Προς το περιεχόμενο

"θορυβος" απο μεγάφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,τον τελευταίο καιρό ακούω μόνο απο το δεξί μεγάφωνο στο αυτοκίνητο μου ανα διαστήματα ενα "τσικ",δεν επαναλαμβάνεται με σταθερό ρυθμό,αλλά ανα 20 δευτερόλεπτα σίγουρα το ακούω.το ηχοσύστημα είναι του αυτοκινήτου και είιναι σχετικά καινούριο (3 χρόνια) και δεν έχω πειράξει τίποτα.

 

Απότι ξέρω όταν ένα μεγάφωνο έχει χαλάσει καταλαβαίνεις έντονα την διαφορά (μπορεί και να κάνω λάθος).Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει τετοιου είδους βλάβη που αναφέρω σε μεγάφωνο,και αν υποψιάζεται κάποιος τι μπορεί να είναι

 

Υ.Γ : το cd Που παίζει το άκουγα και πριν αρχήσει τον θόρυβο άρα δεν νομίζω να ναι απο αυτο,γιατί ακούγεται και όταν παίζει ράδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλλον...

1. Κάποιο spike δημιουργεί ο ενισχυτής για κάποιον λόγο (π.χ. πυκνωτής).

ή

2. Ο κώνος (π.χ. πηνίο) του μεγαφώνου έχει ξεκεντράρει και ακουμπάει στον μαγνήτη.

Με άλλα λόγια είναι έτοιμο.

 

Edit:

Η ερώτησή σου δεν αφορά μουσικό όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρία χρόνια δεν είναι καθόλου λίγα για στέρεο αυτοκινήτου, τρώνε υγρασία, πολλή ζέστη, κρύο,  και ΠΟΛΛΟΥΣ κραδασμούς

 

ίσως και κάποια κόλληση να φταίει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποιος τρόπος να δώ αν φτέει το μεγάφωνο?γιατι αν δε φτέει μετά πρέπει να δώ τον ενισχυτή...

 

αν είναι σε λάθος μέρος το ποστ ας το μετακινήσει κάποιος αντμίν γιατι δεν ήξερα που να γράψω :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

υπάρχει κάποιος τρόπος να δώ αν φτέει το μεγάφωνο?γιατι αν δε φτέει μετά πρέπει να δώ τον ενισχυτή...

Ρώτησε εκεί που σου τοποθέτησαν το ηχοσύστημα. Αλλιώς ρώτησε κάποιον τεχνικό / ηλεκτρονικό που να γνωρίζει απ'αυτά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διαπιστωσεις αν ειναι το ηχείο η το κανάλι του ενισχυτή γύρνα ανάποδα το left με το right.αν συνεχίσει ο θόρυβος στο ίδιο ηχείο όπως καταλαβαίνεις είναι το ηχείο.το πιο πιθανό είναι να είναι το ηχείο.σε αυτήν την περίπτωση η μόνη λύση (εκτος το του να αλλάξεις ηχείο) ειναι να γυρίσεις ανάποδα το συγκεκριμένο ηχείο. Δηλαδή αν υποθέσουμε οτι το ηχείο είναι βιδωμένο με δυο βίδες πάνω και δυο κάτω το φέρνεις τούμπα.μέσα σε λίγες μέρες υπάρχει πιθανότητα να σταματήσει ο θόρυβος.Αυτό συμβαίνει γιατι στα ηχεία απο τις θερμοκρασίες και τα γκάζια χαλαρώνει ο κώνος του ηχείου και κρεμάει προς τα κάτω.με την αλλαγή που σου λέω σιγα σιγά έρχεται στα ίσα του.Αν είναι ο ενισχυτής πρέπει να πάει σε μάστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου