Προς το περιεχόμενο

Απ: Πόσο δυνατά παίζετε κιθάρα σε διαμέρισμα?


inquisitor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα και σε λιγο θα πλακωνομαστε μεταξυ μας και γι αυτο φταινε οι γειτονεσ απο κατω μου... ;D ;D ;D

 

Λοιπον εχει κανεις να μου πει 2 λογακια για το SPL REDUCER? Αξιζει? η να κοιταξω αλλον attenuator?

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η μουσική είναι πολύ υποκειμενικός όρος. Το ότι λες εσύ ότι παίζεις μουσική, δεν την κάνει απαραίτητα μουσική και για όλους τους υπόλοιπους. Ιδίως, αν μιλάμε για ασυνόδευτη μέταλ κιθάρα.

 

Όπως επίσης είναι υποκειμενικό το τι δεν είναι μουσική, ιδίως αν μιλάμε για κλειστόμυαλα άτομα που δε θεωρούν τη metal μουσική, έτσι; ;) Δηλαδή υπάρχει κάποιος κανόνας ξέρω γω που να λέει πως το ασυνόδευτο μπουζούκι ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι ή δεν είναι μουσική; Και αν είναι, η metal κιθάρα γιατί να μην είναι, επειδή δεν αρέσει σε κάποιους; Κρατήστε τα γούστα για την πάρτη σας, είναι λάθος να καθορίζετε τι είναι τι...

 

Φιλικά :)

 

ο φαναρτζής, που κάνει τη δουλειά με την οποία θρέφει την οικογένειά του, βρίσκεται στο φαναρτζίδικό του, εργάζεται, και κάνει θόρυβο

 

Ηθικό δίδαγμα: και ο φαναρτζής χρειάζεται την ηχομόνωσή του ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος σε ευχαριστώ για τον σουρεαλιστικό χαρακτήρα που έδωσες στην κουβέντα αναφέροντας - τρεις φορές - τον οδοντίατρο ως επαγγελματία που παράγει αξιόλογο θόρυβο

 

Νομίζω ότι εννοεί τους ασθενείς του... ;D :D

 

Όπως επίσης είναι υποκειμενικό το τι δεν είναι μουσική, ιδίως αν μιλάμε για κλειστόμυαλα άτομα που δε θεωρούν τη metal μουσική, έτσι; ;) Δηλαδή υπάρχει κάποιος κανόνας ξέρω γω που να λέει πως το ασυνόδευτο μπουζούκι ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι ή δεν είναι μουσική; Και αν είναι, η metal κιθάρα γιατί να μην είναι, επειδή δεν αρέσει σε κάποιους; Κρατήστε τα γούστα για την πάρτη σας, είναι λάθος να καθορίζετε τι είναι τι...

 

Φιλικά :)

 

Δλδ εσύ πιστεύεις ότι ένας μέταλ κιθαρίστας - καθόρισε εσύ το πόσο έμπειρος είναι και αποφεύγει να παίζει φάλτσα, άχρονα και απλώς κακά - ο οποίος παίζει δύο λεπτά γκαγκαγκα, άλλα δύο λεπτά σόλα, δοκιμάζει να βγάλει το ένα σόλο, μετά το άλλο, δεν του βγαίνει ο ρυθμός στο τελευταίο Cannibal Corpse, ξαναπροσπαθεί να πιάσει τέσσερα ημιτόνια σήκωμα για κανα δεκάλεπτο, επιστρέφει στα γκγκγκα, κτλ. παίζει μουσική;

Και μάλιστα μουσική την οποία θα πρέπει να εκτιμήσουν όσοι έχουν ανοιχτό μυαλό;

 

Τώρα φαντάσου όλα τα παραπάνω από τον πιτσιρικά που παίζει από την αρχή του έτους όταν του έκαναν δώρο το σετ κιθάρα ενισχυτή. Αυτός παίζει μουσική;

 

Εγώ πάλι δεν το πιστεύω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι λάθος να καθορίζετε τι είναι τι...

 

το μόνο ΒΕΒΑΙΟ είναι πως κάποιος που απλά ΕΞΑΣΚΕΙΤΑΙ σε καποιο - οποιοδήποτε - είδος μουσικής (ή μέταλ), ΔΕΝ παράγει μουσική (ή μέταλ)

 

εξάσκηση σημαίνει διαρκή επανάληψη της ίδιας φράσης, καθώς και σφάλματα, και το τελικό αποτέλεσμα στα αυτιά του γείτονα είναι ΘΟΡΥΒΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ εσύ πιστεύεις ότι ένας μέταλ κιθαρίστας - καθόρισε εσύ το πόσο έμπειρος είναι και αποφεύγει να παίζει φάλτσα, άχρονα και απλώς κακά - ο οποίος παίζει δύο λεπτά γκαγκαγκα, άλλα δύο λεπτά σόλα, δοκιμάζει να βγάλει το ένα σόλο, μετά το άλλο, δεν του βγαίνει ο ρυθμός στο τελευταίο Cannibal Corpse, ξαναπροσπαθεί να πιάσει τέσσερα ημιτόνια σήκωμα για κανα δεκάλεπτο, επιστρέφει στα γκγκγκα, κτλ. παίζει μουσική;

Και μάλιστα μουσική την οποία θα πρέπει να εκτιμήσουν όσοι έχουν ανοιχτό μυαλό;

 

Βέβαια ξεκινάς απ' την υπόθεση ότι κάνει ακριβώς αυτό, κάτι που δεν το ξέρεις.

 

το μόνο ΒΕΒΑΙΟ είναι πως κάποιος που απλά ΕΞΑΣΚΕΙΤΑΙ σε καποιο - οποιοδήποτε - είδος μουσικής (ή μέταλ), ΔΕΝ παράγει μουσική (ή μέταλ)

 

Κάτι μου λέει ότι δεν είσαι μεταλάς (ή μουσικός)  :D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο ΒΕΒΑΙΟ είναι πως κάποιος που απλά ΕΞΑΣΚΕΙΤΑΙ σε καποιο - οποιοδήποτε - είδος μουσικής (ή μέταλ), ΔΕΝ παράγει μουσική (ή μέταλ)

 

εξάσκηση σημαίνει διαρκή επανάληψη της ίδιας φράσης, καθώς και σφάλματα, και το τελικό αποτέλεσμα στα αυτιά του γείτονα είναι ΘΟΡΥΒΟΣ

 

Καταρχάς, μιλάς συγκεκριμένα για εξάσκηση και δε νομίζω να μίλησε κανείς τόσο συγκεκριμένα. Για παίξιμο κιθάρας μιλάμε γενικά, δεν εστιάζουμε ώστε να περάσουμε το ότι προκαλείται θόρυβος, σώνει και καλά. Για 'σένα και μόνο είναι βέβαια αυτά, όπως για 'σένα και μόνο η μέταλ δεν είναι μουσική/είδος μουσικής. Αλλά ακόμα και για την εξάσκηση απλά δε μπορείς να καθορίσεις πως αντιλαμβάνεται ο άλλος την επανάληψη της ίδιας φράσης, τα σφάλματα (ναι, ακόμα και αυτά) κλπ...για κάποιους μπορεί να είναι αδιάφορα, σε άλλους μπορεί να τους ακούγεται σαν θόρυβος και να ενοχλούνται και σε 'μένα (ή σε όποιον παίζει κάποιο όργανο) να με κάνει να γουστάρω.

 

 

Δλδ εσύ πιστεύεις ότι ένας μέταλ κιθαρίστας - καθόρισε εσύ το πόσο έμπειρος είναι και αποφεύγει να παίζει φάλτσα, άχρονα και απλώς κακά - ο οποίος παίζει δύο λεπτά γκαγκαγκα, άλλα δύο λεπτά σόλα, δοκιμάζει να βγάλει το ένα σόλο, μετά το άλλο, δεν του βγαίνει ο ρυθμός στο τελευταίο Cannibal Corpse, ξαναπροσπαθεί να πιάσει τέσσερα ημιτόνια σήκωμα για κανα δεκάλεπτο, επιστρέφει στα γκγκγκα, κτλ. παίζει μουσική;

Και μάλιστα μουσική την οποία θα πρέπει να εκτιμήσουν όσοι έχουν ανοιχτό μυαλό;

 

Τώρα φαντάσου όλα τα παραπάνω από τον πιτσιρικά που παίζει από την αρχή του έτους όταν του έκαναν δώρο το σετ κιθάρα ενισχυτή. Αυτός παίζει μουσική;

 

Εγώ πάλι δεν το πιστεύω.

 

Είπα εγώ πουθενά τι πρέπει τι δεν πρέπει (στιγμή δε σκέφτηκαααα... ;D); Ή ξέρεις από πρώτο χέρι και είσαι σίγουρος πως ο φίλος inquisitor έτσι παίζει; Γι'αυτό λοιπόν όταν μιλάμε για metal και κιθαρίστες καλό θα είναι να μιλάμε γενικά και όχι ειδικά, όχι ανάλογα με το τι μας συμφέρει και το τι θέλουμε να περάσουμε. Γιατί μπορώ κι εγώ να μιλήσω ειδικά και μετά δεν θα συμφέρει κανένα σας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το topic είναι πραγματικά ξεκαρδιστικό..Μόνο η σκέψη των τεσσάρων 4χ12 σε πολυκατοικία προκαλεί τεράστιο γέλιο.  ;D ;D ;D

 

 

Sorry κιόλας αλλά μάλλον δεν έχω καταλάβει..

 

Με τι ενισχυτή παίζεις;Κάπου γράφεις για 1.5w..

Έχεις 16 μεγάφωνα σε 1.5w;

 

Μόνο έτσι μπορεί να δικαιολογηθούν τα 59db που λες.

Γιατί ένας 100άρης ενισχυτής με 4 4Χ12 πρέπει να ξεπερνάει την ένταση ενός αεροπλάνου.

Πραγματικά μπορείς να ρίξεις την πολυκατοικία έτσι.!!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδες ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα και σε λιγο θα πλακωνομαστε μεταξυ μας και γι αυτο φταινε οι γειτονεσ απο κατω μου... ;D ;D ;D

 

Λοιπον εχει κανεις να μου πει 2 λογακια για το SPL REDUCER? Αξιζει? η να κοιταξω αλλον attenuator?

 

 

 

Δεν έχω ακούσει τον συγκεκριμένο. Αν τον θέλεις μόνο για τα μικρά ενισχυτάκια δεν αξίζει γιατί είναι σαν να παίρνεις μπαζούκα για να σκοτώσεις μυρμήγκι. Με το DrZ BrakeLight θα κάνεις το ίδιο καλή δουλειά μιας και οι ενισχυτές σου είναι πολλές φορές μικρότεροι από το μεγάφωνο σου το οποίο παραμένει "dark" και ακόμπρεσσάριστο ακόμη και χωρίς attenuation.

 

Αν το θές και για μεγαλύτερους ενισχυτές ή θέλεις να έχεις πχ line out για να ηχογραφείς ταυτόχρονα τότε μπορείς να κοιτάξεις και πιο ακριβά μηχανήματα.

 

Εμένα το matherload αν και δεν έχει το "compensation" που έχει ο SPL ή την ποιότητα ενός Faustine μου είναι υπεραρκετό και μου αρέσει πολύ περισσόετρο από το Ultimate που είχα παλιά, ενω΄δεν έχει καμία σχέση με παλιότερα attenuators τύπου Marshall Breaker και THD HotPlate (παλιά version) που κατέστρεφαν τις δυναμικές και το σήμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι απ'τη στιγμή που δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας και παίζεις σε ένταση που ναι μεν ακούγεται και στο γείτονα αλλά όχι πιο δυνατά απ'ό,τι θα ήταν μια τηλεόραση στο διαμέρισμα του, τότε μια χαρά οκ. Βεβαία υπάρχουν και άτομα που θέλουν άκρα του τάφου σιωπή αλλά σορρυ, δεν θα καταπιέζει κανείς τις επιθυμίες του (σε λογικά πλαίσια που είπα και παραπάνω) επειδή ο άλλος θέλει να ζει σαν να είναι μόνος του στο οικοδόμημα. Χρειάζεται σεβασμός εκατέρωθεν.

 

Τώρα σχετικά με κάποια άλλα που διάβασα...

Όσοι λέτε ότι metal δεν είναι μουσική ή ένας άλλος που είπε ότι υπάρχουν στούντιο για να παίζουν οι μουσικοί (αλλά και οι μεταλάδες), λες και οι μεταλάδες δεν μπορεί να είναι μουσικοί, απλά δεν είστε σωστοί μουσικοί. Αν δεν σας αρέσει το είδος, οκ, αλλά μην βγάζετε τα κόμπλεξ σας με το να το παίζετε "ανώτεροι" επειδή δεν παίζετε/ακούτε metal αλλά άλλη "ανώτερη" μουσική.

 

Και ένα τελευταίο, έχει καταντήσει βαρετό το πόσο συχνά ξεφεύγουν τα threads εκτός θέματος. Το θέμα ήταν για το πόσο δυνατά παίζει ένα άτομο το οποίο αναρωτιόταν τι κάνουν και οι άλλοι σχετικά με αυτό και έφτασε σε διαμάχη για το αν το metal είναι μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει καταντήσει βαρετό το πόσο συχνά ξεφεύγουν τα threads εκτός θέματος

 

Το φαινόμενο ονομάζεται "νοϊζοποίησις". Επίσης, πιστεύω ότι αν δεν υπήρχε, το νόιζ θα ήταν ένα πολύ πιο βαρετό φόρουμ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου