Προς το περιεχόμενο

Το πρωτο μου blues sample!!!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια, σημερα ειναι η πρωτη μου φορα που καθομαι σοβαρα και γρατζουναω την νεα μου κιθαρα με blues!!! (Διαβαζω τωρα το "Blues guitar for dummies", για να καταλαβετε σε τι επιπεδο ειμαι...)

 

Την επιεικια σας, δεν παιζω γενικά lead κιθαρα, (υστερω σε αυτο παρα πολυ... :-X )

Αλλα σημερα με επιασε ενα τρελλο mood :o :o

 

Το setup:

Η νεα μου Fender Squier Telecaster Classic Vibe '50s, μεσω του amplug AC30, στο Logic με λιγο Eq, stereo delay και reverb, μεσω του bridge μαγνητη!

 

ΥΓ: Και παλι χιλια μα χιλια ευχαριστω στον superfunk για το απιστευτο αρθρο-οδηγο για telecaster, που με γλιτωσε και απο πολυ χρονο αλλα και απο χρήμα...

Full Respect... :)

blues-sample.mp3

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σου πει το εξής:

ότι για να μας πείσεις ότι τα licks που παίζεις είναι όντως ''κτήμα'' σου παίξτα πάνω από ένα backing track.Eλπίζω να κατάλαβες τι εννοώ,δεν υπάρχει ίχνος κακής προδιάθεσης σε αυτό που γράφω.

Από εμένα περνάς στην επόμενη φάση  :).Στον άλλο γύρο ρίξε και κανά lick αλλά Albert King να γουστάρουμε πιο πολύ.

 

Play the blues.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

 

...ότι για να μας πείσεις ότι τα licks που παίζεις είναι όντως ''κτήμα'' σου παίξτα πάνω από ένα backing track...

 

Φιλε les_pau, σε ευχαριστω για το σχολιο σου. Αν καταφερα με αυτο να δειξω κατι που πλησιαζει εστω στο feel των blues, και να φανει, ειμαι πολυ χαρουμενος!!!

 

Ναι οντως το εχω βγαλει απο το μυαλό μου. Νωρίτερα jam-αρα με backing track στο βασικό στυλ των blues (12bar, το λενε; 8-bar; τωρα αρχιζω και τα πιανω), αλλα επειδη δεν μπορουσα να ακολουθησω (οντας newbie  :P ) καθησα και ακολουθησα τα riff απο το μυαλο μου, αλλαζοντας λιγο (ό,τι μου ηρθε...)

 

Παιδια, τα σχολια σας ειναι καθοριστικης σημασιας για εμενα, και το εναυσμα να συνεχίσω!

 

Παιζω κιθαρα απο τα 11, σημερα ειμαι 31 (με γυναικα και κορίτσαρο! )και απορω πως δεν ασχοληθηκα πραγματικα με τα blues!!

Παντα ειχα το ακουσμα στα αυτια μου, αλλα αν δεν το πιασεις φαινεται με τα χερια να το φας!, δεν ξερεις τι χανεις!!!!

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω να πω ότι, πέρα από τα licks, οι δυναμικές είναι παρούσες, και ειδικά με τον εξοπλισμό που έγραψες αυτό είναι ΠΟΛΥ καλό. Και το μεράκι και το attitude υπάρχουν! Οπότε μη μασάς.  ;)

 

Νομίζω ότι ο πιο γρήγορος τρόπος να το πας ένα βήμα παραπέρα είναι πολύ απλός: να παίζεις πάνω σε blues κομμάτια! Δεν εννοώ backing tracks, πάνω στα original. Ότι έκαναν και οι "παλιοί" δηλαδή!  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να πω ότι, πέρα από τα licks, οι δυναμικές είναι παρούσες, και ειδικά με τον εξοπλισμό που έγραψες αυτό είναι ΠΟΛΥ καλό. Και το μεράκι και το attitude υπάρχουν! Οπότε μη μασάς.  ;)

 

:) :) :) Σε ευχαριστω!!!

 

 

Νομίζω ότι ο πιο γρήγορος τρόπος να το πας ένα βήμα παραπέρα είναι πολύ απλός: να παίζεις πάνω σε blues κομμάτια! Δεν εννοώ backing tracks, πάνω στα original. Ότι έκαναν και οι "παλιοί" δηλαδή!  ;)

 

 

Αυτο λιγο με δυσκολευει γιατι δεν μπορω ακομα να ακολουθησω τις γραμμες που παιζουν, οποτε ψαχνω στο νετ για αντιπροσωπευτικα blues κομματια, καθομαι τα ακουω, να αποκτησω ογκο ακουσματων, να γεμισει λιγο το κεφαλι μου... Και οσο εχω χρόνο (που δεν εχω...) διαβαζω και το "blues for dummies"

 

Δυστυχως παρόλα τα πολλά χρόνια, παντα επαιζα rhythm κιθαρα (σε όλα τα στυλ με τα οποια μεγαλωσαμε, metal/rock/ελληνικα εντεχνα-ροκ/ και φυσικα για το μεροκαματο λαικα...)

Οποτε εχω παρατησει τα lead. Αγόρασα και το "Guitar aerobics" και καθομαι και διαβαζω! Στα θρανία ξανα!!!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λιγο με δυσκολευει γιατι δεν μπορω ακομα να ακολουθησω τις γραμμες που παιζουν, οποτε ψαχνω στο νετ για αντιπροσωπευτικα blues κομματια, καθομαι τα ακουω, να αποκτησω ογκο ακουσματων, να γεμισει λιγο το κεφαλι μου...

 

Και τι έγινε που δεν μπορείς να ακολουθήσεις τις γραμμές; Εξετάσεις θα δώσεις;

 

Είναι ΜΕΓΑΛΗ ευτυχία που αφοσιώθηκες χρόνια στη ρυθμική κιθάρα, γιατί θα μπορέσεις να αποδώσεις με ακρίβεια και feeling ο,τιδήποτε lead παίξεις. Κατά τη γνώμη μου, η lead κιθάρα θα έπρεπε να απαγορεύεται τα πρώτα δύο χρόνια ενασχόλησης με το όργανο.  ;D Θα ήταν ευχής έργον οι ηλεκτρικές κιθάρες να ερχόταν με μετρητή διετίας, και, αν αντιλαμβανόταν πάνω από 2 δευτερόλεπτα single notes, να έκλειναν τον ήχο.  :P :P :P

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Θα ήταν ευχής έργον οι ηλεκτρικές κιθάρες να ερχόταν με μετρητή διετίας, και, αν αντιλαμβανόταν πάνω από 2 δευτερόλεπτα single notes, να έκλειναν τον ήχο.  :P :P :P

 

Απλα απιστευτος!!!!  :D

 

Σε ευχαριστω...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι έγινε που δεν μπορείς να ακολουθήσεις τις γραμμές; Εξετάσεις θα δώσεις;

 

Είναι ΜΕΓΑΛΗ ευτυχία που αφοσιώθηκες χρόνια στη ρυθμική κιθάρα, γιατί θα μπορέσεις να αποδώσεις με ακρίβεια και feeling ο,τιδήποτε lead παίξεις. Κατά τη γνώμη μου, η lead κιθάρα θα έπρεπε να απαγορεύεται τα πρώτα δύο χρόνια ενασχόλησης με το όργανο.  ;D Θα ήταν ευχής έργον οι ηλεκτρικές κιθάρες να ερχόταν με μετρητή διετίας, και, αν αντιλαμβανόταν πάνω από 2 δευτερόλεπτα single notes, να έκλειναν τον ήχο.  :P :P :P

 

Συμφωνώ απείρως με τον TGL. Το να ξέρεις να παίζεις καλά ρυθμικά είναι η βάση των ΠΑΝΤΩΝ στην κιθάρα. Το να ξέρεις να παίζεις καλά lead, δεν είναι καν απαιτούμενο.

 

Κατά τ' άλλα και όσον αφορά το κλιπ σου, φαίνεται ότι έχεις την πρώτη ύλη. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, θα βοηθούσε να έγραφες πάνω σε κάποιο backing track ώστε να έχεις ένα σημείο αναφοράς, ρυθμικό αλλά και αρμονικό.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{mean mode on}

Σόρρυ αλλά εγώ δεν άκουσα κάποια πρόταση ή κάποια δημιουργία που να χρήζει κριτικής.

{mean mode off}

 

Αν ήταν κλιπάκι ήχου, μου άρεσε ο ήχος της κιθάρας και το ενίοτε δυναμικό παίξιμο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου