Προς το περιεχόμενο

All around strat bridge humbucker.Προτάσεις


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Θα χρειαστώ την βοήθεια σας σε ένα θέμα που έχω καιρό στο μυαλό μου.Λοιπόν,έχω μια squier classic vibe 50's (http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_50s_2.htm) η οποία πραγματικά δεν ξεκολλάει από τα χέρια μου καθώς με βολεύει απίστευτα,μου αρέσει ο ήχος της ,λατρεύω το μπράτσο της και μεταξύ μας...πατάει κάτω σε πολλούς τομείς την άλλη μου κιθάρα (ibanez prestige της τάξης των 1100ε)!

Επειδή λοιπόν λατρεύω αυτή την κιθάρα και θέλω να την κάνω main μου όργανο,θέλω να την αναβαθμίσω ώστε να γίνει πιο all around και να με βγάζει ασπροπρόσωπο σε ό,τι είδος κι αν κληθώ να παίξω(soft και heavy μία στο τόσο). Σκοπεύω λοιπόν να αλλάξω τον bridge stock μαγνήτη με έναν humbucker.Σας γράφω από κάτω κάποιες σκέψεις-προϋποθέσεις για τον μαγνήτη.

Καταρχάς ψάχνουμε bridge humbucker.

 

1)Το budget είναι απεριόριστο αρκεί να με καλύψει απόλυτα ο μαγνήτης.

2)Μάλλον κατευθύνομαι προς medium output,άντε το πολύ πολύ κάτι μεταξύ medium και high.

3)Με ενδιαφέρει να έχει σχετικά καλή ισορροπία σε ένταση σε σχέση με τους stock μονούς της strat.

4)Ο treble χαρακτήρας της bridge θέσης μιας κιθάρας ποτέ δεν με ενθουσίασε ,επομένως σε καμία πέρίπτωση δεν θέλω έναν μαγνήτη με treble χαρακτήρα.Με ενδιαφέρουν τα μεσαία του να είναι πολύ καλά ζυγισμένα.

5)Θα είναι modern oriented humbucker.Στα leads ,think of Lukather's tone  ;)

6)Λοιπόν εδώ μπορείτε να με βρίσετε όσο θέλετε αλλά να πω 2 πράγματα για το αισθητικό της υπόθεσης.Μου αρέσει απίστευτα το pickguard της κιθάρας μου (χρώμα του μπρούτζου περίπου in real life) και δεν θα ήθελα να το αλλάξω.Λάβετέ το υπόψιν σας και αυτό.(Ίσως στην τελική χρειαστεί να προτείνετε single coil sized humbucker ::))

 

Αυτά!

Ανυπομονώ για τις προτάσεις σας ;)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα τον dimarzio hs3 η τον chopper.o Hs3 μου αρεσει γιατι παρολο που ειναι low output αν θελησεις να τον φορτωσεις με τρελλο gain διατηρει το χαρακτηρα του....και παρολο που δεν ειναι ο κλασσικος strat μαγνητης καταφερνει να παιζει σε πολλα ταμπλο αξιοπιστα.Ο Chopper ειναι αρκετα ποιο κοντα στο..κλασσικο humbucker στυλ αλλα προς το medium output καταφερνοντας να κρατα τις νοτες με πολυ καλο definition παρα το gain που ισως τον...πρηζεις ;D.

 

Οι επιλογες βεβαια ειναι πολλες αλλα εμενα αυτοι μου ακουγονται να πληρουν της προυποθεσεις που βαζεις.Ριξε τους κανα αυτι ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Personal favorite για bridge humbucker είναι ο TB-5 του Seymour Duncan. Πολύ ομοιογενής, στρογγυλός ήχος. Για singe sized hum, τσέκαρε τον Cruizer (DiMarzio). Είναι το signature μοντέλο του Andy Timmons. Καλή επιτυχία με την επιλογή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σόρρυ αλλά δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση αυτή. Θέλω ήχο έτσι κι έτσι και γιουβέτσι αλλά περιορίζω ΠΟΛΥ τις επιλογές μου επειδή δεν θέλω να αλλάξω pickguard;

Τεσπαν. Αν θες Luke ήχο, EMG 85. βλ. http://www.emgpickups.com/products/index/53 (και δυό ψυγεία rack, βέβαια...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιω τον SD TB-5 για τα παντα ολα λεμε...

Τωρα για singing lead θα εβαζα πιθανοτατα τον DIMARZIO AT-1...

Λενε οτι ειναι οτι πιο κοντα στον μαγνητη της axis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σόρρυ αλλά δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση αυτή. Θέλω ήχο έτσι κι έτσι και γιουβέτσι αλλά περιορίζω ΠΟΛΥ τις επιλογές μου επειδή δεν θέλω να αλλάξω pickguard;

Τεσπαν. Αν θες Luke ήχο, EMG 85. βλ. http://www.emgpickups.com/products/index/53 (και δυό ψυγεία rack, βέβαια...)

Φίλε ray πρώτον ,δεν είναι μονόδρομος ο single coil sized καθώς είμαι διατεθειμένος να ρουτάρω(κόψω) το pickguard για να μπει ο διπλός.Δεύτερον έχω παίξει με το σετ του Lukather,έχω άποψη.Θα ήμουν αφελής αν πίστευα πως με έναν μαγνήτη θα βγάλω τον ήχο του.Άλλωστε ΔΕΝ θέλω τον ήχο του,έχω δικά μου δάχτυλα ,δικό μου εγκέφαλο και θέλω να πιστεύω πως έχω προσωπικό ήχο.Το όνομα lukather στην περιγραφή μου το έβαλα για να δώσω μια κάποια ιδέα έτσι ώστε να κατευθύνετε τις προτάσεις σας.Ίσως λάθος μου.

Cheers ;)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως αν θες παρόμοιο ήχο, θέλεις αυτό τον μαγνήτη.

Για μένα το κύριο γνώρισμα του σχετικά πρόσφατου ήχου του Luke (και η "μοντερνίλα" του κατά κάποιο τρόπο) είναι τελικά αυτό το "sterile" που βγαίνει μόνο με active.

Αν δεν έχεις τη βάση, ό,τι και να χτίσεις μετά, έχεις πάρει άλλο δρόμο. Γνώμη μου και anti-cheers ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως αν θες παρόμοιο ήχο, θέλεις αυτό τον μαγνήτη.

Για μένα το κύριο γνώρισμα του σχετικά πρόσφατου ήχου του Luke (και η "μοντερνίλα" του κατά κάποιο τρόπο) είναι τελικά αυτό το "sterile" που βγαίνει μόνο με active.

Αν δεν έχεις τη βάση, ό,τι και να χτίσεις μετά, έχεις πάρει άλλο δρόμο. Γνώμη μου και anti-cheers ;)

I see αλλά κακώς κολλάμε στον Lukather.Λάθος μου ίσως εξ αρχής που τον ανέφερα.Θα μπορούσα να πω και Brett Garsed ,εξίσου modern ήχος . Forget Luke,go on  :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγω τη μακακια μου......

φυσικα τον tb-5 duncan custom..... εγω δεν τον συγκρινω με κανενα αλλο.

ο AT-1 ΕΙΝΑΙ αντιγραφη του jb της duncan.Εξαλλου ο timmons με jb επαιζε στην αρχη.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου