Προς το περιεχόμενο

free recording software ?


lock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Το Reaper κάποια στιγμή, όπως και όλα τα μεγάλα DAWs, θα πρέπει να το αγοράσει.

 

60 δολάρια...   ;)

 

τα άλλα "μεγάλα" τα είδες πόσο κοστίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγους μήνες έδωσα $40 για το Reaper.

Ακόμα και εγώ (που και τσιγγούνης είμαι και DAW δεν πολυχρησιμοποιώ) τα θεώρησα πραγματικά ελάχιστα και προχώρησα στην αγορά του.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι να παει στο Reaper. Τα κανει ολα και συμφερει. Έτσι και αλλιώς για ενα μηνα μπορει να το χρησιμοποιεί ελεύθερα. Από εκει και περα αν του κανει, που θα του κανει, δινει 60 δολλαρια και καθαριζει.

 

 

Αν δεν ειναι διαθετημενος να δωσει ουτε 60 δολλαρια για το βασικο του DAW προγραμμα, τοτε καλυτερα να μην ασχοληθει καθολου με τη μουσικη τεχνολογια γιατι οταν καταλαβει το τι χρειαζεται η φαση, καρτες ηχου, ηχεια κλπ, τοτε θα πεσει σε καταθλιψη  ;D

 

Χαχα. Έχεις πολύ δίκιο. Θα προτείνω και τα 3 παρόλο που η χρήση του θα είναι μόνο για δοκιμές κλπ. Ήδη υπάρχει μια μικρή εξωτερική κάρτα ήχου και ακουστικά οπότε πιθανόν να προχωρήσει σε μια δωρεάν λύση.  

 

Παρόλ' αυτά το τόπικ είναι πολύ καλό για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί και να ηχογραφήσει τη μουσική του χωρίς πολλά έξοδα. Κάθε γνώμη και review καλοδεχούμενη.

 

τα άλλα "μεγάλα" τα είδες πόσο κοστίζουν;

Εγώ έχω αγοράσει το Cubase 6... ξέρω καλά πόσο κοστίζουν.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ρε παιδιά εκτιμώ απεριόριστα την συμβολή σας, αλλά μια φορά τουλάστιχον, πρέπει να απαντάμε σε αυτά που ζητάει ο ερωτών. Να συνάδει με τον τίτλο ρε γαμώτο... Το'χω παράπονο.  :D

 

Κι εγώ έχω χρησιμοποιήσει το Reaper και είναι ένα εξαιρετικό πρόγραμμα για τα λεφτά του. Αλλά 1. δεν είναι τσάμπα και 2 έχει ανηφόρα για να το μάθεις.

 

Αλλά ΔΕΝ απαντούμε στο ποιό είναι το καλύτερο ή σε σχέση τιμής προς απόδοση πρόγραμμα!

 

Ο άνθρωπος ζήτησε:

1.Free

2.για μουσικό πειραματισμό

3.δεν αναφέρθηκε σε έμπειρο χρήστη

 

Μην υποτιμούμε τη νοημοσύνη ούτε τις ανάγκες του.

 

Το Kristal είναι η αξιοπρεπέστερη και σχετικά ευκολότερη λύση για έναν μουσικό που δεν θέλει να αφιερώσει πολύ χρόνο στη διαδικασία και θέλει να κάνει τη δουλειά του.

 

Δηλαδή:

Να γράψει εύκολα μέχρι 16 κανάλια. (σιγά μη χρειαστεί παραπάνω)

Να τα επεξεργαστεί με τα εσωτερικά Equalizer, compressor και εφέ (αν και εφόσον καταλάβει την ανάγκη τους).

Να τα μειξάρει απλά σε στέρεο.

 

Και αν δει στην πορεία πως ΔΕΝ του αρκούν τα παραπάνω, ΤΟΤΕ κοιτάζει για άλλη λύση. Το πιο πιθανό είναι όμως να του υπεραρκεί, αφου οι δυνατότητες αυτές που παρέχει σαν πολυκάναλο, αρκούσαν για να γραφτεί όλη η δισκογραφία των 70'ς - 80'ς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δει στην πορεία πως ΔΕΝ του αρκούν τα παραπάνω, ΤΟΤΕ κοιτάζει για άλλη λύση.

 

Αυτή η λογική υστερεί σε ένα σημείο: παραβλέπει το χρόνο εκμάθησης του ενός μετά το άλλο

 

Με το Reaper, δίνει ένα μάλλον συμβολικο ποσό, ένα μικρό κλάσμα των όσων άλλων θα χρειαστεί για τη δουλειά αυτή, και είναι πραγματικά εξαιρετικά απίθανο να μπει ποτέ στη διαδικασία να πάρει ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ κάτι άλλο

 

Και ξέρουμε πως με τα DAW το πόσο καλά το ξέρεις έχει τεράστια σημασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η λογική υστερεί σε ένα σημείο: παραβλέπει το χρόνο εκμάθησης του ενός μετά το άλλο

Θα συμφωνήσω με τον φίλος Admin...παραθέτωντας το προσωπικό μου παράδειγμα... Ξεκίνησα με το free-easy Garageband με τις μύριες "ατέλειες" που κατά καιρούς αναφέρετε, αλλά 10 χρόνια μετά εξακολουθώ να μην βλέπω γιατί πρέπει να χρειάζομαι καλύτερο πρόγραμμα για να γράψω αυτά που έχω στο κεφάλι μου....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με το αφεντικό! Επίσης το reaper δεν με βόλεψε καθόλου! Μα καθόλου όμως... Κράσαρε πανεύκολα, για να βρώ τα vst ήθελα χάρτη και γενικά καθόλου καλές εντυπώσεις για τη δουλειά που θέλω εγώ έτσι? Για κάποιον άλλον μπορεί να κάνει παπάδες...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά μια φορά τουλάστιχον, πρέπει να απαντάμε σε αυτά που ζητάει ο ερωτών. Να συνάδει με τον τίτλο ρε γαμώτο... Το'χω παράπονο.

 

ΑΑαα δεν ειμαστε καλα... Θες να χαλασεις τον χαρακτηρα του noiz? (καταστροφεα!)

Καλα αντε... Οχι τιποτε αλλο, αλλα γιατι εισαι εσυ θα ορισουμε 1 μερα τον χρονο οπου

τα μελη θα ειναι υποχρεωμενα να απαντουν μονο σε οτι ζητα ο ερωτων! Αλλιως καρμα -10!

εεε? Τι λες? Δεν φτανει μια μερα? ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο admin, πολύ δικιο και πραγματικά θα πρότεινα και εγω το Kristal, αν δεν ειχε ενα τεράστιο μειονέκτημα: Δεν φορτώνει VSTi.

 

Βέβαια από ότι φαίνεται ο ΟΡ προς το παρον δεν χρειαζεται κατι τετοιο. Όμως η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι στο συγχρονο περιβαλλον, ενα DAW που δεν μπορει να φορτωσει τα καταπληκτικα freeware synths που υπαρχουν, δεν μπορει να στεκει σαν ολοκληρωμενη λυση.

 

Αν εχετε υπόψη σας καποιο τετοιο δωρεαν πρόγραμμα, θα με ενδιέφερε πολύ να το μαθω. Διαφορετικά, δυστυχώς, θα εξακολουθησω να προτεινω το Reaper.

 

(Άκυρο, δεν έμοιαζε να δουλευει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση, συμφωνώ με τον yameth.

 

Θα ξανα αναφέρω ότι προσωπικά δουλεύω με το Cubase 6 για το οποίο έχω δώσει αρκετά χρήματα και ότι ένας φίλος μου ζήτησε πληροφορίες σχετικά με δωρεάν software για σκοπούς δοκιμών με αρχεία audio... Γιαυτό και ζήτησα πληροφορίες από την πιο "καυτή" παρέα του μουσικού διαδικτύου. :D

 

Θα μεταφέρω όλες τις πληροφορίες. Θένξ. 

 

Αν υπάρχει και κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου