Προς το περιεχόμενο

Μετασχηματιστης εξοδου λαμπατ. ενισχ. (τεχνικη ερωτηση


KostasP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω εδώ κάτι κουφό; Στις χαμηλές αντιστάσεις παίζουν οι τιμές αν ακουμπάς τους ακροδέκτες με τα χέρια σου.  :-X Οπότε πιάνεις τους ακροδέκτες μόνο από το πλαστικό.

 

Και κάτι άλλο, αν μετράς το κόκκινο που είναι συνδεδεμένο στην έξοδο και γείωση (μαύρο) θα δείξει μηδέν μιας και η έξοδος γειώνεται όταν δεν υπάρχει συνδεδεμένη καμπίνα στον ενισχυτή για την προστασία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικως ακουσα τον ενισχυτη. Αφησα το Z-matcher στην ακρη και τον συνδεσα κατευθειαν στη μονη καμπινα που εχω και ειναι 16 ohm.

 

Ο ηχος ειναι πολυ καλος και στα δυο καναλια. Στον '73 Bassman 50 που εχω το bass channel ειναι μουντο και δε το χρησιμοποιω αλλα στον Bandmaster και τα δυο ειναι πολυ καλα ενω δεν ακουσα ιδιαιτερες διαφορες. Μου φανηκε ελαφρα πιο γλυκος ο ηχος απο τον Bassman. Η ακροαση δεν ηταν προσεκτικη, περισσοτερο να δω τι λειτουργει με τα ρυθμιστικα (πλην του volume) στη μεση γιατι τον ειχα αναποδα (με τις λαμπες επανω) εκτος κουτιου.

 

Τα ασχημα:

 

Το λαμπακι δεν αναβει.

 

Το tremolo δε λειτουργει. Δεν εχω footswitch και περιμενα οτι το tremolo θα κλεινει αν κατεβαζω τα ποντεσιομετρα αλλα σε οποια θεση και να τα βαλω το tremolo ειναι ανυπαρκτο. Εκτος και το footswitch ειναι απαραιτητο, δε γνωριζω.

 

Τα bright switch δε λειτουργουν, τουλαχιστον το ενα που θυμαμαι σιγουρα.

 

Η εξοδος (speaker) δουλευει οπως πρεπει, εκει εκανα τις ακροασεις. Η εξοδος (external speaker) εχει ηχο αλλα πολυ χαμηλα. Τοσο χαμηλα που με το volume στο τερμα ειναι χαμηλα για διαμερισμα. Μαλλον καποιο προβλημα υπαρχει εδω. Εκτος και αν υπαρχει τετοιο ohm mismatch αλλα δε μου ακουγεται ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να βάλεις το Ζ-matcher μιας και το πιο πιθανό να έχουν βάλει την 4Ω λήψη στην έξοδο.

 

Το λαμπάκι δεν πειράζει, είναι αρκετά φτηνό για να σε απασχολεί.

 

Το τρέμολο θέλει footswitch για να δουλέψει!

 

Μάλλον έχουν βγάλει τα bright caps.

 

Την έξοδο external speaker θα την χρησιμοποιήσεις ΜΑΖΙ με την κανονική έξοδο, αλλιώς δεν πρόκειται να πάρεις σήμα. Πρέπει να υπάρχει ήδη συνδεδεμένη καμπίνα στο Output και τότε θα βάλεις ΑΛΛΗ στην external έξοδο.

 

Και μια συμβουλή, μην ανοίγεις τον ενισχυτή εκτός καμπίνας! Δεν είναι παιχνίδι! Και καλό θα ήταν να "σουλουπωθεί" πρώτα (recapping, service, κτλ) και μετά να αρχίσεις να τον χρησιμοποιείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και επεσε πολυ ψειρισμα στον ενισχυτη, εχεις μια καλη βαση να κανεις ωραια πραματα.

 

ξεκινα με (ολους) τους ηλεκτρολυτικους οπως σου ειπαν παραπανω.

Πρωτα η ασφαλεια.

 

συγχαρητηρια!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τρέμολο μπορείς να βραχυκλώσεις πίσω το βύσμα και θα είναι ανοιχτό συνέχεια.Ενα ρσα βύσμα θέλει νομίζω με προέκταση καλωδίου. Δεν το έχω κάνει προσωπικά. Μου έχουνε πεί οτι γίνεται.Ας διαφωτήσει κάποιος ειδικός όμως.Στην τελική πέρνεις ένα απο ebay με 30 ευρό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τρέμολο μπορείς να βραχυκλώσεις πίσω το βύσμα και θα είναι ανοιχτό συνέχεια.

 

οντως ετσι ειναι.

 

Μπορεις να το βραχυκυκλωσεις και με ενα στραβωμενο συνδετηρα. Αρκει να κανει επαφη το "μεσα" του Jack με το "εξω".

 

Βεβαια γινεται και με ενα rca καλωδιο που θα κοψεις το ενα βυσμα και θα ενωσεις τα δυο καλωδιακια.

 

Το κακο ομως με το opto-tremolo ειναι οτι σου "φορτωνει" το σημα ειτε ειναι ανοιχτο ειτε οχι.

 

...αλλα αυτο ειναι παρακατω κεφαλαιο   ;)

 

κανε πρωτα τα βασικα και απαραιτητα και βλεπουμε μετα για μοντες.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια γινεται και με ενα rca καλωδιο που θα κοψεις το ενα βυσμα και θα ενωσεις τα δυο καλωδιακια.

 

 

Σε ενα stereo rca συνδεσα το ενα βυσμα στον ενισχυτη, το αλλο εμεινε στον αερα. Στην αλλη πλευρα του καλωδιου εκοψα τα δυο βυσματα και ενωσα τα καλωδια μεταξυ τους. Αν αυτο ειναι το σωστο καποιο προβλημα εχει το τρεμολο γιατι δεν ακουγεται.

 

Παρολα τα προβληματα μου αρεσει ελαφρα περισσοτερο απο τον Βassman, ειναι καπως πιο γλυκος ο ηχος. Πρωτη φορα ακουσα την SG μου να εχει τοσο καλο καθαρο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου