Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με high e χορδή σε ESP M II


pappas81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω ένα κενό ανάμεσα στα σελάκια της ΛΑ και της ΡΕ. Πιθανότατα από εκεί ξεκινάει το κακό και βγάζει τις υπόλοιπες χορδές πιό έξω.

 

Προσπάθησε να είναι κολλητά τα σελάκια μεταξύ τους...λογικά γίνεται, ειδάλλως εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα καινούριο FR.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως δεν φαίνεται και κάτι τραγικό και απ' την στιγμή που την είδε και τεχνικός και είπε ότι δεν έχει πρόβλημα.....

 

Αν δεν μου έλεγες ότι έχεις θέμα και έβλεπα τις φωτογραφίες, δεν θα καταλάβαινα απολύτως τίποτα.

 

Δες μήπως έχουν θέμα τα σελάκια. Υπόψην, δεν κάνουν όλα για όλες τις θέσεις. Ανα ζεύγος και ξεκινώντας από έξω πρός τα μέσα (Ε-Ε, Α-B, D-G, αν έχεις κούρδισμα EADGBE) είναι διαφορετικά, όσον αφορά το ύψος απ' όπου ξεκινά η χορδή στο σελάκι. Στο συγκεκριμένο FR μπορεί να έχει διαφορά και η οριζόντια θέση, δεν το γνωρίζω στα σίγουρα ομως.

 

Να 'χει πάρει πάντως ο λαιμός, χλωμό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η κιθαρα ειναι neck thru δεν παίζει τιποτα με το μπράτσο.

Οπως είπε και ο spanky το θεμα σου οπως φαινεται στις φωτο ειναι στα σελάκια.

Επειδη μιλάμε για πολυ ταλαιπωρημενο FR μπορεις να δοκιμάσεις να ξελοκάρεις τα σελάκια μεσω του αλεν αφου πρωτα ξεκουρδίσεις τις χορδες ωστε να ειναι αρκετά χαλαρές αλλα ίσιες, και να προσπαθήσεις να τα φερεις προς τα αριστερά οπως βλεπουμε στις φωτο.

Ετσι θα δεις αν αυξάνεται η απόσταση της Μι καντίνι απο το τέλος των  τάστων και ξαναλοκάρεις τα αλεν.

Καλη επιτυχία.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά επιμένω ότι δεν αρκεί το μισό ή το ένα δέκατο που μπορεί (ενδεχομένως) να πάρει από τα saddles. (Άσε που κανονικά στα FR δεν κουνιούνται καθόλου δεξιά-αριστερά....)

 

 

Με ένα πρόχειρο μέτρημα (από τα pixel) οι χορδές στην ESP του φίλου μας απλώνονται στο 92% του μήκους του τάστου.

Σε μία δική μου που δεν έχει πρόβλημα, η απόσταση αυτή είναι στο 85% του μήκους του τάστου.

Δείτε πως φαίνεται η δική μου (στο συνημμένο).

 

Πιστεύω ότι μάλλον έχει μπει τρέμολο με λάθος spacing όταν έγινε η αλλαγή.

 

Εναλλακτικά, αν αυτό είναι το "σχέδιο της" δηλαδή οι χορδές να είναι τόσο "έξω" στην ταστιέρα, ενδεχομένως έπρεπε να έχει αποφευχθεί το έντονο "στρογγύλεμα" στα άκρα των τάστων (που προφανώς έχει κάνει κάποιος μάστορας εκ των υστέρων).

 

 

 

string-spacing-335.thumb.JPG.7da1079d5d4128d1cd676cc0c7c6b6b8.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Χαρίλαο (ωραία 335 ρε σύντεκνε, πότε την είχες παρουσιάσει στο noiz??  ;D)

 

Δεν ξέρω ποιος μάστορας είπε ότι ήταν όλα ΟΚ, πότε το είπε, τι είδε κλπ, αλλά πρέπει να τη δει και κάποιος άλλος μάστορας, όπως είναι τώρα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι συγκρινουμε ανομοια πραγματα?

Εγω νομιζω οτι το προβλημα ειναι στα ελατηρια του FR αρχικα και αν οχι στα βαγονακια...

Ειχα αντιμετωπισει κι εγω κατι παρομοιο...

Η κιθαρα εχει R3 τρεμολο και ειναι λογικο να βγαινει πιο εξω απο του harilatron...

 

Το FR ειναι μια χαρα και δε φαινεται κατι να του συμβαινει απο τις φωτος...ακομα και μαπα να ηταν δε θα ειχε προβλημα σε τετοιο σημειο...το προβλημα θα ηταν στα knives που πιανουν οι βιδες της βασης...οποτε ακυρη η αλλαγη λογω παλαιοτητας η ποιοτητας...

 

Υπαρχει προβλημα στη κιθαρα στο παιξιμο?

ghost notes?

τασταρισματα?

 

α επισης το FR δεν εχει αλλαξει...

Liscenced by ESP ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικιά μου ΜΙΙ (η οποία είναι άλλο υπο-μοντέλο και με διαφορετικό FR, αλλά λογικά δεν θα πρέπει να παίζουν ιδιαίτερες διαφορές), τα νούμερα συμφωνούν περίπου με αυτά του harilatron, κάτι παραπάνω από 85% στο 12ο τάστο. Με το μάτι όμως φαίνεται σαν κάτι ενδιάμεσο της φωτό που ανέβασε ο harilatron και αυτών του ΟΡ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να λέμε τώρα, για εναν εμπειρο δεν ειναι πανω απο ενα δεκάλεπτο να βρει αυτο που πιθανολογούμε βλεποντας τις φωτο.

Στη χειροτερη περιπτωση βρες καποιο φιλο κιθαριστα με FR που να πιανουν τα χερια του.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου