απλά ισως να σε δυσκολεψει λιγο το KDE αφου λες οτι εισαι εξοικειωμένος με gnome.

 

Ιεροσυλία  ::)  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που του είπα εγώ είναι να αφήσει ανοιχτές μόνο τις συσκευές στις οποίες έχει πρόβλημα.

Αυτό δε θα του λύσει κάποιο πρόβλημα αλλά θα τον διευκολύνει στη απασφαλμάτωση.

 

Από εκεί και πέρα τα βήματα που του υπέδειξε ο GabrielM είναι απόλυτα σωστά.

 

Επίσης linux χωρίς internet και μάλιστα να θέλεις να λύσεις προβλήματα, είναι δύσκολο.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνε λίγο σαφής.

 

στον spunky πήγαινε το ερώτημα

 

spunky, του είπες να απενεργοποιήσει μεταξύ άλλων όλες τις κάρτες δικτύου και να κάνει update μέσω aptitude...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης linux χωρίς internet και μάλιστα να θέλεις να λύσεις προβλήματα, είναι δύσκολο.

 

Ισχύει, αλλά έτσι μαθαίνεις (και δε μιλάω εκ του ασφαλούς, έχω καεί άπειρες ώρες σε ολόιδια περίπτωση ως αρχάριος).

 

Να προσθέσω για ευκολία του ΟΡ πως ό,τι πακέτο υπάρχει/μπορεί να χρειαστεί θα το βρει (μέσω άλλου υπολογιστή φυσικά μέχρι να αποκαταστήσει το connectivity issue) στο

 

packages.debian.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τα 2 σου προβλήματα θα σου πρότεινα να απενεργοιποιήσεις από το BIOS την onboard soundcard και όλες τις NIC.  Τουτέστιν άσε μόνο την wifi κάρτα και την soundblaster. Αμέσως μετά κάνε τα ανάλογα updates/upgrates μέσα από το aptitude και δες αν έχει αποτέλεσμα.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβάζω αυτά που έγραψα και δε βλέπω πουθενά να γράφω ότι αν αφήσει την wireless κάρτα του ενεργοποιημένη, θα την διαβάσει κιόλας το λειτουργικό.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το aptitude απαιτεί δίκτυο για να λειτουργήσει, κι αν οι κάρτες ethernet είναι απενεργοποιημένες όπως του ζήτησες και η wireless είναι το βασικό πρόβλημα, ΠΩΣ θα παίξει το aptitude??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ρωτάς τώρα είχε απαντηθεί ήδη από από τον GabrielM και μάλιστα πρίν καν συμμετάσχεις στο παρόν topic:

 

Σε γενικές γραμμές λίγο που το είδα

apt-get -s wireless-tools (για να δείς τα dependencies)

apt-get -d wireless-tools dependecies (σου κάνει fetch τα πακέτα και όπου dependencies τα πακέτα που είδες απο την προηγουμενη εντολή)

find / -iname "*wireless*"  με αυτό θα βρείς που είναι αποθηκευμένα τα πακέτα.Γιατί όπως είπα δεν ξέρω απο debian και δεν ξέρω που τα "πετάει"

cp /path/to/wireless-tools /path/to/dependencies /media/USB  με αυτό θα σε πετάξει τα αρχεία στο στικ που θα έχει βάλει.Προσοχη στα pathes.

unmount το στικ μη το κάψουμε :)

Μεταφέρεις τα αρχεία στο μηχάνημα που δεν έχει νετ.Στο ίδιο directory/path που τα βρήκες στο πρώτο

και

apt-get install wireless-tools ktl ktl klt

 

 

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου