Προς το περιεχόμενο

Τι ενισχυτή χρειάζομαι για ευελιξία ήχου στα live;


stevestizzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

15 watt λάμπας μου φτάνουν(?) (μπορώντας να έχω και καλά καθαρά χωρίς να crunch-αρουν πολύ επειδή θα πρέπει να τον ανοίξω στο λαιβ για μόνιτορ)

ή θα έχω έλλειψη headroom(?)

 

 

Για εμενα ΔΕΝ φτανουν με τιποτα 15 Watt λαμπας για καθαρα που παραμενουν καθαρα σε συνθηκες εκτος δωματιου σπιτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτασή-ερώτηση: αυτός ? http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_18_combo.htm ?????

 

Και 2 κανάλια έχει και λουπ και απ'όλα και απο τα videos πολύ ευέλικτος... μιας και σιγά σιγά αρχίζω να ψάχνω και έγω και είμαι σε ίδια φάση με τον OP (λίγο απ'όλα αλλα κυρίως stoner/sludge) ξέρει κανείς τίποτα τον έχει ακούσει/έχει/είχε ?

 

Ακούγεται ΟΚ σε videos κλπ αλλά δυστυχώς (κατ'εμέ) είναι κι αυτός υβριδικός ενισχυτής. Με λίγα λόγια έχει ενσωματωμένο ένα πετάλι distortion για να βγάζει όλο αυτό το γκάζι από μόνο δυο 12ΑΧ7 λυχνίες εκ των οποίων η μία απλά οδηγεί τον τελικό(άρα μόνο μια λυχνία στον προενισχυτή...).

Δε γίνεται διαφορετικά, πρέπει να έχεις 3-4 12ΑΧ7 για αυτό το gain. Πρακτικά μπορείς να πάρεις ένα πετάλι κι εσύ και να το βάλεις σε λαμπάτο 15W με καλύτερο , πιο παραμετροποιήσιμο αποτέλεσμα.

 

Kαι μια εικόνα απ το εσωτερικό του, όπου με zoom φαίνονται τα τσιπάκια του overdrive:

http://www1.gitarrebass.de/magazine/bilder.php?ID=201106148&nr=01

HundK_01.thumb.jpg.1400edc8169557e783323f868ec76721.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με bold μερικές απαντήσεις - γενικά πολύ πονοκεφάλιασμα για εξαιρετικά απλές λύσεις:

 

Υπάρχει κάποιος ενισχυτής που και να μπορώ να παίξω και τα ποπ/ροκ σε λαιβ με την μια μπάντα αλλά και να μπορώ να τον έχω κυρίως για τα πιο μεταλ/στονερ γούστα μου ?

Όχι, δεν υπάρχει ενισχυτής που να παίζει τα πάντα. Υπάρχουν μερικοί που ειδικεύονται σε κάποιο ήχο (καθαρά, ήπιο overdrive, περισσότερο οverdrive, distortion, περισσότερο distortion, ακόμη περισσότερο distortion, ΑΚΟΜΗ περισσότερο distortion), με διαφορετικό ηχόχρωμα, δυνατότητες και συμπεριφορά, και που είναι δημοφιλείς σε διαφορετικά στυλ. Υπάρχουν και μερικοί που είναι "πασπαρτού" και αρκετά ευέλικτοι, αλλά (α) η ευελιξία τους ποτέ δεν θα καλύψει όλες σου τις ανάγκες που είναι εντελώς, μα εντελώς άσχετες μεταξύ τους, (β) κοστίζουν πολύ περισσότερα από 500 ευρώ. Η απλούστερη και πιο ευέλικτη λύση είναι αυτή που επισημαίνεις και ο ίδιος:

 

 

Να ψάξω ενισχυτή με πολύ καλά καθαρά ( που είναι βασικά για τα ποπ/ροκ ) και τα βρω την βρώμα μέσα από πετάλια?

Εν ανάγκη φτιάχνεις δυο ή τρεις διαφορετικές πεταλιέρες για τα είδη που επιθυμείς, ή αγοράζεις ένα πολυεφφέ (πχ. μια Line 6 M13) και φτιάχνεις presets αναλόγως με τις ανάγκες σου, κοτσάροντας και κανένα έξτρα πεταλάκι για το drive αν δεν σε ικανοποιεί.

 

 

15 watt λάμπας μου φτάνουν(?) (μπορώντας να έχω και καλά καθαρά χωρίς να crunch-αρουν πολύ επειδή θα πρέπει να τον ανοίξω στο λαιβ για μόνιτορ)

Εξαρτάται από τις εντάσεις που προβάρετε και παίζετε σε λάιβ, πόσοι είστε, με τι όργανα, τι μουσική παίζετε (την αναφέρεις) και αν έχει βρει ο καθένας το μέρος του στο μιξ χωρίς να καπελώνει τους υπόλοιπους (απελπιστικά συνηθισμένη κατάσταση). Μερικοί θέλουν τα βατ με την κατοστάδα, αλλά 15-30 βατ για τις ανάγκες σου θα είναι μια χαρά, ειδικά με το μικρόφωνο που θα τοποθετηθεί μπροστά του. Αν δεν υπάρχει μόνιτορ ή και PA, και πάλι εξαρτάται από τους προηγούμενους παράγοντες. Για εμένα που τα καθαρά σε τρελές εντάσεις είναι το Α και το Ω ανεξαρτήτως χώρου, κατέφυγα μετά από χρόνια δοκιμών σε λαμπάτο των 60W και πετάλια, αλλά για εσένα πιθανότατα αυτό να είναι υπερβολή.

 

 

ή θα έχω έλλειψη headroom(?) , που δεν ξέρω τι είναι αλλά αυτός στο guitar store μου είπε πως δεν θα έχω αυτά τα headrooms με τον fender για στονερ!

Δεν μας μεταφέρεις σωστά την συζήτηση γιατί δεν βγαίνει νόημα (και πιστεύω ότι τα παιδιά εκεί δεν θα έλεγαν ποτέ κοτσάνες). Fender ενισχυτές μπορούν να βρεθούν με άριστο headroom. Και το στόνερ πού κολλάει με την απαίτηση για headroom?

 

 

Πως ξέρω αν ο ενισχυτής είναι pedal friendly? Δηλαδή ο μη pedal friendly τι το ξεχωριστό θα έχει που θα το καταλάβω αμέσως?

Tίποτα που να το δεις με την πρώτη ματιά ή "αυτιά". Θέλει μια εξοικείωση που θα έρθει μόνη της. Να κοιτάξεις απλά να σου αρέσουν τα καθαρά του και να συγκρίνεις μερικούς διαθέσιμους με κάποιο από τα αγαπημένα σου drive πετάλια, και όλα τα υπόλοιπα θα σε απασχολήσουν - αν σε απασχολήσουν - πολύ αργότερα, και είναι μάταιο να σε πονοκεφαλιάζουν πριν ξεκινήσεις τις δοκιμές.

 

 

Να πάρω combo ή κεφαλή-καμπίνα?

Κατ'αρχήν ό,τι είναι πιο εύκολο στο κουβάλημα. Το κόμπο θα σου προσφέρει ένα πιο "ανοιχτό" ήχο με καλύτερη διασπορά (που ούτως ή άλλως δεν θα τη χαρείς σε μια σκηνή σε υψηλές εντάσεις), η κεφαλή-καμπίνα θα σου προσφέρει πιο "κατευθυντικό" ήχο και πιο σφιχτά μπάσα, όπως και την ευχέρεια να κουβαλάς μόνο την κεφαλή και να ζητάς από ένα μαγαζί την καμπίνα, ή εν τέλει να φέρνεις τη δικιά σου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Class A ? Ti σκ@τα ειναι αυτο?

 

Ειναι ο τροπος με τον οποιον λειτουργουν οι λυχνιες...στην ουσια ειναι παντα αναμενες..και παντα δινουν το 100% απο αυτο που μπορουν να δωσουν (με απλα λογια)...ο ηχος κατα πολλους λιγο πιο "ζεστος" "γλυκος" "σιροπιαστος" και εχει και καιμακι αρκετο...kai btw δεν υπαρχει λαμπατος πανω απο 30watt που να ειναι 100% class A...

 

4) Και αν δεν ειναι "class a" τι θα ειναι??

 

Class A/B...στην ουσια οι λυχνιες λειτουργουν εναλλαξ...και δεν ειναι καθολου κακο αυτο...ο ηχος κατα πολλους δεν ειναι τοσο "ζεστος" "σιροπιαστος" κτλ...βεβαια, καποιοι απο τους πιο λατρεμενους ενυσχητες που υπηρξαν ever ειναι class ab..boogie..marshall...βεβαια ενα μικρο μειον ειναι το οτι επιδη συχνα εχουν ενα σωρο λυχνιες...στην περιπτωση των bugera...για να τις αλλαξεις, θα πληρωσεις σχεδον οσο κανει ο ενυσχητης..

 

Καμία, μα καμία σχέση με την πραγματικότητα τα ανωτέρω... ψαξιματάκι στο φόρουμ για παλιότερα θρεντς όπου και έχει συζητηθεί διεξοδικά (αν ο συνφορουμίτης ενδιαφέρεται να μάθει, κάτι που στην επιλογή του όμως δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Η δικια μου προταση ειναι ενας κομπο ενισχυτης με σχετικα λιγα βατ. Τα πολλα βατ θελουν και αναλογους χωρους και για σπιτι δεν θα σε βολεψουν.

Τωρα ενας αρκετα εβελικτος ενισχυτης κυριως για να σου λυσει τα χερια στην δουλεια ειναι ο Bogner Line6 εχει ολα οσα θα χρειαστει & λιγη ποιοτητα Bogner. Δεν ξερω ομως αν απο θεμα ποιοτητας θα σε ικανοποιησει 100%. θελω να πω μεσα στα λεφτα που δινεις μπορεις να βρεις πιο καλους ,τουλαχιστον για μενα, ποιοτικα ενισχυτες αλλα με το - οτι δεν θα εχεις ολα τα εφε κτλ κτλ.

Να ξερεις οτι θα σου γλιτωσει παντως αρκετα λεφτα με την λογικη οτι τον θες για επαγγελματικο λογο .

Η γνωμη ειναι εντελως προσωπικη.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-112-guitar-amp-combo--50047

 

Μου κανει εντυπωση που κανεις δε τον εχει προτεινει μεχρι τωρα..

 

Εχει και βιντεακι...δες το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτη για να ακουγεσαι στο σπιτι θες, η για να παιζεις σε live και μαλιστα pop μουσικη??

Ειναι αλλο πραγμα το ενα και αλλο το αλλο. Τελειως αντιδιαμετρικα πραμματα.

Αν παρεις για μαγαζι δεν θα σου κανει για σπιτι και αν παρεις για σπιτι δεν θα σου κανει για μαγαζι.

Βεβαια υπαρχουν και οι χρυσες τομες αλλα αφου οπως ειπες παιζεις και ποπ (η ποπ θελει καλα καθαρα αν δεν κανω λαθος) χρυση τομη δεν θα βρεις.

Μην παρεις 15 βατ και τετοιες π@π@ριες, γιατι θα τον βαλεις να σου παιξει καθαρα και θα σε κλασει.  ;D....και θα χτυπας το κεφαλι σου.

Sorry για το απολυτο της γνωμης μου, αλλα αν θελεις οπως λες για live και ποπ θα κοιταξεις απο 50 watt (ειτε combo ειτε κεφαλι) και πανω.

Με 500 ευρα βρισκεις αριστο μηχανημα και μαλιστα με λαμπες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-112-guitar-amp-combo--50047

 

Μου κανει εντυπωση που κανεις δε τον εχει προτεινει μεχρι τωρα..

 

Εχει και βιντεακι...δες το...

 

Kαλός είναι απλά δεν το προτείναμε γιατί το παιδί είπε μέχρι 500ευρώ budget...

 

Βέβαια και ο line6 spidervalve κάνει 643Ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Thomsot: ας μην είσαι τόσο ισοπεδωτικός με τα "15 βατ και τέτοιες παπαριές" ή "50 βατ και λίγα είναι", γιατί ξαναλέω πως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Το πιο συνηθισμένο είναι να έχει PA και να του βάζει συνεχώς χέρι ο ηχολήπτης να μην τον βάζει πάνω από το... 2μισι-3. Τι να τα κάνει τα 50 βατ εκεί? Ή μήπως πρέπει να τα αγοράσει με το κλασσικό ανεγκέφαλο ελληνικό κόλλημα "πάρε να υπάρχουν"? Και αυξάνεται η τιμή αχρείαστα, και πιθανόν να μην αποδώσουν το ίδιο καλά σε χαμηλές (ανθρώπινες) εντάσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου