Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με vocal effects στο Cubase...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σε ρωτήσω χρειάζεται επιτακτικά να πάω στο cub 5 κλπ ή καλώς είμαι και σ αυτό;

"επιτακτικα" οχι φυσικα - εφοσον η δουλεια σου γινεται και με αυτο το DAW θα ελεγα πως δεν ειναι απαραιτητη μεταβαση - το οτι η LE εκδοση ειναι καπως ελλειπης ειναι....

 

πρωτα απ'ολα ας δουμε πως κανεις την ηχογραφηση

κιθαρα:

κιθαρα>καρτα ηχου>cubase

φωνη

μικροφωνο>καρτα ηχου>cubase

 

δλδ η φωνη σε ξεχωριστο καναλι

 

σε καθε καναλι που εχεις ηδη ηχογραφισει κατι θα πρεπει να του βαλεις και τα εξτρα εφφε - π.χ. reverb ή eq

θα πατησεις εκει που λεει "inserts" οπως σου δειχνει η εικονα

Cubase_LE-20090213-072219.jpg

 

μετα θα σου ανοιξει μερικα κουτακια τα οποια ειναι αδεια - και μολις πατησεις επανω τους θα εμφανιστει μια λιστα με τα διαφορα built in εφφε του cubase - εκει μπορεις να επιλεξεις τι θα "μπει" επανω στο καναλι που εχεις ηχογραφισει

 

δοκιμασε το και εδω ειμαστε για οτι αποριες εχεις  ;)

 

Τώρα, το ότι κόλλησες... με το κερασάκι  ;D μάλλον σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στα πιο πριν.  ;)

γιατι μαλλον ο φιλος μας ειναι πρωην ή ακομα και νην τραγουδιστης σε καποιο μαγαζι  ;)

(με καθε επιφυλαξη το παραπανω σχολιο ετσι ? μην παρεξηγηθουμε  :D )

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Η ίδια συνταγή που είναι σε όλα τα προγράμματα: Μια καλή φωνή, σε ένα καλό χώρο, με ένα καλό μικρόφωνο, σε έναν καλό προενισχυτή, σε μια καλή κάρτα ήχου.

 

Αν τα τηρήσεις αυτά, είσαι σε μεγάλο βαθμό έτοιμος.

 

Από εκεί και πέρα, μια προσεκτική ρύθμιση του κομπρεσσορα και ένα στοχευμένο eq και άγγιξες την τελειότητα  ;D . Ίσως και κάποιες διορθώσεις, όσο λιγότερες τόσο καλύτερα. Το reverb θα είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα.

 

Τώρα, το ότι κόλλησες... με το κερασάκι  ;D μάλλον σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στα πιο πριν.  ;)

 

Δεν κόλλησα στο reverb. To μόνο που με απασχολούσε είναι το γεγονός ότι στο cool edit pro έβγαινα ήδη καλά, και τώρα που θέλω να χρησιμοποιήσω το cubase που είναι καλύτερο, δεν ήθελα να "πέσει ο ήχος" εξ αιτίας του γεγονότος ότι δεν το γνωρίζω καλά.

 

Προενίσχυση δεν έχω μόνο κάρτα ήχου(Lexicon Omega) και ένα καλό μικρόφωνο shure Beta 58A. Ο χώρος είναι το δωμάτιο μου. Με ότι αυτό συνεπάγεται θετικά ή αρνητικά. :)

 

Σας ευχαριστώ παρά ταύτα όλους!

 

ΥΓ: Ακριβώς αυτό ήθελα. Στοχευμένο EQ. Όσο για τον κομπρέσσορα δεν το γνωρίζω καθώς δεν τον εμφανίζει στα effects. Mήπως είναι το vstdynamics στο cub4??

 

Όπως και να έχει ευχαριστώ. :) Ίσως να σας έδινα ένα δείγμα πως ηχογραφούσα πριν με το cool edit pro. Αλλά με κράζετε χωρίς καν να με έχετε ακούσει! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να σας έδινα ένα δείγμα πως ηχογραφούσα πριν με το cool edit pro. Αλλά με κράζετε χωρίς καν να με έχετε ακούσει! ;D

 

Επειδή ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί πολλές φορές.

Να δηλώσω ότι δεν έκραξα σε καμμία περίπτωση, καθώς είμαι πολύ "μικρός" για να κράξω.

Φιλικά, Φάνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το διαβασες το κραξιμο ? προς θεου

και φυσικα να ανεβασεις δειγμα και απο το cool edit αλλα ΚΑΙ απο το cubase - σε τι ακους τις ηχογραφισεις σου ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το διαβασες το κραξιμο ? προς θεου

και φυσικα να ανεβασεις δειγμα και απο το cool edit αλλα ΚΑΙ απο το cubase - σε τι ακους τις ηχογραφισεις σου ?

 

E, ok όχι ακριβώς κράξιμο, λέω κάποιες υπερβολές.

 

Τα ηχεία μου είναι logitech G51 (αν αυτό εννοείς). Γενικά ο εξοπλισμός μου είναι συγγενής εν μέρει  8) με την φτώχεια! ;D

 

Me to cubase δεν προσπάθησα ακόμα να κάνω κάποια ηχογράφηση σε αναγνωρίσιμο αρχείο ώστε να το περάσω έστω για δοκιμή. Me to cool edit pro ορίστε μία ηχογράφηση:

 

 

Tώρα εδώ ταιριάζει το κράξτε ελεύθερα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NICE ρε μαν - εχεις καλη φωνη

βεβαια οπως σου ειπα το reverb ΔΕΝ ειναι πανάκια - οταν ξεκινησες τα λογια νομιζα οτι ημουν σε εκκλησια (καλο πασχα να εχουμε )  ;D

 

αν χωραει κριτικη παντως θα ελεγα να προσεξεις λιγο την αρθρωση σου

και κλεινοντας τωρα που θα ασχοληθεις με το cubase:

 

πρωτα την κιθαρα ηχογραφιση - και σε 2ο καναλι την φωνη  ;)

ετσι δεν θα κανεις και λαθη

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NICE ρε μαν - εχεις καλη φωνη

βεβαια οπως σου ειπα το reverb ΔΕΝ ειναι πανάκια - οταν ξεκινησες τα λογια νομιζα οτι ημουν σε εκκλησια (καλο πασχα να εχουμε )  ;D

 

αν χωραει κριτικη παντως θα ελεγα να προσεξεις λιγο την αρθρωση σου

και κλεινοντας τωρα που θα ασχοληθεις με το cubase:

 

πρωτα την κιθαρα ηχογραφιση - και σε 2ο καναλι την φωνη  ;)

ετσι δεν θα κανεις και λαθη

 

Παιδιά σας ευχαριστώ για την ευγένεια σας! χαχαχαχα :P

 

Η επιλογή στο cool edit pro είναι η εξής: Full reverb- concert hall (warm).

 

Τίποτε άλλο. Κι όμως σας φάνηκε ότι ακούγεται σαν εκκλησία! Φανταστείτε τα άλλα. Επιλέγω το πιο ήπιο...

 

Ελπίζω το cubase LE4 να είναι αρκετό.

 

Έχεις δίκιo φίλε, πρέπει να ηχογραφώ ξεχωριστά τη φωνή από την κιθάρα!

 

thanks.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο θέμα που προέκυψε: Πως κάνεις export as mixdown sto cubase? Προσπάθησα αλλά μου γράφει το εξής: the left and right locators must be set.

 

What is this?

 

θέλω να το κάνω ώστε να μπορώ να έχω δείγμα για το πως ηχογραφώ στο cubase!

 

thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου