Προς το περιεχόμενο

Jimmy Hendrix live at Fillmore East -Machine gun


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Jimi Hendrix machine Gun Live

 

 

 

 

 

 

 

Mιλαμε για ΤΟΝ μουσικο -κιθαριστα- συνθετη-εφευρετη του περασμενου αιωνα.Πιστευω οτι πολλοι απο σας  τον ακουτε ακομα και σκεφτεστε ..τι σκατα παιζουμε εμεις με 7-8 πεταλια.ΑΥΤΟΣ ΕΒΓΑΖΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΕ με τα δαχτυλα και 2 πεταλακια .Η κακη εικονα ειναι τραβηγμενη με 16 αρι φιλμ στημενη στον εξωστη του Fillmore .Eιναι πιθανως το μονο ντοκουμεντο απο αυτη την συναυλια (εχω βρη και αλλα κομματια στο παρελθον απο την ιδια camera τραβηγμενα ) ποιοσ να φαντασθη τοτε οτι ο Μεγας Χεντριξ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΟΥΣΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΑ(1970 )ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ω ρε μάνα'μ'... Ο Τζιμ'ς...

 

(Μήπως όμως καλύτερα να είχε προσλάβει καναν επαγγελματία τραγουδιστή;  Του φεύγουν ορισμένες νότες και τις λέει σωστά...)

 

Χωρίς πλάκα, τι μεγαλοφυία ήταν ο άνθρωπος. Μόνη μου ένσταση οι Band of Gypsys. Γούσταρα πολύ περισσότερο τους Experience...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε μάνα'μ'... Ο Τζιμ'ς...

 

(Μήπως όμως καλύτερα να είχε προσλάβει καναν επαγγελματία τραγουδιστή;  Του φεύγουν ορισμένες νότες και τις λέει σωστά...)

 

Χωρίς πλάκα, τι μεγαλοφυία ήταν ο άνθρωπος. Μόνη μου ένσταση οι Band of Gypsys. Γούσταρα πολύ περισσότερο τους Experience...

Πεντε μερες ''φυλακη''RAY''και στην αναφορα του ΛΟΧΟΥ . ;D Μην μου τη χαλας ρε φιλε .Τον ακουγα τον δισκο καθε μερα-ΟΛΗ μερα απο καποιον ερασιτεχνικο σταθμο της Αθηνας .Ειχα τρελλαθει ..παραμιλαγα.ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΜΠΑΝΤΑ ΝΟΜΙΖΩ οτι ο καθενας καταλαβαινει ποσο απλα και μεστα παιζουν.... σχεδον ΧΑΛΑΡΑ αλλα με απιστευτο groove (TΡΕΙΣ ΜΑΥΡΟΙ ΕΙΝΑΙ τι περιμενες;).ΣΥΓΝΩΜΗ αλλα την θεωρω ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μπαντα οχι οτι οι experience δεν μου αρεσαν αλλα αυτη (band of gypsys ) ειναι αλλο πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκπληκτικο κομματι και η αγαπημενη μου εκτελεση

δεν υπαρχουν λογια για τον hendrix

ουτε καν νοτες απο εμας δε μπορουν να συλλαβουν την εννοια hendrix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεχνάμε και το Hendrix Chord (7#9)  ;) .

O άνθρωπος χώρεσε σε ένα ακκόρντο 3η μικρή και 3η μεγάλη και το έκανε σε κομμάτια του να ακούγεται και γαμάτο (βλέπε π.χ Purple Haze).

 

Τι Berklee και πράσινα άλογα.....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο εγραψα ''εφευρετης''  .Τωρα για berkeley ας μην το τραβαμε (βεβαια τον ειχαν καλεσει και εδωσε συναυλια στο Koλλεγιο σαν ''ενα φαινομενο'' πρωτοπορειας .)

Οι γνωμες για το berkeley διιστανται γενικως.Δεν σημαινει οτι αμα φοιτησεις (οχι αποφοιτησεις)

εκει θα γινεις και καλυτερος απο σενα εξαρταται.Off topic αλλα επρεπε να γινει και μια υποτυπωδης διευκρινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ασε μας βραδιατικα...τι μας εκανες τωρα.......Ασε και το εχω ριξει στα γυφτικα μην μου τα θυμίζεις τωρα.....15 χρονια Hendrix επαιζα.......Παραμονη πρωτοχρονιας......Live-αρα .Οταν το βρηκα το dvd το πηρα απο Amazon και περιμενα πως και πως να το παρω στα χερια μου....μιλαμε για 12 χρονια πριν και βαλε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεχνάμε και το Hendrix Chord (7#9)  ;) .

O άνθρωπος χώρεσε σε ένα ακκόρντο 3η μικρή και 3η μεγάλη και το έκανε σε κομμάτια του να ακούγεται και γαμάτο (βλέπε π.χ Purple Haze).

 

Τι Berklee και πράσινα άλογα.....

Ε όχι και Hendrix chord! Αν ακούσεις λίγο jazz, αυτό παιζόταν από.....και γω δεν ξέρω πότε. ;)

Δεν είναι τρίτη μεγάλη και τρίτη μικρή, είναι τρίτη μεγάλη και αυξημένη ένατη όπως πολύ σωστά και εσύ ο ίδιος γράφεις (7#9). ;)

Έτσι κι αλλιώς όμως, ο Hendrix ήταν μουσική ιδιοφυία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου