Προς το περιεχόμενο

Spector NS2000 5Q bass a review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους μετά από χρόνια κατάφερα να αποκτήσω ένα Spector! Μπορεί να είμαι Ibanezάκιας αλλά στο 90% των περιπτόσεων που ακούω ένα βαρβάτο υπέροχο ήχο μπάσου και ψάχνω να βρώ τι είναι συναντάω ένα Spector! Έκατσε λοιπόν και έκαν χθες μία ανταλλαγή κι έδωσα το "εμετί" Fender μου (όπως λέει ο Audiokostas) ΜΙΜ για ένα 5αρι Spector! Με την πρώτη ματιά? ΑΨΟΓΟ! Οι Emg που φοράει κελαηδάνε υπέροχα και το EQ του (αν και μόνο bass/treble) πολύ ικανοποιητικό! Σίγουρα πολύ καλύτερο από το Fender! Made in Korea αλλά πολύ προσεκτικά φτιαγμένο, με heavy mass bridge, ωραίο gloss finish (ευτυχώς το χέρι δεν κολλάει στο μπράτσο αλλά έτσι κι αλλιώς θα το περάσω ένα ελαφρύ χέρι με 1000αρι γυαλόχαρτο όπως όλα τα μπάσα μου), καλά κλειδιά, καλά κομμένο nut και με πολύ σφιχτή low B που δεν το περιμένεις! Επίσης η E δεν είναι θολή όπως συνήθως στα 5χορδα! Τα ηλεκτρικά συμαζεμένα κι όχι πεταμένα μέσα στο cavity όπως έχω δει σε πολλά (ακριβά κιόλας) μπάσα! Η τιμή που μπορείς να βρεις ένα τέτοιο είναι γύρω στα 500-700 USD στο ebay... Ίσως από τα καλύτερα μπάσα που έχω βρει! Ηχητικά είναι αυτό ακριβώς που ζητάω δηλαδή την ατάκα των J και τον low end των P! Επίσης έκανα μία ηχογράφηση σε ένα τραγούδι του Messalion και ο ήχος βγήκε πολύ σωστά! Σχεδόν κομπρεσαρισμένος βρήκε την θέση του στη μίξη ΑΜΕΣΩΣ με πολύ λιγότερο κόπο από ότι συνήθως έκανα στα Fender μου και σε ότι άλλο μπάσο είχα (ναι και στα Ibanez το παραδέχομαι)! Στα αρνητικά του είναι πως είναι λίίίγο βαρύ και το μπράτσο λίγο πιο χοντρό από αυτό που θέλω στα ιδανικά αλλά μπορεί να φταίει και η μακριά αποχή που είχα από 5χορδα/6χορδα!

ΥΓ: Κλιπάκια και φώτο όταν γυρίσω σπίτι ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε μπρε, καλορίζικο και καλόπαιχτο.

 

Και μένα μου αρέσουν οι EMG στο κοντό μου κι ας λένε ότι θέλουν οι trads.

 

Βγαίνει και σε κουφιο νομίζω το Spector. Ή όχι;

 

Και πάλι μεγειές.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε μπρε, καλορίζικο και καλόπαιχτο.

 

Και μένα μου αρέσουν οι EMG στο κοντό μου κι ας λένε ότι θέλουν οι trads.

 

Βγαίνει και σε κουφιο νομίζω το Spector. Ή όχι;

 

Και πάλι μεγειές.

Thanks! Ναι βγάζει και κούφια ο Spector! Αν και είναι αρκετά high budget (1500+ USD)

Φοράει EMGhz δηλαδή passive EMG! Active είναι το pre! Και είναι ΚΑΛΟ pre! Στο site του Spector λέει πως είναι special designed for Spector κι όχι απλοί EMGhz!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ενας φιλος μου ενα ReBop 4αρι, που απο οτι βλεπω μοιαζει αρκετα με αυτο που πηρες. Πολυ σφιχτος, punchy ηχος και ιδιαιτερα καλοκατασκευασμενο.

 

Μεγειες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλορίζικο... καλορίζικο

 

 

Παλιά... πολύ παλιά  ;D ;D είχα ένα 4αρι neck through, τότε που τα είχε πρωτοφέρει ο Ζοζέφ.

 

Τον καιρό εκείνο- για να καταλάβεις πόσο παλιά- ήταν η must ποζεριά να παίζεις με Spector  ;D ;D ;D  και φυσικά δεν θα μπορούσε να μου ξεφύγει  8)

 

Δεν ήταν κακό, αλλά μου ψιλό ξίνιζε το μπράτσο του που ήταν λιγάκι χοντρό. Το έδωσα σε έναν φίλο, του έβαλε EMG και έπαιξε σούπερ (καλύτερα από του μαγνήτες του που δεν θυμάμαι τι ήταν).    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε πλέον και φωτογραφικό και ηχητικό υλικό ;D

425212_10150651324292042_636347041_9173652_674637278_n.jpg

423070_10150651324637042_636347041_9173656_1364319085_n.jpg

Στο κλιπάκι ΔΕΝ έχω βάλει compressor και είναι One take που παίζω στο περίπου τις ίδιες λαλακίες πρώτα και με τους 2 μαγνήτες μετά με τον bridge και μετά με τον neck! Σόρρυ για το χάλια παίξιμο αλλά δεν την πάλεψα να φτιάξω κάτι άλλο! Ελπίζω να το ακούσετε σύντομα στο clip του messalion για καλύτερα αποτελέσματα κι άποψη :D

spector_fb_test.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου