Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με high e χορδή σε ESP M II


pappas81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε blackie εκτός απο  το πρόβλημα που αναφέρω δεν έχω παρατηρήσει κατι άλλο σοβαρό.ούτε ghost notes.Γιατο FR δεν γνωρίζω αν έχει αλλαχτεί.Αυτό που βλέπω απο όλους σας τουλάχιστον συμφωνείτε οτι το πρόβλημα επικεντρώνεται στο FR και όχι στο μπράτσο της κιθάρας..και είναι κάτι το οποίο διορθώνετε, έστω και στην περίπτωση ακόμη αλλαγής του floyd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Αν το FR είναι "το σωστό" γι αυτή την κιθάρα, τότε για το πρόβλημα (το ότι η μι καντίνι γλιστράει έξω από την ταστιέρα) φταίει ο τρόπος με τον οποίο έχουν λιμαριστεί οι γωνίες των τάστων.

Ας την δει και κάποιος άλλος μάστωρ.

 

 

..ωραία 335 ρε σύντεκνε, πότε την είχες παρουσιάσει στο noiz??  ;D

...

 

Την έχω περίπου 1,5 χρόνο ;D

(Ο ffΜάκης είναι η "άκρη" μου)

 

Λες να κάνω "παρουσίαση" ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που βλεπω εγω απο τις φωτγραφιες χωρις να γνωριζω την κιθαρα ειναι το μεγαλο spacing οχι μονο στο fr αλλα και στο nut... δηλαδη σε ολο το μηκος της ταστιερας υπαρχει μεγαλο spacing με αποτελεσμα και οι δυο ΜΙ χορδες να μην αφηνουν τα απαραιτητα καποια χιλιοστα μεχρι την ακρη των ταστων...

Ειδικα η ψιλη ΜΙ απο οτι βλεπω, αν την πατησεις παταει σχεδον εκει που τελειωνει η γωνια του ταστου και ειναι φυσιλογικοτατο με το παραμικρο κουνημα του δαχτυλου να βγει εκτος.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσετε το manual στο παρακάτω λινκ ακριβως κατω απο τη φωτο του FR γραφει:

    Υπαρχουν δυο διαφορετικες εκδόσεις FR ESP που η μονη διαφορά ειναι η θεση στα βιδάκια που λοκάρουν τις χορδές στο συγκεκριμενο τρεμολο και το ονομαζει low profile ESP FR.

    Αρα το τρεμολο που φοραει η κιθαρα σου ειναι το original για αυτήν, δεν παίζει να εχει μπει κατι διαφορετικό με αλλο string spacing και κοίταξε να το μαζέψεις με καποιο τρόπο για να λυσεις το πρόβλημά σου.

  Οι τελειώματα των τάστων όπως επεσήμαναν πολλοί φίλοι μπορεί να είναι ενα θέμα αλλά στη δικιά σου περίπτωση εχει γίνει πολυ καλή δουλειά και στα σωστά όρια.

  Στειλε και το θεμα σου στην τεχνική υποστήριξη της εταιρείας ειναι και το πιο ασφαλές.

 

Καλημέρα

http://www.espguitars.com/ESP_Owners_Manual.pdf

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitar-museum.com/item.php?ID=9133

 

Δες λιγο και αυτη που ειναι η ESP του George Lynch...

Η διαφορα της με μια απλη κατα τα φαινομενα ESP ειναι οτι το nut του FR ειναι τυπου R5...

 

Για να καταλαβεις τι ειναι το R5,R3,R2 kok

 

http://www.warmoth.com/Guitar/Necks/Jackson_WarmothPro.aspx

 

Στο string nut...

Μπορει το nut να ειναι λιγο φαρδυτερο απο τα συνηθισμενα(R5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδiά όλους σας που ασχοληθήκατε  με το θέμα μου! Οτιδήποτε άλλο σκεφτείτε οτι μπορεί να φταίει πείτε μου.Θα προσπαθήσω να βρώ κάποιον καλό μάστορα να τη δει που να ξέρει και απο floyd rose. Έχετε να προτείνετε κάποιον κοντά στη Λαμία γιατί εκεί κοντά μένω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου επειδή έχω στην κατοχή μου 3 ESP απο την 80's εποχή,

είμαι σχεδόν οτι με το tremolo σου δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Για την ιστορία το τρέμολο αυτό της ESP, ονομάζεται "synclair".

Είναι αρκετά αξιόπιστο, σπάνιο και πανάκριβο ΕΑΝ βρεθεί.

 

Το πρόβλημα πιστεύω οτι είναι στο nut.

Πιθανόν έχει τοποθετηθεί άλλο, το οποίο δεν ταιριάζει στις διαστάσεις του μπράτσου,

με αποτέλεσμα την απόκλιση στην μι καντίνι που έχεις.

 

Προσοχή στο μάστορα που θα την πάς και τι θα σου πεί...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά γειά σας και πάλι! Η κιθάρα όπως αναφέρετε στο site έχει R2 nut λέτε να το είχε αλλάξει ο προηγούμενος σε R3? Στο nut είναι το θέμα νομιζώ να το αλλάξω λέτε? ένας μάστορας που την είδε αυτό μου είπε οτι αν υπάρχει πρόβλημα ειναι στο nut κατα άλλα δεν είδε κάτι άλλο.

http://www.espguitars.co.jp/original/m2/index_end.html#m2custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου