Προς το περιεχόμενο

cubase input, output ρυθμίσεις, προβλημα


ggeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

Χρειαζομαι βοήθεια... (αν υπαρχει κανεις σε Καλαματα και επι πληρωμη)

 

Εχω το cubase sx3 και το εχω εγκαταστησει σε λαπτοπ. Εχω καρτα ήχου της saffire και την εχω συνδεσει με firewire.

Δεν μπορω να τα καταφερω με την ενεργοποιηση της καρτας και γενικα με τις εισοδους εξοδους....

 

Πηγαινω στο device--> device setup και vst audiobay

εκει βαζω την καρτα μου saffire 1394 asio

 

Μετα εχω πρόβλημα...

Στο vst connections output (f4)

εχω στο input στο device port to 1 και 2 , οπως και στο output και studio....

τι πρεπει να βαλω εδω;

 

Το προβλημα είναι οτι ενω γραφω με το μικρόφωνο και με καλωδιο ενα ηλεκτρικό πιάνο, δεν μπορω να το ακουσω απο τα ακουστικα που εχω συνδεδεμένα είτε στην καρτα είτε στο λαπτοπ (και στις δυο περιπτωσεις τιποτα) . Εγραψα και με το ηλεκτρικο πιανο midi και ενω τα ακουω απο το προγραμμα όταν κανω το mixdown δεν ακουγεται... παρολο που νομιζω οτι εχω ορισει να ακουγεται σαν ντραμς (απλα για δοκιμη αυτο)

 

Αν μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω...

Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να κανω ρυθμίσεις στην κεντρική οθόνη του προγραμματος και στις δυο που ανοιγουν με f3 και φ4...

 

Οπως σας εγραψα αν καποιος είναι στην Καλαματα και μπορει να βοηθήσει, δεν εχω προβλημα να ερθει στο σπιτι να τα ρυθμίσουμε επι πληρωμη...

 

Καταλαβαίνω οτι θα υπαρχουν πολλα παρομοια θεματα αλλα είναι τετοια η ασχετοσυνη μου που τα εχω βρει σκουρα...

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες ενέργειες πού πρέπει νά κάνεις στο device setup-default midi ports-midi input-βάλε τήν saffire καί στήν κεντρική οθόνη αριστερά  στό πάνελ Midi 1 π.χ. out πού γράφει Microsoft GS κάνε κλίκ εκεί καί διάλεξε saffire.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φίλε μου

Σημερα το μεσημερι επιτελους τα καταφερα και απεκτησα ηχο στα ακουστικα...

Εβαλα 5 και 6 στο output της καρτας. Τωρα για ποιο λογο δουλεψε δεν καταλαβα...

 

Αλλα αφου δουλεψε ολα καλα...

 

Το μονο που δεν εχω καταφερει ακομα είναι οταν κανω το τελικο export να εχω ηχο απο τα midi καναλια. Κατι κανω και εκει λαθος αλλα δεν το εχω βρει ακομα..

Μαλλον αυτο που μου εγραψες θα είναι ετσι;

Να σαι καλα φίλε μου...

 

Τελικα εχει πολυ πλακα η ηχογραφιση... θα σας ανεβασω καποια στιγμή δειγματα να μου πειτε τα λαθακια μου... Προς το παρον θα γραφω μπουζούκι, κιθαρα και πιανο σε audio. Πραγματικά όργανα δηλαδη. Ισως και κανενα κρουστο, αλλα οχι ντραμς. Τουμπερλεκι μάλλον...

 

Ευχαριστώ και πάλι...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιά νά είμαι ειλικρινής δέν κατάλαβα τί ακριβώς κάνεις αλλά υπάρχει καί ή πιθανότητα κατα λάθος νά έχεις ενεργοποιημένο τό solo σέ κάποιο κανάλι ή τό mute στό τελικό κανάλι mixdown.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι

αυτο είναι το μονο που εχω καταλαβει καλα απο το προγραμμα...  ;D

κατι αλλο κανω λαθος, αλλα θα το βρω...

 

βασικα δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου με τα midi. Aπλα ανοιξα ενα midi καναλι, εβαλα δυο τρεις νοτες και μαζί με τα audio εκανα export αλλα δεν το ακουσα...

Θα το ψαξω περισσοτερο . Κατι λαθος κανω με τις εισοδους εξοδους κλπ. Οταν παταω play για να το ακουσω παντως το ακουω (αν θυμαμαι καλα)

 

Θα το βρω που θα παει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τά midi κανάλια δέν μπορείς νά τά κάνεις export-audio mixdown.Αυτά περιέχουν μόνο πληροφορίες αποθηκευμένες γιά νά αναπαραχθούν μέσο midi υποδοχών από τά οργανά σου.

Πρέπει πρώτα νά τά γράψεις σέ audio κανάλια.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρολο που τα ακουω να παιζουν μεσα απο το προγραμμα;

Πως γραφονται σε audio καναλια;

Εχω δει οτι βαζεις vst και παιζουν. Αυτο εννοείς;

Να σαι καλα ρε φίλε.

Θα το δοκιμασω σημερα αυριο...   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου