Προς το περιεχόμενο

Replacement speaker για Vox AC30CC1


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω τον παραπανω ενισχυτη και θελω να αλλαξω το μεγαφωνο , με κατι σχετικα οικονομικο κοντα στο 100 ρικο ευρω . Μετα απο αναζητηση στο forum ειδα οτι προτεινεται το Eminence Tonker , ωστοσο ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει και καποια αποψη για το Celestion vintage 30 και το Celestion g12t , που μου προτεινανε σημερα σε Αθηναικο μαγαζι ! Το celestion G12H και g12m θα κανουν η εχουν λιγα watt για αυτον τον ενισχυτη καθως ειναι 30 watt !!Με την μπαντα μου παιζουμε 60-70s rock / blues ( Gallagher , Cream , Hendrix , Zeppelin ) ωστοσο κανω και καποια sessions σε μια αλλη μπαντα που παιζει alternative και γενικα δεν θελω να χασει ο ενισχυτης τον χαρακτηρα η να τεινει πολυ σε καποια συγκεκριμενη ηχητικη περιοχη , ωστε να μην μπορω να παιξω αλλο ειδος μουσικης αργοτερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Όλα τα Celestion φτιάχνονται στην Κίνα εκτός από τα AlNiCo Blue, AlNiCo Gold και τα Heritage που φτιάχνονται στην Αγγλία.

 

Αν ο μόνος λόγος που δεν θες τα G12M kai G12H είναι τα watt μπορείς να πας στα Eminence Private Jack και Wizard που είναι κοντινά σε ήχο αλλά σε μεγαλύτερα watt. Θα ταιριάζουν πολύ καλά στο στυλ που παίζεις.

 

Γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχουν versatile μεγάφωνα. Το καθένα είτε είναι vintage ή μοντέρνο έχει το δικό του filtering και τη δική του συμπεριφορά.

 

Το vintage 30 με τα χαρακτηριστικά του πριμομεσαία μπορείς να το ακούσεις σε όλες σχεδόν τις ηχογραφήσεις των 90s.

 

Σε 1x12 προσωπικά θα έβαζα το Scumback H75 αν είχα το κατάλληλο budget ή αλλιώς το Celestion G12H κι ας είναι 30 watt. Τα G12M όπως και τα V30 τα προτιμώ είτε σε 4x12 είτε με attenuator (σε χαμηλότερες εντάσεις αλλά με τους ενισχυτές τέρμα που συνήθως σημαίνει και πιο μπασαρισμένους) σε 2x12.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε 1x12 προσωπικά θα έβαζα το Scumback H75 αν είχα το κατάλληλο budget ή αλλιώς το Celestion G12H κι ας είναι 30 watt. Τα G12M όπως και τα V30 τα προτιμώ είτε σε 4x12 είτε με attenuator (σε χαμηλότερες εντάσεις αλλά με τους ενισχυτές τέρμα που συνήθως σημαίνει και πιο μπασαρισμένους) σε 2x12.

 

 

Μήν βάλεις Tonker γιατι μετά ο ενισχυτής δεν θα παιζει σαν VOX, το G12H ειναι πολυ καλη επιλογη, μην φοβασαι τα 30Watt.

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζεις κατι που δεν κατασκευαζεται στην Κινα?

Για ποιον λογο θες να αλλαξεις μεγαφωνο? Λογο βλαβης η αναζητας κατι?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πήρες ενισχυτή από κίνα, το μεγάφωνο σε προβληματίζει;

Το G12H παίζει πολύ ωραία με τον Vox, αν και θα προτιμούσα 2x12

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πήρες ενισχυτή από κίνα, το μεγάφωνο σε προβληματίζει;

Το G12H παίζει πολύ ωραία με τον Vox, αν και θα προτιμούσα 2x12

 

αν εννοεις αυτο

 

http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/detail.asp?ID=7

 

ναι ειναι κλασσικη λυση για αυτους που δεν τους αρεσουν τα alnico μεγαφωνα & παιζει ΠΟΛΥ καλα σε VOX  αλλα και εγω το προτεινω σε 2Χ12 AC30 (ειναι η επιλογη αρκετων alternative VOX users με κορυφη τους τον Peter Buck)

 

Το ΤΟΝΚΕR παιζει φανταστικα  σε 1Χ12 VOX AC15 που το εχω δοκιμασει και κραταει τον  χαρακτηρα του ενισχυτη....βεβαια παιζει ρολο και με τι κιθαρα παιζεις & φυσικα ειναι και το τι θελεις & το τι σου αρεσει ,εγω εχω βαλει ακομα  και Swamp Thang σε VOX AC30 2Χ12  & ο ενισχυτης σκοτωνει....ενω εχω δει (στους Radiohead) ακομα και ΕV!

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου