Προς το περιεχόμενο

Απ: Πόσο δυνατά παίζετε κιθάρα σε διαμέρισμα?


inquisitor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με ξύλινο καρφωτό πάτωμα τα τακούνια ΕΙΝΑΙ τρομερά ενοχλητικά. Ακόμα και μέσα στο σπίτι. Πολλώ δε μάλλον από πάνω.

 

+1000 δεν υπαρχει πιο ενοχλητικο πραμα (ειδικα οταν σε ξυπναει Κυριακη πρωϊ στις 6 οπως συνηθιζει η Ουκρανη οικιακη βοηθος του..απαπανω μου.....)

 

αλλωστε αν δεν θελουμε να ειμαστε βρωμυλοι στο σπιτι φοραμε ΜΟΝΟ παντοφλες και οχι παπουτσια/τακουνια/αρβυλες κτλ... (οι δεκαδες φωτο με ενισχυτες και κιθαρες και διπλα την παντοφλα αποδεικνυουν οτι η συντριπτικη πλειοψηφια του ΝΟΙΖ ειναι πεντακαθαροι ανθρωπες και νοικοκυρηδες)... ;D

 

 

Ναι έχεις δικιο. Το σίγουρο είναι όμως ότι αν θυμάμαι καλά ο νόμος έχει όριο το 90 db σωστά;

 

κοιτα αν ειναι να χρειαζεσαι το νομο για να δικαιολογησεις το γεγονος οτι σε νοιαζει μονο για την παρτη σου & τους εχεις ολους γραμμενους....ναι 90 db ειναι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θέλανε, ας αγοράζαν βίλα απομονωμένη να μην τους ενοχλεί κανείς ή ας μετακομίσουν σε κανα χωριό στην Γροιλανδία.

 

πράγματι, αυτοί είναι που έχουν το πρόβλημα....

 

ε ρε και να σε είχα στην πολυκατοικία... τι ωραία που θα περνούσαμε τα δυό μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός και απαραίτητος είναι ο σεβασμός στην ανάγκη του άλλου για ησυχία, όμως καλός και εξίσου απαραίτητος είναι ο σεβασμός στην ανάγκη του άλλου να χρησιμοποιήσει τον χώρο του όπως θέλει (και φυσικά δεν εννοώ να βάλει κομπρεσέρ στι 6 το πρωί, ούτε να χορεύει κλακέτες 24/7).

 

Και αυτός που κάνει παρατήρηση ΔΕΝ έχει πάντα δίκιο, υπάρχουν και οι παράξενοι άνθρωποι, τι να κάνουμε. Άλλοι είναι ευαίσθητοι, άλλοι έχουν ειδικές ανάγκες στην καθημερινότητά τους, άλλοι είναι παρανοικοί και άλλοι μπορεί και να γουστάρουν (μου έχει τύχει). Συνεννόηση χρειάζεται και αμοιβαίος σεβασμός.

 

Στην αρχική ερώτηση του ΟΡ, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα cab sim και να παίζεις απ' το pc ή από powered monitors. Τελευταία, συνδέω ένα pod στο line in του στερεοφωνικού και ακούγεται μια χαρά.

 

Λύσεις υπάρχουν, ειδικά αν δεν κολλάς στο να ακούς από καμπίνα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκεί μόνο να δεις πως δύο άτομα που κουβεντιάζουν φτάνουν τα 60 ντεσιμπέλ

 

http://www.noisehelp.com/noise-level-chart.html

 

αν δεν κάνω λάθος, το όριο των ντεσιμπέλ μετριέται από το διαμέρισμα του παραπονούμενου

δηλαδή ο θόρυβος που παράγεις εσύ πρέπει να ξεπερνάει το θεσπισμένο όριο στο διαμέρισμα του άλλου, όχι μέσα στο δικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κάνω λάθος, το όριο των ντεσιμπέλ μετριέται από το διαμέρισμα του παραπονούμενου

δηλαδή ο θόρυβος που παράγεις εσύ πρέπει να ξεπερνάει το θεσπισμένο όριο στο διαμέρισμα του άλλου, όχι μέσα στο δικό σου

 

εννοείται  ;)

 

ωστόσο όλοι εδώ ξέρουμε τι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φασαρία παράγεται από κάποιον που παίζει ηλ. κιθάρα δοκιμάζοντας το Α ή το Β, στα γειτονικά διαμερίσματα

 

απλά ορισμένοι θεωρούν πως οι ενοχλούμενοι είναι που έχουν το πρόβλημα και όχι οι ίδιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστόσο όλοι εδώ ξέρουμε τι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φασαρία παράγεται από κάποιον που παίζει ηλ. κιθάρα δοκιμάζοντας το Α ή το Β, στα γειτονικά διαμερίσματα

 

Αντικειμενικά, τα επίπεδα "θορύβου" (σε εισαγωγικά γιατί μόνο θόρυβος δεν είναι) από μια xX12 καμπίνα, από όσα και να είναι βάτ ενισχυτή, είναι πολύ μεγάλα για να γίνονται εύκολα ανεκτά σε παρακείμενα διαμερίσματα. Δυστυχώς για εμάς, το κανονικό κιθαριστικό rig σε διαμέρισμα είναι κανιβαλισμός. Όμως λύσεις υπάρχουν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 δεν υπαρχει πιο ενοχλητικο πραμα (ειδικα οταν σε ξυπναει Κυριακη πρωϊ στις 6 οπως συνηθιζει η Ουκρανη οικιακη βοηθος του..απαπανω μου.....)

 

αλλωστε αν δεν θελουμε να ειμαστε βρωμυλοι στο σπιτι φοραμε ΜΟΝΟ παντοφλες και οχι παπουτσια/τακουνια/αρβυλες κτλ... (οι δεκαδες φωτο με ενισχυτες και κιθαρες και διπλα την παντοφλα αποδεικνυουν οτι η συντριπτικη πλειοψηφια του ΝΟΙΖ ειναι πεντακαθαροι ανθρωπες και νοικοκυρηδες)... ;D

 

 

κοιτα αν ειναι να χρειαζεσαι το νομο για να δικαιολογησεις το γεγονος οτι σε νοιαζει μονο για την παρτη σου & τους εχεις ολους γραμμενους....ναι 90 db ειναι...

 

 

Χαχαχα! ;D ΖΗΤΩ!Ανηκω στην ομαδα νοικοκυραιων-παντοφλοιδιοκτητων του ΝΟΙΖ!!!Επιτελους ο αγωνας μας δικαιωθηκε!

Περαν απο την πλακα ομως καλως η κακως ο σεβασμος στον απο πανω-κατω-διπλα προηγειται του ηχου μας .Κι εγω εχω μετανιωσει που εδωσα 2400 για χειροποιητο λαμπατο ενισχυτη 45w με καμπινα 2x12 γιατι στο σπιτι παιζει το πολυ στο 1.5 και τα live  εχουν σχεδον σταματησει μιας και τωρα παιζω με ακουστικο σχημα.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι για να τον "ξεκαπνισω" θα κανω και γνωριμιες με το Α/Τ της περιοχης μου.Η λυση που εχω βρει ειναι ενα equaliser στο τελος της αλυσιδας μου που το volume του ειναι σε εντασεις ψυθιρου και δεν ενοχλω κανεναν ,και αυτα μεχρι τις11.30 μετα τελος.Αν μου αλλαζει τον ηχο?Σκατα τον κανει αλλα κανω το κοροιδο! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά, τα επίπεδα "θορύβου" (σε εισαγωγικά γιατί μόνο θόρυβος δεν είναι)

 

για τον γείτονα, είναι  ;)  και αυτός είναι που κρίνει

 

εξάλλου όταν κάποιος παίζει, δεν παίζει κάποιο πλήρες ολοκληρωμένο κομμάτι, μπορεί να κάνει εξάσκηση σε κλίμακες ή ακόρντα, μπορεί να δοκιμάζει να φτιαξει τον επόμενο hight-gain ήχο, μπορεί να δοκιμάζει πετάλια και συνδυασμούς τους, ή πολύ απλά μπορεί να γρατζουνάει, γρατζουνιστές υπάρχουν 20πλάσιοι από κιθαρίστες στον κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά, τα επίπεδα "θορύβου" (σε εισαγωγικά γιατί μόνο θόρυβος δεν είναι)

 

μαλλον δεν με εχεις ακουσει να παιζω.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ε ρε και να σε είχα στην πολυκατοικία... τι ωραία που θα περνούσαμε τα δυό μας...

 

Να και ο ιντερνετοτσαμπουκάς... Βέβαια δύσκολα το επίπεδο κάποιου μπορεί να είναι τόσο υψηλό ώστε να κόπτεται για την ησυχία του άλλου και ταυτόχρονα αρκετά χαμηλό ώστε να τσαμπουκαλεύεται...

 

Ναι, τα σπίτια είναι κατ' αρχάς χώροι χρήσης και όχι ησυχαστήρια. Το νομιμο σε αυτή την περίπτωση είναι και ηθικότατο.

 

Η επάνω γειτόνισσα μου ήρθε κι έκανε επί ένα χρόνο μετασκευή στο σπίτι της, με κομπρεσσέρ και τα ρέστα και φυσικά είχε ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ εφόσον δεν παραβίαζε τις ώρες κοινής ησυχίας.

 

Ο γείτονας μου μάλιστα δίπλα ο έχει ένα σκύλο ο οποίος δεν γαυγίζει συνήθως βέβαια, αλλά έχει τύχει παρόλα αυτά να με ξυπνήσει, και μάλιστα πρίν κάνα εξάμηνο έγινε και μπαμπάς. Παρόλα΄αυτά θα το θεωρούσα τουλάχιστον αντικοινωνικό να του θίξω το θέμα, πολλώ μάλλον να του κάνω παρατήρηση.

 

Θεωρώ πως μπορώ να παίζω σε εντάσεις στις οποίες θα μπορούσα την ίδια ώρα να βλέπω τηλεόραση. Αν κάποιον αυτό τον ενοχλεί, δεν θεωρώ πως είμαι ανήθικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου