Προς το περιεχόμενο

Ναι μεν Kurzweil......αλλά.....ουφ!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.Έχω στην κατοχή μου ένα Kurzweil K2600.Το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον όργανο με τρομερές δυνατότητες στην σύνθεση ενός ήχου και όχι μόνο.Γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Το "αλλά" που κολλάει!!!

Άκουγα ότι είναι δύσκολα όργανα,ότι θέλουν αρκετή μελέτη,ότι πρέπει να μπείς στη φιλοσοφία τους κλπ κλπ.Το όργανο το εχω αν θυμάμαι καλά γύρω στους 8 μήνες και στην κυριολεξία με έχει "τεντώσει" ???.Έχω φαει άπειρες ώρες πάνω στο manual αλλα και στο όργανο και ειλικρινά δεν μπορω να το καταλάβω με τίποτα σε σημείο να με εχει νευριάσει κιόλας >:( >:(.Δεν είπα να το παίζω στα δάχτυλα μεσα σε 8 μηνες αλλα όχι κι έτσι!

Μου φαίνεται απλά ακαταλαβίστικο.Εκει που λέω οτι κατι βρήκα,το ξαναχάνω και αντε πάλι απο την αρχή.Ακόμα και στο manual υπάρχουν αρκετές ασάφειες.

 

Ώρες ώρες νομιζω πως είμαι γκαου :o.Δεν μπορεί να μου συμβαίνει αυτό όταν ήδη είχα στην κατοχή μου όργανα της korg και της roland και δεν αντιμετώπιζα τέτοια προβλήματα.Αφοσιωνόμουν πάνω στα όργανα και έβγαζα μια άκρη.

Ε αυτό που μου συμβαίνει με το κ2600 μου είναι πρωτόγνωρο.

 

Τι γνώμη έχετε για αυτά που λέω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το μανουαλ εχει ασαφειες, και όντως μπορει καποιος να νομίζει ότι είναι γκάου.

 

Καλά νεα...δεν εισαι :P

 

Ή ειμαστε και οι 2. Παντως για μενα, βλέπω ότι βελτιωνομαι αισθητά στο χειρισμο του (Κ2661).

 

Θα δούμε...υπομονη ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι δύσκολο όργανο αλλά σιγά σιγά μαθαίνεται.Δεν λέω ότι έχω καταφέρει με΄χρι στιγμής στο δικό μου kurzweil να δημιουργήσω κάτι εντυπωσιακό,πέραν ορισμέων τροποποιήσεων σε ήδη υπάρχοντα presets,αλλά παρόλα αυτά εξακολουθεί να μου αρέσει η φιλοσοφία της kurzweil.Άλλωστε το πήρα γνωρίζοντας ότι το πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιήσω τα presets που έτσι και αλλιώς με ικανοποιούσαν στην πλειοψηφία τους,οπότε ίσως αυτός είανι και ο λόγος που δεν δυσανασχετώ με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό το πρόβλημά σου;

 

Το πρόβλημα μου δεν είναι κάτι συγκεκριμένο.Είναι διάφορα πράγματα που αφορούν το όργανο.Δεν το θεωρώ καθόλου εύχρηστο,ισα ισα το αντιθετο και σε υπερθετικό βαθμό θα έλεγα.

Ασήμαντο μεν,αλλά ας πω κάτι που μου ήρθε στο μυαλό πχ Στα combi των korg άφου έχεις σπλιτάρει ένα σύνολο ήχων με έναν απλούστατο τρόπο ενεργοποιείς ή απενεργοποιείς το damper με αποτέλεσμα να επιλέγεις το κράτημα του τόνου σε διάφορους ήχους.Ε.... στο άτιμο το setup του K ακόμα δεν το βρήκα.Φάκελος,υποφάκελος,υπόποφάκελος....αμαν!!!Αγανάκτησα...

Και το κυριότερο που φοβάμαι είναι να μην ξενερώσω με το όργανο.Αλλιώς...bye bye kurzweil!!

Όσο σκέφτομαι την δίψα μου να το πάρω...... ???

 

Οντως το μανουαλ εχει ασαφειες, και όντως μπορει καποιος να νομίζει ότι είναι γκάου.

 

Καλά νεα...δεν εισαι :P

 

Αυτό φίλε neeq πές το στη γυναίκα μου που μου λεει ότι γυαλίζει το μάτι μου όταν την κοιτάω ύστερα απο κανα 8ωρο κολλημένος πάνω στο όργανο :D :D :D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε edessaios συμφωνώ στο οτι τα preset του οργανου ειναι ικανοποιητικά.

Εμένα προσωπικα μου αρέσει να σκαλίζω και να μαθαίνω το καθε synth που εχω στην κατοχή μου.

Με το kurzweil τα βρήκα σκούρα και δεν το περίμενα μιας και εχω την "εμπειρία" στο πως να κινούμε πανω σε ένα synth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο δεν είναι στον προγραμματισμό του. Δεν είμαι άμεσο προς στον χρήστη απλώς και οι διαδρομές των εντολών είναι πολλές περισσότερες.

Μια χαρά οργανάρα είναι. Και αν δεν το κουβαλάς, όλα καλύτερα.Εύχομαι να του έχεις και εξωτερικό δίσκο να χαίρεσαι ακόμα περισσότερα δείγματα.΄8 μήνες.......έχεις αργήσει... ;D

 

Αν το αποχαιρετήσεις...με τα bye bye..στείλε μήνυμα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο δεν είναι στον προγραμματισμό του. Δεν είμαι άμεσο προς στον χρήστη απλώς και οι διαδρομές των εντολών είναι πολλές περισσότερες.

 

Εγω θα έλεγα το αντίθετο.Ότι είναι δύσκολο στον προγραμματισμό γιατί η vast σύνθεση είναι πολύ "λεπτομερείς".Συν του ότι θα πρέπει να έχεις και κάποιες γνώσεις ηχολήπτη!

Και ενας λόγος παραπάνω το ότι δεν είναι άμεσο όπως λές στον χρήστη.Αύτο που έχω ηδη αναφέρει.Φάκελος,υποφάκελος κλπ κλπ.

Βρε που θα πάει,θα βρεθεί άκρη...εάν πρώτα δεν με σκάσει... :-[ :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Μπορεί να μην κάνει κάποια πράγματα, αλλά κάποια άλλα τα κάνει και πολύ καλά μάλιστα. Φυσικά εξαρτάται από το τι παίζεις και τι ζητάς από ένα όργανο. Γνώμη μου.

Κάποια μηχανήματα τα αγοράζουμε γι'αυτό που είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια μηχανήματα τα αγοράζουμε γι'αυτό που είναι.

 

Για μένα αυτή η πρόταση είναι κανόνας εδώ και πολλά χρόνια σε ότι αγορά κι αν έχω κάνει.Γι'αυτό πήρα το Κ 2600.

 

Ίδωμεν... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου