Προς το περιεχόμενο

Απ: Πόσο δυνατά παίζετε κιθάρα σε διαμέρισμα?


inquisitor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[pre][/pre]

Λοιπον, το 1,5 watt ενισχυτακι δεν ειναι δικο μου, ειναι του φιλου που ξεκινησε το thread... Εγω χρησιμοποιω Marshall EL 34 100/100. Oι 4 4x12 καμπινες χωρανε στο σαλονι μου, πιανοντας εναν ολοκληρο τοιχο ειναι γεγονος, και δεν χρειαζεται να τις παιξω τοσο δυνατα οσο ενα αεροπλανο για να εχω καλο ηχο. Δεν θα τις αντεχα ουτε εγω σε αποσταση 3 μετρων, αλλωστε! Οσο για τα 59 db ηχομετρηθηκαν σε αποσταση 7 περιπου μετρων απο τις καμπινες και, συγκεκριμενα την πισω τους οψη και με μια ηχομονωμενη θωρακισμενη πορτα να παρεμβαλλεται....Μεσα στο σαλονι μου εφτασαν τα 92!!! Τωρα γιατι προκαλει γελιο η ιδεα οτι εχω στο σπιτι μου τα μηχανηματα μου, ομολογω δεν το αντιλαμβανομαι.... Που να τα ειχα δηλαδη; Στο δρομο; Σε αποθηκη; Στα Γκραβαρα; Μην βιαστει κανεις να πει σε προβαδικο γιατι ΕΧΩ, σχεδον (2 4x12), αλλα τοσα στο PROVA!!!! Λυπαμαι που θα στεναχωρησω καποιους, αλλα, το Metal ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ και πολυ καλη μαλιστα!!! Mε 17 χρονια επαγγελματικης πειρας στα σκυλαδικα και, κατα συνεπεια, αμεση συγκριση ειμαι καθετος σε αυτο!!! Oταν μελετω παιζω ΠΟΛΥ χαμηλα επειδη γνωριζω οτι η συνεχης επαναληψη ειναι, οντως, ενοχλητικη! Χωρις να θελω να περιαυτολογησω θεωρω οτι οντας 48 ετων με 17 δισκους στο ενεργητικο μου και αρκετες χιλιαδες ωρες παιξιματος, προβας, συναυλιων, ηχογραφησεων και μελετης μαλλον δεν θα με χαρακτηριζε καποιος ασχετο ή/και ενοχλητικο λογω κακου παιξιματος...... Οσοι θεωρουν οτι ενα οδοντιατριεο δεν παραγει εναν απο τους εκνευριστικοτερους θορυβους, σιγουρα δεν ειχαν την τυχη ή ατυχια να συμβιωσουν με γειτονα οδοντιατρο... Πιστεψτε με ο τροχος ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ και ειναι και ανατριχιαστικος..... Οσο για την ηχομονωση σε φαναρτζιδικα, συνεργεια, ξυλουργεια, βενζιναδικα, τορνατζιδικα και τα ρεστα, δεν υπαρχει περιπτωση να την συναντησετε, με εξαιρεση χωρους που εχουν εκδωσει αδεια τα τελευταια 5-6 χρονια..... Αλλο ενα σαθρο επιχειρημα!!!! Ελπιζω να ελυσα ολες σας τις αποριες... Αν ξεχασα καποιον , ζητω συγνωμη... Καντε μου μια επισημανση και θα επανορθωσω αμεσα!!! Θα παρακαλεσω ομως να μην γινεστε ειρωνες, δεικτικοι, προσβλητικοι, επιθετικοι και ολα τα παρομοια χωρις λογο...... Ειμαι απολυτα βεβαιος πως δεν εθιξα ΚΑΝΕΝΑΝ!!!! Παρεπιπτοντως, απο που ορμωμενοι συμπεραινετε, οι κατακριτες μου, οτι δεν παιζω καλα ή χαλαω τον κοσμο απο την φασαρια;Δεν γνωριζετε καν ποιος ειμαι...... Θα μπορουσα, καλλιστα, να μην παιζω καν κιθαρα και να σπαω πλακα γραφοντας στο φορουμ..... Ή θα μπορουσα να ειμαι καποιος που ξερετε ηδη και εκτιματε σαν μουσικο και απλα να εχω εναν δευτερο λογαριασμο κατω απο αλλο ονομα...... Αν θελετε να δειτε αν παιζω καλα ή οχι σας προσκαλω στο επομενο gig μου στις 4 του Φεβρουαριου στο BAT CITY.... Και, εν κατακλειδι, ναι εχουμε ξεφυγει απο το αρχικο θεμα, οπως, ευστοχα,  παρατηρησε ο φιλος BGkakos αλλα, δεν βαριεσαι... Εγω διασκεδαζω αφανταστα..... Μεχρι και ο τιτλος του thread αλλαξε, βλεπω!!!

Εγώ προσωπικά δεν σχολίασα ούτε την παικτική σου ικανότητα, ούτε με ενδιαφέρει πόσο χρονών είσαι (να τα εκατοστήσεις) και σε πόσους δίσκους έχεις συμμετάσχει (πάντα τέτοια) και δεν είναι απαραίτητο να σε γνωρίζω για να συνεχίσω να διαφωνώ βαθύτατα με τη νοοτροπία που εκφράζεις στο αρχικό σου ποστ.

Τα παραπάνω με πάσα ειλικρίνεια και χωρίς κανένα ψήγμα ειρωνίας.

 

Το νομικό δεν είναι ηθικό γιατί το ηθικό δεν είναι δεδομένο. Αν κσέρει κάποιος τι είναι ηθικο θα χαρώ να το δω γραμμένο ρητά ;)

Έχεις δίκιο. Η ευγένεια, αλτρουϊσμός, έγνοια για τον διπλανό μας και λοιπά, δεν είναι ακόμα θεσμοθετημένα. Όχι ότι θα άλλαζε κάτι αν ήταν. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω χρησιμοποιω Marshall EL 34 100/100. Oι 4 4x12 καμπινες χωρανε στο σαλονι μου, πιανοντας εναν ολοκληρο τοιχο ειναι γεγονος, και δεν χρειαζεται να τις παιξω τοσο δυνατα οσο ενα αεροπλανο για να εχω καλο ηχο.

 

:o

 

σσσσ΄ωραίος που λέμε εμείς οι Θεσσαλονικιοί....  ;D

 

Από περιέργεια,όμως,έχεις βάλει στα volume του EL34 υποδιαιρέσεις...χιλιοστού από το 0 έως το 1?  ;D

 

Εγώ με ένα EL34 50/50 και μία 4Χ12 σε μεζονέτα σε ξεχωριστό χώρο δεν υπάρχει περίπτωση να ανόιξω τα vol. πάνω από 1/4...Μιά και μόνο φορά που το "τελίκιασα" είχα τραγελαφικές καταστάσεις... ;D

 

Συμφωνώ βέβαια,οτί φυσικά και δεν είναι απαραίτητο να παίζεις τέρμα για να έχεις φοβερό ήχο με ένα τέτοιο setup.  

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ολη αυτη η διαμαχη / ειρωνια / φαγωμα κλπ εχει τρελη πλακα θα συμφωνησω με τον inquisitor στο θεμα οτι βασικα οταν ποσταρεις ενα καυστικο / ειρωνικα / ελαχιστα προσβλητικο σχολιο για καποιον αλλον τα θελει ο ****ς σου να ανοιξεις διαμαχη! Ολα αυτα τα χαμογελακια που ποσταρουν καποιοι διπλα απο τετοια σχολια ειναι για να κρυψουν τον θυμο τους απεναντι στον αλλον και για να "μν χασουν το δικιο τους"!

 

Καλα ας μη πιασω το θεμα περι metal - μουσικης... Εαν καποιος δεν θεωρει την μεταλ μουσικη ειναι απλως ασεβης. Και η ποπ και η techno και η μεταλ ακομα και η rap γ***το μου θεωρουνται μουσικη θελετε δεν θελετε!

 

Ως μουσική ορίζεται η τέχνη που βασίζεται στην οργάνωση ήχων με σκοπό τη σύνθεση, εκτέλεση και ακρόαση/λήψη ενός μουσικού έργου. Με τον όρο εννοείται επίσης και το σύνολο ήχων από το οποίο απαρτίζεται ένα μουσικο κομμάτι.

 

(Ακομα και η STOMPS ειναι μουσικη! Η εξαιρεση της εξαιρεσης βεβαια στο οτι δεν μπορεις να παραγεις μουσικη βαροντας κατσαρολες... Καταλαβαινω ομως πως θα εχουν γινει τα νευρα των γειτονων τους... )

 

Ολα αυτα τα ειδη που ανεφερα το πληρουν αυτο αρα εχουν το δικαιωμα να λεγονται ΜΟΥΣΙΚΗ! Ειδικα για την μεταλ που αναφερθηκαμε αυτη μετα την jazz, την κλασσικη και τα περιγυρα πιστευω πως ειναι η επομενη σε πολυπλοκοτητα μουσικης συνθεσης, (εντελως τυχαιο :P) παραδειγμα βλεπε Opeth.

 

Η λυση πιστευω πως αμα προκειται για εξασκηση κλιμακων και γενικα ασκησεις ειναι ακουστικα. Δεν νομιζω οτι για να παιξεις μια κλιμακα στην κιθαρα θες παραπανω απο 5watt (και πολλα λεω). Εαν θες να προβαρεις ολοκληρο κομματι μπορεις και μεσω μονιτορ σε λογικες εντασεις οπως ειπαν καποιοι και για το αμα χανεις σε πιστοτητα / ποιοτητα ηχου τι σε νοιαζει στο κατω κατω? Εσυ το ακους και απλα προβα κανεις! Δεν σε ακουνε ολοι η φαν σου για να σε γιουχαρουνε με τον "χαλια" ηχο που εχεις! Εαν θες να παιξεις κιθαρα απλα για την παρτυ σου και θες να χτυπηθεις μονο σου ή θες να "βρεις τον ηχο σου" τοτε μπορεις μια - δυο φορες την βδομαδα σε ωρες που οι περισσοτεροι γειτονες θα λειπουν (κατα προτιμηση σαββατο κατα τις 10 -12 ή ακομα και 19-22) να καθησεις καμια ωρα να χτυπηθεις να ξεδωσεις εχοντας βεβαια προειδοποιησει τους γειτονες σου πρωτα*. Να ξερεις πως συνηθως αμα σεβεσαι τον αλλον και εισαι καλοπροεραιτερος στα λογια σου και στις πραξεις σου θα σου φερθει και εκεινος αναλογα! Αμα του πεις ξερω γω "Ξερετε το σαββατο το απογευμα θελω να παιξω λιγο behemoth και χεστηκα αμα γενησε η γυναικα σας χτες και το μωρο θελει λιγο πιο "φιλικο" περιβαλλον" ε τοτε μαλλον τετοιου ειδους προειδοποιησεις καταλαβαινεις και με τι αντιδρασεις συνοδευονται...

 

Οταν εισαι μονος σου στο σπιτι με μια κιθαρα δεν καταλαβαινω γιατι να θες να χρησιμοποιησεις 4 4χ12... Καταλαβαινω πως μπορει π.χ να χωρισες και να εχεις βαλει κανα μεταλοκαψουροτραγουδο και να θες να παιξεις το σολο της καταθλιψης δυνατα για να ξεδωσεις αλλα μην ξεχνας ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ!

 

*οι εντασεις βεβαια να ειναι σε σημειο τετοιο ωστε να μην αναγκαζουν ακομα και τα περιστερια να μεταναστευσουν...

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω οτι ο op μας δουλεύει όλους και σπάει πλάκα.

Έβαλε ένα "πιασάρικο" θέμα,έγραψε καμιά 10αρια υπερβολές και τώρα το απολαμβάνει.

Μα 17 δίσκους μέταλ;Υπάρχει μέταλ στην ελλάδα;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BlackForest έγραψες, πέθανα στο γέλιο λέμε...χαχαχαχα!! Αν μη τι άλλο, τα post αυτού του thread είναι χορταστικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BlackForest έγραψες, πέθανα στο γέλιο λέμε...χαχαχαχα!! Αν μη τι άλλο, τα post αυτού του thread είναι χορταστικά :P

 

Μεταξυ μας τωρα εγω ποσταρα κατι σε αυτο το thread απλα για να μου ερχονται ειδοποιησεις για το ποτε ποσταρει καποιος κατι καινουργιο :P

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω οτι ο op μας δουλεύει όλους και σπάει πλάκα.

Έβαλε ένα "πιασάρικο" θέμα,έγραψε καμιά 10αρια υπερβολές και τώρα το απολαμβάνει.

Μα 17 δίσκους μέταλ;Υπάρχει μέταλ στην ελλάδα;  ;D

άλλος ο op και άλλος ο inquisitor....προσοχή....

 

BlackForest έγραψες, πέθανα στο γέλιο λέμε...χαχαχαχα!! Αν μη τι άλλο, τα post αυτού του thread είναι χορταστικά :P

 

Βtw...

 

akistourkogiwrghs4-2.jpg

 

;D

 

για φέτος δε μιλάμε? ;D

 

false_04-02-12.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Η ευγένεια, αλτρουϊσμός, έγνοια για τον διπλανό μας

 

χρησιμοποιεις ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ,για τον μεσο νεοελληνα,γεροντα και μπερδευεις τον κοσμο.... :'(

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα τα χαμογελακια που ποσταρουν καποιοι διπλα απο τετοια σχολια ειναι για να κρυψουν τον θυμο τους απεναντι στον αλλον και για να "μν χασουν το δικιο τους"!

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι για μένα. Τα emoticons τα χρησιμοποιώ για το σκοπό που επιτελούν και τίποτα άλλο!

Άλλωστε:

...ολη αυτη η διαμαχη / ειρωνια / φαγωμα κλπ εχει τρελη πλακα...

Καλα ας μη πιασω το θεμα περι metal - μουσικης... Εαν καποιος δεν θεωρει την μεταλ μουσικη ειναι απλως ασεβης.

Όταν δεν έχω δουλειά ακούω ΚΑΙ metal ! Σε καλύπτει;  ;D

Και η ποπ και η techno και η μεταλ ακομα και η rap γ***το μου θεωρουνται μουσικη θελετε δεν θελετε!

Το ανέκδοτο με τους μουσικούς και το ντράμερ σε νέα version!!! Σσσσωραίοςςς  8)

Ως μουσική ορίζεται η τέχνη που βασίζεται στην οργάνωση ήχων με σκοπό τη σύνθεση, εκτέλεση και ακρόαση/λήψη ενός μουσικού έργου. Με τον όρο εννοείται επίσης και το σύνολο ήχων από το οποίο απαρτίζεται ένα μουσικο κομμάτι

Άρα και αυτό θεωρείται μουσική! Κλασσική μάλιστα!!  ;D

(Ακομα και η STOMPS ειναι μουσικη! Η εξαιρεση της εξαιρεσης βεβαια στο οτι δεν μπορεις να παραγεις μουσικη βαροντας κατσαρολες... Καταλαβαινω ομως πως θα εχουν γινει τα νευρα των γειτονων τους... )

Και όμως οι STOMPS κάνουν μουσική και πολύ καλή μάλιστα! Μουσική μπορείς να κάνεις με οτιδήποτε αρκεί το αποτέλεσμα να είναι αυτό που ζητάς. Θα σου πέρναγε από το μυαλό ένα τέτοιο αποτέλεσμα χτυπώντας σκούπες και κατσαρόλες;  :o

Ειδικα για την μεταλ που αναφερθηκαμε αυτη μετα την jazz, την κλασσικη και τα περιγυρα πιστευω πως ειναι η επομενη σε πολυπλοκοτητα μουσικης συνθεσης, (εντελως τυχαιο :P) παραδειγμα βλεπε Opeth.

Γιατί όχι; Μη μασάς! Το θέμα έχει καεί απο την πρώτη σελίδα. Θυμίσου ότι ξεκίνησε με αυτή την απορία: "Θα καταφερω και αλλο μειωση ηχου αλλα με αξιοπρεπη αποτελεσματα?" και δες που φτάσαμε... :o

 

χρησιμοποιεις ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ,για τον μεσο νεοελληνα,γεροντα και μπερδευεις τον κοσμο.... :'(

Πάλι καλά να λες που δεν έβαλε μέσα και την αλληλεγγύη. Οι μισοί θα κυνηγούσαν να φασώσουν τους άλλους μισούς....

 

Να δεις που στην επόμενη μπυροποσία θα τα θυμόμαστε και θα γελάμε...

 

 

 

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου