Προς το περιεχόμενο

Jimmy Hendrix live at Fillmore East -Machine gun


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

....ασε μας βραδιατικα...τι μας εκανες τωρα.......Ασε και το εχω ριξει στα γυφτικα μην μου τα θυμίζεις τωρα.....15 χρονια Hendrix επαιζα.......Παραμονη πρωτοχρονιας......Live-αρα .Οταν το βρηκα το dvd το πηρα απο Amazon και περιμενα πως και πως να το παρω στα χερια μου....μιλαμε για 12 χρονια πριν και βαλε.... 

 

ΦΙΛΕ εχεις το dvd της συναυλιας αυτης;Πως μπορω να εχω μια κοπια θα στην πληρωσω!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τον φίλο fusiongtr

 

Αγαπητέ φίλε οι Αμερικάνοι το ονόμασαν Hendrix Chord.Όχι εγώ.Ψάξτο αν θέλεις.

Το 7#9 κρύβει μέσα του 3η μικρή και 3η μεγάλη.Ανάλυσε ένα ακκόρντο 7#9 και άμα δεν τις βρεις μέσα εδώ είμαστε να σου τις βρούμε εμείς  ;)

 

Πολύ θα ήθελα να μου παραθέσεις ένα jazz κομμάτι προ Hendrix εποχής που έχει μέσα αυτό το ακκόρντο.

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο fusiongtr

 

Αγαπητέ φίλε οι Αμερικάνοι το ονόμασαν Hendrix Chord.Όχι εγώ.Ψάξτο αν θέλεις.

Το 7#9 κρύβει μέσα του 3η μικρή και 3η μεγάλη.Ανάλυσε ένα ακκόρντο 7#9 και άμα δεν τις βρεις μέσα εδώ είμαστε να σου τις βρούμε εμείς  ;)

 

Πολύ θα ήθελα να μου παραθέσεις ένα jazz κομμάτι προ Hendrix εποχής που έχει μέσα αυτό το ακκόρντο.

 

 

Ευχαριστώ

Δεν διαφωνώ ως προς το πως ονομάστηκε και γιατί, όμως διάβασε εδώ και θα καταλάβεις ότι από πολύ παλιά χρησιμοποιούταν στην jazz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dominant_seventh_sharp_ninth_chord

Αναφέρει και κομμάτι ως παράδειγμα. Σαφώς πάντως δεν ήταν ανακάλυψη του Hendrix!

 

Όσον αφορά στο αν έχει τρίτη μεγάλη και μικρή, όσο και να το αναλύσω, βλέπω τρίτη μεγάλη και ένατη αυξημένη (όπως δηλώνει και η ονομασία του - 7#9 - δηλαδή έβδομη (μικρή) αυξημένη ένατη). ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Eγώ μπορεί να κάνω λάθη να φάνε και οι κότες.Οι τεράστιοι δάσκαλοι που είχα ποτέ).

 

π.χ  Α7#9

 

Α-#C-E-G-#B(C δηλαδή)

 

Το C και το #C τι είναι στο Α ?

 

Πολύ μου αρέσουν τέτοιες συζητήσεις με μουσικούς.Το θέμα δεν είναι ποιος έχει δίκιο για να πάρει το βραβείο.Αυτό που μετράει είναι να βγαίνει ένα συμπέρασμα και να βγαίνουμε κερδισμένοι όλοι  ;)

 

Να 'σαι καλά φίλε fusiongtr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Eγώ μπορεί να κάνω λάθη να φάνε και οι κότες.Οι τεράστιοι δάσκαλοι που είχα ποτέ).

 

π.χ  Α7#9

 

Α-#C-E-G-#B(C δηλαδή)

 

Το C και το #C τι είναι στο Α ?

 

Πολύ μου αρέσουν τέτοιες συζητήσεις με μουσικούς.Το θέμα δεν είναι ποιος έχει δίκιο για να πάρει το βραβείο.Αυτό που μετράει είναι να βγαίνει ένα συμπέρασμα και να βγαίνουμε κερδισμένοι όλοι  ;)

 

Να 'σαι καλά φίλε fusiongtr

Εννοείται βρε συ ότι δεν παίζει θέμα ποιός έχει δίκιο και χαζομάρες. Κουβέντα (ελπίζω εποικοδομητική) κάνουμε.

Λοιπόν, σε αυτό που έγραψες για την συγχορδία Α7#9, λείπει ένα B (φυσικό) που θα ήταν η ένατη του A, και υπάρχει το B# που είναι η αυξημένη ένατη.

Η τρίτη είναι έτσι κι αλλιώς το C#, που είναι μεγάλη.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα τι να το κάνουμε το B φυσικό?

Αφού μιλάμε για #9  ;)

Άρα συμφωνούμε φίλε ότι τελικά υπάρχει και η 3η μικρή.

Πολύ σωστά το είπε ο Νestoras.Ματζορομίνορο7!!!!

 

Όπως και στα blues.H συνοδεία παίζει Α7 (δηλαδή #C) και εμείς από πάνω σολάρουμε minor pentatonic με C φυσικό.

Ματζορομινορομακαρονάδα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου