Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με high e χορδή σε ESP M II


pappas81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε!

Στο θέμα μας λοιπόν.Εχω μια ESP M II custom και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα που δεν το συναντώ σε άλλες κιθάρες που έχω. η χορδή high E πολλές φορές στη διάρκεια κάποιου solo μπορεί να γλυστρήσει και να βγεί εκτός ταστιέρας. Γνωρίζει κάποιος γιατί γίνεται αυτό? Είναι κατι το οποίο διορθώνετε?

Βοήθεια παιδιά όποιος ξέρει κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτο το παθαινουν συνήθως οι κιθάρες που για κάποιο λόγο το μπράτσο δέν ειναι καλά ευθυγραμισμένο με τον καβαλάρη.

Προσπάθησε να δείς σε τι απόσταση περνά η χορδή απο το τέλος των τάστων , θα πρέπει να περνά σύριζα ενώ στην άλλη μεριά , η αλλη Μι θα έχει μεγαλύτερη απόσταση απο το αντίστοιχο τελείωμα του τάστου.

Κανονικά οι χορδές ειναι κεντραρισμένες πανω στο μανίκι και αυτές οι αποστάσεις πρέπει να είναι περίπου ίδιες.

Απ οτι ειδα στο tube η κιθάρα σου εχει floyd rose τυπου τρεμολο και αρα ειναι λίγο δύσκολο να το διορθωσεις κεντράροντας καλύτερα το τρέμολο, μπορει να διορθωθει μονο απο τη πλευρά του μπράτσου.

Σε καθε περίπτωση θα χρειαστει να τη δει καποιος ειδικός για να στη ρυθμίσει.

Ανέβασε καμια φωτο να το δούμε.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε!

Στο θέμα μας λοιπόν.Εχω μια ESP M II custom και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα που δεν το συναντώ σε άλλες κιθάρες που έχω. η χορδή high E πολλές φορές στη διάρκεια κάποιου solo μπορεί να γλυστρήσει και να βγεί εκτός ταστιέρας. Γνωρίζει κάποιος γιατί γίνεται αυτό? Είναι κατι το οποίο διορθώνετε?

Βοήθεια παιδιά όποιος ξέρει κάτι..

 

Έχεις αλλάξει τάστα ή έχεις κάνει καθόλου ταστοδουλειές ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σευχαριστώ πολύ φίλε μου nasokosm για τη βοήθεια!  την είχα αγοράσει δεύτερο χέρη απο ebay. ο τύπος που την είχε πριν, πρέπει να της είχε αλλάξει το floyd γιατι δεν είναι original. Λες να φταίει αυτό? Τι φώτο θέλεις, τη κιθάρα η κάποιο συγκεκριμένο μέρος της όπως ταστιέρα π.χ.?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όχι μόνο μαγνήτες άλλαξα τώρα αυτός που την είχε πρίν απο μένα δεν ξέρω τι έκανε αν και δεν φαινόταν εξαρχής κάτι στη ταστιέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σευχαριστώ πολύ φίλε μου nasokosm για τη βοήθεια!  την είχα αγοράσει δεύτερο χέρη απο ebay. ο τύπος που την είχε πριν, πρέπει να της είχε αλλάξει το floyd γιατι δεν είναι original. Λες να φταίει αυτό? Τι φώτο θέλεις, τη κιθάρα η κάποιο συγκεκριμένο μέρος της όπως ταστιέρα π.χ.?

Ευχαριστώ!

 

Ρώτησα για τα τάστα πρίν γιατί ανάλογα τον μάστωρα έχει παρατηρηθεί ότι μετά απο αλλαγή τα τάστα είναι αρκετά γωνιασμένα πρός τα μέσα προκαλώντας το ανεπιθύμητο fret out .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου bsolution ευχαριστώ πολύ και σένα που ασχολείσε με το θέμα μου! παρατηρώντας και της άλλες κιθάρες που εχω διαπιστώνω οτι η high e χορδή ειναί πιο μέσα, πιο κοντά δηλαδή στην 2η χορδή b, ενώ στην M ii είναι εντελώς στην άκρη του τάστου με μεγαλύτερο κενο απο τη b χορδή με αποτέλεσμα να γίνετε αυτό που έχω αναφέρει. Πιστεύετε οτι είναι κάτι το οποίο διορθώνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και η τυλιχτή ΜΙ είναι πολύ "μέσα" στην ταστιέρα?

Η κιθάρα είναι bolt-on? (δεν τα ξέρω καλά αυτά τα μοντέλα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ηταν bolt on παλευονταν αλλα τωρα δυσκολο να γινει κατι με το μανικι .ψαξου με το floyd και αν γηνεται κανε μια προβα ενα γνησιο ή δες τι string spacing εχει σε σχεση με αυτο που εχεις τωρα.μακαρι να ειναι αυτο γιατι αν οχι η κιθαρα μαλλον δεν διορθονεται

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου