Προς το περιεχόμενο

Blackstar valve pedals : έχουν πράγματι λαμπάτο ήχο ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...πολύ μεγάλος. Δεν έχει σχεδόν καμία σχέση το ένα με το άλλο...

Και στο φινάλε, τί κακό έχει το τρανζίστορ ? (το καλοσχεδιασμένο, και καλοσεταρισμένο ? )

 

Ναι ενταξει ρε παιδι μου μαιζ σου... δεν τα πολυγουσταρω τα πεταλια γενικοτερα ,α πλα ψαχνοντας το βρηκα και λεω , ας κανω μια ερωτηση να δουμε τι παιζει...

 

 

Οποτε καταληξαμε , καλο μεν , λαμπατο ηχητικα οχι ομως , σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

bloody sunday συγνωμη αν χτυπησα φλεβα σου , απλα επειδη αναφερθηκε , ρωτησα . Γενικα οσες φορες εχω δηλωσει οτι αρεσκομαι περισσοτερο σε συνδεση ινπουτ παρα σε λουπα τα εχω ακουσει απο πολλους οποτε ,ειπα να κανω την ερωτηση για να καταλαβω τι εννοει το παλικαρι...

 

Οταν λεω λαμπατο ηχο φανταζομαι καταλαβενετε τι εννοω... Αυτο που δεν ειναι τρατζιστορ... Με αλλα λογια καποιος που δεν εχει την περιοδο αυτην την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασει εναν λαμπατο ενυσχητη , με ενα τετοιο πεταλι μπορει να παρει κατι αντιστοιχο με τους οποιους συμβιβασμους θα κληθει να κανει αναλογα με τα χρηματα που δινει ? και αν ναι ποσο μεγαλος ειναι αυτος ο συμβιβασμος ?

 

Ποια φλέβα βρε και ποια συγγνώμη?  ;D  Μάλλον σε αποπήρα και ειλικρινά δε το ήθελα. Καταλαβαίνω τι ρωτάς. Δεν το έχω δοκιμάσει σε solid state ενισχυτή για να δω αν τον "λαμπίζει". Αλλά πίστεψέ με, μιας και πια υπάρχουν πάμφθηνοι και ποιοτικοί λαμπάτοι αξίζει να κρατήσεις τα χρήματα αυτά και να πάρεις καλύτερα έναν από αυτούς. Με αυτή τη λύση θα ακουστούν καλύτερα όλα σου τα πετάλια κι όχι μόνο ένα, κάτι καλύτερο από αυτό το ημίμετρο που σκέπτεσαι... αν και όντως δεν πρέπει να δαιμονοποιείται το τρανζίστορ.

 

Οποτε καταληξαμε , καλο μεν , λαμπατο ηχητικα οχι ομως , σωστα ?

Δεν ξέρω αν καταλήξαμε γιατί είναι δημοκρατικό φόρουμ, και υπάρχουν κι άλλες γνώμες. Εγώ είπα πως είναι πολύ καλό, αλλά πως δεν γνωρίζω αν είσαι σε θέση να πεις ο ίδιος αν έχει "λαμπάδα" ή όχι (άντε και Χριστός Ανέστη).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά πίστεψέ με, μιας και πια υπάρχουν πάμφθηνοι και ποιοτικοί λαμπάτοι αξίζει να κρατήσεις τα χρήματα αυτά και να πάρεις καλύτερα έναν από αυτούς. Με αυτή τη λύση θα ακουστούν καλύτερα όλα σου τα πετάλια κι όχι μόνο ένα, κάτι καλύτερο από αυτό το ημίμετρο που σκέπτεσαι...

 

Δεν εχω βρει δυστηχως κανεναν μεχρι στιγμης  λαμπατο οικονομικο και καλο ηχητικα στα δικα μου αυτια ενυσχητη... Χθες δοκιμασα τον blackstar ht-20 και δεν μπορουσα με τιποτα να βγαλω ηχο λαμπατο σοβαρο ξερο ας πουμε,  ενος 6505 η ενος ρεκτο , η τελος παντων ενος σοβαρου λαμπατου... Σχεδον κατεληξα οτι ο μπαντιτ που εχω σπιτι μου ακουγεται καλυτερα... Η μονη εξαιρεση στον κανονα των φθηνων λαμπατων βασει της δικης μου ακοης ειναι ο 6505 κομπο 112 ο οποιος και παλι δεν μπορει να αντιγραψει τον μεγαλο αδερφο κεφαλα που εχει γραψει ιστορια...

 

Απο την αλλη για το σπιτι δεν διανοουμε πλεον να σκεφτω μεγαλα κεφαλια των 100 βατ και τιμες 2000 ευρω κτλ για τους προφανεις λογους τραγικης εντασεις , αλλα , και οικονομικης δυστοκιας... Μα και αν τα ειχα τα χρηματα παλι δεν θα επαιρνα 100 βατ για το δωματιακι μου... Ετσι εχω καταληξει στην αγαημενη μου hd300 και στον σκυλακο μου πιβι μπαντιτ , οπου σε συνδυασμο , για καποιον ανεξηγητο λογο, τα βρησκουν πολυ καλα μεταξυ τους...

 

Αν ομως λεω αν μπορουσα να εχω και λιγο απο την χαρη της λαμπας με το πεταλι που συζηταμε θα το επαιρνα... Εφοσον ομως τα πραγματα δεν ειναι ετσι η οχι τοσο ετσι οσο τα φανταζομουν τοτε εγκαταλειπω την ιδεα... και ευχαριστω πολυ παραυτα ολους σας..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαμπάτο ήχο υποτίθεται πως προσπαθούν να βγάλουν όλα τα πετάλια! ;) και μερικά (λαμπάτα ή μη) το καταφέρνουν πολύ καλά!  ::)

τα λαμπάτα πετάλια από κει και πέρα κάνουν τη διαφορά κυρίως στην αίσθηση! σίγουρα τεράστια διαφορά απ το pod. οπότε αν σ αρέσει σε χροιά χτύπα το! ;)

 

Ιερείς της λάμπας μην διαβάσετε παρακάτω... Ακολουθεί λαμποϊεροσυλία :o :o :o:

εγώ πάντως με το boogie v twin στον roland cube 30 (black panel κανάλι), βγάζω πιο "λαμπάτο" ήχο και παίρνω πολύ πιο "λαμπάτη" αίσθηση, από πολλούς φθηνούς λαμπάτους της αγοράς (If you know what I mean...!)! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγώ πάντως με το boogie v twin στον roland cube 30 (black panel κανάλι), βγάζω πιο "λαμπάτο" ήχο και παίρνω πολύ πιο "λαμπάτη" αίσθηση, από πολλούς φθηνούς λαμπάτους της αγοράς (If you know what I mean...!)! ;)

 

.............party421.gif

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti ειναι αυτο το boogie v twin ωρε ? για ανεβασε κανενα λινκ να δουμε τι παιζει ? Θα μας βαλεις σε εξοδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το HT DUAL και βλεπω εχει λαμπα , δλδ εχει λαμπατο ηχο ?

 

 

 

αν το συνδεσεις με τραντζιστορατο ενισχυτη?

 

οσο λαμπατο ηχο εχει ενας hybrid ενισχυτης με τραντζιστορατο τελικο και μια προενισχυτικη λυχνια.

 

 

Χθες δοκιμασα τον blackstar ht-20 και δεν μπορουσα με τιποτα να βγαλω ηχο λαμπατο σοβαρο ξερο ας πουμε,  ενος 6505 η ενος ρεκτο , η τελος παντων ενος σοβαρου λαμπατου... Σχεδον κατεληξα οτι ο μπαντιτ που εχω σπιτι μου ακουγεται καλυτερα...

 

μια χαρα ΥΠΕΡσοβαρος ενισχυτης ειναι ο blackstar ht-20 

 

 

 

απλα μαλλον θα πρεπει να αρχισεις να συμβιβαζεσαι με το γεγονος οτι ΔΕΝ σου αρεσει ο πραγματικος ηχος της λαμπας αλλα προτιμας τον ηχο της HD  & του Bandid.

 

οποτε γιατι σκας?ετσι γλυτωνεις και ενα καρο λεφτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti ειναι αυτο το boogie v twin ωρε ? για ανεβασε κανενα λινκ να δουμε τι παιζει ? Θα μας βαλεις σε εξοδα ?

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει proper demo εκεί έξω! όλα ακούγονται χάλια! από κοντά όμως είναι όνειρο! το θέμα είναι ότι δεν βγαίνει πια και αν το θες κοιτάς μόνο στα μεταχειρισμένα..

 

επίσης το V twin υποτίθεται πως είναι η προενίσχυση του dual rectifier, αλλά στην πράξη μόνο ξερό δεν είναι! αντίθετα είναι το πιο παχύ και ζεστό drive/dist που έχω ακούσει! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μια χαρα ΥΠΕΡσοβαρος ενισχυτης ειναι ο blackstar ht-20   

 

 

 

απλα μαλλον θα πρεπει να αρχισεις να συμβιβαζεσαι με το γεγονος οτι ΔΕΝ σου αρεσει ο πραγματικος ηχος της λαμπας αλλα προτιμας τον ηχο της HD  & του Bandid.

 

 

Μου αρεσει ο ηχος του 5150/6505 καθως επισης και του dual recto , επιπλεον , μου αρεσει πολυ ο engl fireball και ο powerball  , επι πλεον ενας ενυσχητης που με κερδισε ειναι ο vht pitbull , και ο diezel einstein... Ο blackstar λοιπον ουδεμια σχεση εχει με αυτους τους ενυσχητες... εγω βεβαια παιζω μεταλ και προτιμω ξερη παραμορφωση κυριως τυπου 6505... Ισως για καθαρο και κρατσι ηχους να ειναι οκ... Για αυτο που θελω να παιξω εγω παντως δεν μου κανει...

 

Ισα ισα ο ηχος της λαμπας μου αρεσει μια χαρα... αλλα πολυ αμφισβητω το γεγονος οτι ο ht-20 ειναι φουλ λαμπα... Επιπλεον μου αρεσει πολυ και ο bogner alchemist ... Οποτε μαλλον μονο ο blackstar δεν με ευχαριστει... Ο μονοςλογος που δεν προχωραω σε αγορα λαμπατου ειναι οτι υπαρχει καποιος απο αυτους τους ενυσχητες που γουσταρω σε επιτρεπτα για πολυκατοικια βατ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου