Προς το περιεχόμενο

Τα Rhodes Bass έχουν τον ίδιο ήχο με τα άλλα Rhodes;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμήτες και καλή χρονιά!! Το ψήνω εδώ και αρκετό καιρό να πάρω ένα Rhodes Bass αλλά είναι (λίγο) δυσεύρετα τα άτιμα... ;D Αλλά τρελαίνομαι με τον ήχο τους, και ειδικά για Doors φάσεις είναι ό,τι πρέπει!! Γι' αυτό αναρωτιόμουν, αν πάρω ένα Rhodes (από το Lounge Lizard, γιατί κανονικό δεν παίζει.. :P) και παίξω στις κάτω οκτάβες θα είναι το ίδιο με ένα Rhodes Bass? "Προφανώς και όχι" θα μου απαντήσετε και θα με βρίσετε που συγκρίνω ένα αυθεντικό Rhodes Bass του '60 με ένα VST.. ;D Να το θέσω διαφορετικά τότε, τα Rhodes Piano Bass είναι απλά οι κάτω οκτάβες ενός κανονικού Rhodes Piano ή είναι διαφορετικός μηχανισμός, χαρακτήρας και τα λοιπά? Αν ναι, τότε είμαι πολύ χαρούμενος. Αν όχι, φεύγω κατευθείαν για ebay και η.... τσέπη βοηθός! ;D

 

 

Υ.Γ: Να, κολήστε και εσείς τώρα!!

 

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα χρονια πολλα φιλε ,παιρνω το θαρρος να απαντησω γιατι ειμαι ενας απο τους 2 ανθρωπους που φτιαχνουν Rhodes στην Ελλαδα .Οσον αφορα τον ηχο σαν χρωμα ειναι ο ιδιος με τον ηχο του rhodes silver sparcle top και του Fender Rhodes ΜΑΡΚ Ι μ τα ξυλινα σφυρια .

Τα σκετα rhodes mark I,mark II ,mark V ,mark  VII δεν εχουν τον ιδιο ηχο .

Αν θες μπορεις να δοκιμασεις καποιο απο αυτα που υπαρχουν στην Ελλαδα (κανονικο rhodes )

και μετα αποφασιζεις .Στην διαθεση σου για περισσοτερες πληροφοριες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι ακουω, πρεπει να ειναι ακριβως ο ίδιος μηχανισμος.

 

Να προτεινω επισης εδω, το εξαιρετικό (οχι καλυτερο απο το Lizard ομως) Mr Ray 73. Ειναι free vst

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου