Προς το περιεχόμενο

To DAW μου δεν δουλεύει σωστά, clicks και pops


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι, μετά από μερικά χρόνια …  :)

Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά.

 

Χρειάζομαι βοήθεια γιατί το DAW μου δεν δουλεύει σωστά. 

 

Μετά από 3-4 χρόνια μουσικής απραξίας, μου ξανάρθε η όρεξη. Ενώ το pc που κοιμόταν τόσα χρόνια δούλευε μια χαρά, του έκανα ένα φορμάρισμα για φρεσκάρισμα (τι το ήθελα ), και τώρα δεν συγχρονίζει σωστά ή κάρτα ήχου (audiophile 2496) με αποτέλεσμα να ακούω clicks και pops.

 

Μετά φόρτωσα όλους τους τελευταίους drives, και στην κάρτα ήχου, και στο MB και στην κάρτα γραφικών,  δοκίμασα και την αυξομείωση των buffers αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Το πρόβλημα είναι εντονότερο με το Cubase SX3 και το WMP ενώ είναι ελάχιστο (αλλά υπαρκτό) με το Reaper.

Ήμουν πολύ ευχαριστημένος από αυτό, και προσπαθώ μήπως  το κάνω να δουλέψει, πριν αποφασίσω να πάρω άλλο. 

 

Έψαξα στις αναρτήσεις του Noiz αλλά και στο διαδίκτυο γενικώς, όμως δεν έλυσα το πρόβλημά μου.

 

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

 

 

Windows XP – SP2

audiophile 2496

P5 3.200 με 1γίγα μνήμη.

Midisport 4x4

Τρεις σκληρούς

 

 

Ευχαριστώ.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβάλες τους τελευταίους drivers για την M-audio ή αυτούς που είχε στο cd?

Ότι και να έκανες δοκίμασε και τον άλλο τρόπο. Μερικές φορές οι πιο παλιοί drivers δουλεύουν καλύτερα σε παλιότερα λειτουργικά. (Κάνε κανονικό uninstall με το driver cleaner M-audio και βγάλε την κάρτα απο το pc. Μετά βάλε τους νέους drivers και δοκίμασε να την βάλεις σε άλλη pci θύρα.)

 

Νομίζω οτι με τους τελευταίους drivers πάντως θέλει να έχεις και SP3 στα windows όποτε εγκατέστησε το και αυτό.

Προσπάθησε να θυμηθείς τι έχει αλλάξει στο πισι σου απο πλευράς hardware η προγραμμάτων που έχει τώρα ενω πριν που το δουλευες κανονικά δεν είχε.

 

Στην χειρότερη περίπτωση που δεν σου λύνεται με τίποτα το πρόβλημα κάνε ένα φορμάτ πάλι και ξαναδοκίμασε.

 

good luck!

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χρόνια πολλά-καλή χρονιά!

 

Το πιο σύνηθες πρόβλημα που μου προκαλούσε pops & clicks με τη delta 44 που είχα, ήταν η διευθέτηση των διευθύνσεων irq. Θα πρέπει να μπεις στο bios και να πειραματιστείς με την ανάθεση των irq. Καλό είναι η κάρτα να είναι μόνη της στο irq της γιατί αλλιώς η όποια άλλη συσκευή απασχολεί το ίδιο irq και προκαλεί τα ενοχλητικά ποπ, σκρατς κ.λπ. Επειδή δεν θυμάμαι περισσότερα, ψάξτο στο internet, τότε υπήρχαν κάποια φόρουμ όπου συζητιόταν (αν και πάνε πολλά χρόνια).

 

Φορμάτ μην κάνεις τσάμπα χρόνος, ψάξου όμως με το bios. Αν όμως όλα αυτά σου φαίνονται κινέζικα, βρες μία καλή μεταχείρω κάρτα ήχου usb και ξεμπέρδεψες.

 

Πάντως το pc και η κάρτα σου είναι δεόντως παλιά και τα δύο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.

Όμως  μάλλον θα πάρω έναν καινούριο να τελειώνω ...  ::)

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον έχει ή θα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ... το πρόβλημά μου λύθηκε αλλάζοντας την θέση της κάρτας στην μητρική. 

Δηλαδή την κούμπωσα στο επόμενο slot και το πρόβλημα λύθηκε!

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για όποιον έχει ή θα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ... το πρόβλημά μου λύθηκε αλλάζοντας την θέση της κάρτας στην μητρική.  

Δηλαδή την κούμπωσα στο επόμενο slot και το πρόβλημα λύθηκε!

 

Ακριβώς. Χρειαζόταν αλλαγή IRQ όπως σου έλεγα παραπάνω. Και η αλλαγή slot είναι είναι ένας καλός τρόπος να αλλάξεις IRQ (εκτός από το να πειράξεις το bios). Αυτό είναι το μόνο πρόβλημα αυτής της κάρτας, μετά παίζει καλά. Επίσης να ξέρεις ότι αν προσθέσεις άλλες κάρτες PCI μπορεί να έχεις ξανά πρόβλημα γιατί με κάθε τέτοια προσθήκη μπορεί να ανακατανεμηθούν οι IRQ σου. Τώρα που δουλεύει, μη το πειράζεις  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου