Προς το περιεχόμενο

Eπιλογή Mixer αντί για κάρτα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...απλά έχω δοκιμάσει και με προενίσχυση και είναι εντελώς άλλη η ποιότητα. Λογικό.

 

 

Δηλ τι αλλαξε ως προς την ποιοτητα?  Καταλαβαινω πχ "διαφορετικο χρωματισμο

που μου αρεσε περισσοτερο" η "εδωσε παραπανω κερδος ενω η καρτα δεν μπορει" κλπ

αλλα ετσι σκετο "αλλη ποιοτητα" δεν βοηθα. ::)

 

Μπορεις να γινεις ποιο ξεκαθαρος ως προς την διαφορα με προενισχυση-χωρις?

Δες αυτα που λεει ο Μανωλης μηπως γλυτωσεις απο ενα "κουτακι" ακομα.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κάρτα ήχου κάνει ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ, ο μίκτης ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ και ο προενισχυτής....μαντεψε...ναι...ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ. Η κάρτα ήχου σου είναι καλή και σίγουρα κατι ρυθμίζεις λάθος. Το μικρόφωνό σου αξιοπρεπές (όχι όμως και κατάλληλο για ηχογράφησης φωνής). Τα μιξεράκια αυτά, το πολύ πολύ να σου δώσουν ένα eq ή ένα fantom power, που ουτως η άλλως δεν σου χρειάζεται γιατί το μικρόφωνό σου έιναι δυναμικό και όχι πυκνωτικό...Απο κει και πέρα οι προενισχύσεις αυτόυ του επιπέδου που φυτέυονται σε αυτα τα μιξεράκια είναι κατώτερα της κάρτας σου. Οι φτηνοί προενισχυτές, επείσης έιναι για τα πανυγύρια και μπορέι μέχρι και να χειροτερεύσουν ένα ηχητικό σήμα. Τι προτέινω? Να μην παρεις τίποτα που να μην σου προσφέρει κάτι. Αντιθέτως κρατάς τα λευτάκια σου και όταν μαζεψεις και άλλα πάρε ένα μέτριο πυκνωτικό μικρόφωνο(http://www.thomann.de/gr/akg_c3000_b.htm) για φωνές ακουστικα όργανα κτλπ, και ένα προενισχυτη της προκοπης, (http://www.thomann.de/gr/spl_goldmike_9844.htm) και

είσαι άρχοντας. Θα δώσεις 650 ευρώ μέν, αλλά ποιος είπε οτι η μουσική είναι φτηνό χόμπι και ειδικά η ηχογράφηση? ;D ;D ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά! (ιδιαίτερα τον degdekis)

Έχω πολύ καλύτερη εικόνα πλέον. Απλά είχα κολλήσει στο τί μπορεί ένας μίκτης να μου προσφέρει περισσότερο από μια κάρτα ήχου. Θα κοιτάξω τις προτάσεις σας.

 

Ο μίκτης ήρθε σαν ιδέα από αλλού εντελώς, έψαχνα κάποιο τρόπο για να συνδέσω το groovebox Maschine της Native Instruments σε σύστημα ήχου (διότι το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει μόνο USB και MIDI IN/OUT). Απλά κι επειδή δεν γνωρίζω πολλά, νόμιζα λανθασμένα ότι χρειάζομαι κάτι σαν USB μίκτη γι'αυτή τη δουλειά. Αλλά απότι βλέπω τώρα η κάρτα ήχου μου, έχει ότι χρειάζεται.

 

Αυτό όμως που μου μένει είναι ότι το Shure SM58 δεν είναι καλό για ηχογραφήσεις.

Τσέκαρα τα πάντα στην κάρτα ήχου και τα κάνω όλα καλά.

Τη δουλειά του την κάνει βέβαια, αλλά ίσως μεγάλωσα και θέλω κάτι καλύτερο ;) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

ρε παιδια αν εχετε δει και στο thomann υπαρχουν 3 ειδη μικτων τα analogue τα digital και τα PA.Τι διαφορα εχουν αυτα μεταξυ τους???

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου