Προς το περιεχόμενο

Κόστος για αλλαγή ταστιέρας σε ηλεκτρική κιθάρα του 60


dr.crash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Τι κόστος πρέπει να υπολογίζω σε περίπτωση που θελήσω να αλλάξω ταστιέρα σε μια ηλεκτρική κιθάρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μια Hagstrom III του 1965.

Είχα σκοπό να την πουλήσω αλλά τελικά την ερωτεύτηκα και θα την κρατήσω.

Έχει πολύ ωραίο και άνετο μπράτσο, αλλά τα τάστα έχουν φαγωθεί πολύ.

Την είδε ένας μάστορας και μου είπε ότι στη θέση μου δεν θα έμενε μόνο στα τάστα αλλά θα άλλαζε και ταστιέρα, καθώς φαίνεται ότι στο παρελθόν έχουν ξαναλλαχτεί τα τάστα της και ότι έχει τριφτεί αρκετά η ταστιέρα ώστε να αλλάξει το radius.

Από την άλλη, ο ήχος της ταστιέρας μ' αρέσει πάρα πολύ (δεν ξέρω αν είναι δόκιμο αυτό που λέω). Παίζω χωρίς ενισχυτή και νιώθω ότι ακούω τον ήχο της να βγαίνει και από το μπράτσο! Με καμία άλλη από τις κιθάρες μου δεν συμβαίνει αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε αμα θες αυτον τον μαστορα εχω ακουσει οτι κανει φοβερη δουλεια χωρις να εχω πρωσοπικη εμπειρια θα σου λυσει ολες τις αποριες

 

http://www.enigmagt.gr/html/reconstruction.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω ιδιαιτερες τεχνικες γνωσεις , θα σου ελεγα πως οτι κι αν κανεις ,κοιτα να εξαντλησεις το ενδεχομενο να κρατησεις την ταστιερα (αφου τη θεωρεις τοσο ιδαιτερη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγω μια εμπειρια που είχα οταν άλλαξα τάστα! Η κιθάρα είναι μοντέρνα και όχι συλλεκτική. Την πήγα σε έναν σχετικά φτηνό μάστορα και αν τέλει κατέλειξε η κιθάρα στις γωνίες κάθε τάστου να είναι φαγωμένη η ταστιέρα απο το λιμάρισμα. Οσοι έχουν πετύχει κακη αλλαγή τάστων θα καταλάβουν τι ενοω.

 

Οι μάστορες ειναι ότι πληρώσεις παιρνεις και ειδικά σε συλλεκτικά όργανα καλο είναι να πας στον καλύτερο και ας πάρει κατι παραπάνω για να δείξει την δέουσα προσοχή. Αν δεν πληρωθει ο μάστορας καλα θα κάνει αγγαρεια και θα φανεί στο όργανο αυτο. Αυτά και απο μένα, ελπίζω να την φτιάξεις και να πάρεις το όργανο όπως το θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MHN αλλάξεις ταστιέρα. Εξάντλησε, όπως σου είπαν, όλα τα ενδεχόμενα να μείνει αυτή που έχει η κιθάρα σου. Ο Οικονομάκης μπορεί να σε ενημερώσει έντιμα πάνω σ'αυτό και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου πει ψέματα για να σου πάρει παραπάνω λεφτά. Και άλλοι (σοβαροί) μάστορες θα κάνουν το ίδιο οπότε πάρε γνώμες!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα...τσέκαρε και τον Σταύρο..αν ο δρόμος σε φέρει στα μέρη μας θα φύγεις με τις καλύτερες των εντυπώσεων...τίμια δουλεία υψηλών προδιαγραφών..:)

 

http://www.guitars.gr/el/workshop/services/electricinstruments

 

http://www.guitars.gr/el/news/429-repairapartian1940

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο Σταυρο, θα σου πει 72 ευρω, και οταν τελειωσει και παρει χαρτι και μολυβι να κανει αναλυτικο λογαριασμο, θα σου ζητησει ενα χιλιαρικο.

Αστο καλυτερα. Εκει ειναι να πας αν εχει κατι φτιαγμενο και το αφησε καποιος να σκασεις τα λεφτα στο χερι και να το παρεις. Τιποτε αλλο....!!!!!

α....υπέροχα...

εμενα παντως που μου αλλαξε κατι μαγνητες σε haussel απο 175 που ειχε ο καθε μαγνητης μου τους αφησε 300 το ζευγάρι...Μου βαζει 30 ευρω!!!το σεταρισμα....

τωρα επειδη προσθέτει και το φ.π.α και κόβει και απόδειξη αυτό τον κανει εγκληματία?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου