Προς το περιεχόμενο

Μετασχηματιστης εξοδου λαμπατ. ενισχ. (τεχνικη ερωτηση


KostasP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμενω εναν ενισχυτη ο οποιος εχει αλλαγμενο τον μετασχηματιστη εξοδου με εναν αγνωστων στοιχειων. Με τον original μετασχηματιστη της εταιρειας η εξοδος ηταν στα 4 ohm. Ειναι σωστη η σκεψη μου οτι ο μετασχηματιστης εξοδου επηρεαζει τα ohm και τωρα μπορει η εξοδος να ειναι 4, 8 ή 16 ohm; Μπορω με πολυμετρο ή καποιο αλλο οργανο να βρω στα ποσα ohm ειναι η εξοδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Περιμενω εναν ενισχυτη ο οποιος εχει αλλαγμενο τον μετασχηματιστη εξοδου με εναν αγνωστων στοιχειων. Με τον original μετασχηματιστη της εταιρειας η εξοδος ηταν στα 4 ohm. Ειναι σωστη η σκεψη μου οτι ο μετασχηματιστης εξοδου επηρεαζει τα ohm και τωρα μπορει η εξοδος να ειναι 4, 8 ή 16 ohm; Μπορω με πολυμετρο ή καποιο αλλο οργανο να βρω στα ποσα ohm ειναι η εξοδος;

 

Γιατί αλλάχτηκε ο παλιός μετασχηματιστής εξόδου? Κάηκε? Ο "αγνωστων στοιχείων" νέος Μ/Σ είναι κατάλληλος για τον λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας? Αντέχει τα watt και την τάση του τελικού του?

Οι αντιστάσεις εξόδου του νέου μετασχηματιστή είναι το λιγότερο που πρέπει να σ απασχολεί, διότι:

-πρέπει καταρχάς ο νέος μετασχηματιστής να αντέχει τα watt του τελικού σου και να είναι για ενισχυτή κιθάρας(όχι τίποτε μετασχηματιστές για λάμπες φθορίου...).

- η εγκατάσταση του Μ/Σ και το απαραίτητο biasing των τελικών να έχει γίνει από ειδικό σωστά και όχι στο άρπα κόλλα, χωρίς biasing κλπ.

- Η αντίσταση του πρωτεύοντος του Μ/Σ είναι η πιο σημαντική, πρέπει να είναι ΙΔΙΑ με αυτή του παλιού Μ/Σ. Η αντίσταση δευτερεύοντος μπορεί να διαφέρει και θα είναι συνήθως στα 4/8/16Ω(για να βάλεις ό,τι καμπίνα θέλεις).

 

- Με το πολύμετρο μπορείς να δεις την αντίσταση εξόδου όταν είναι κλειστός ο ενισχυτής, απλά συνδέοντας ένα καλώδιο στην έξοδο και βάζοντας τα +/- του πολυμέτρου στο βύσμα. Μετράς μια dc αντίσταση που θα είναι κοντά στις τιμές 4,8 ή 16Ω.

Όπως είπα όμως, αυτό είναι το λιγότερο. Πρέπει να είναι σωστός σε ισχύ, αντιστάσεις και για guitar amp ο Μ/Σ αλλιώς θα σου καίει λυχνίες (κι άλλα parts) για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιατι εχει αλλαχθει ο μετασχηματιστης δε το γνωριζω, ειναι αρκετων δεκαετιων και δε γνωριζω ποσους ιδιοκτητες ειχε. Αυτος που μου τον πουλησε μου ειπε οτι ο ενισχυτης δουλευει αψογα. Αν δεν μου αρεσει οτι θα ακουσω θα προχωρησω αργοτερα σε αντικατασταση με μετασχηματιστη στα original specs απο γνωστες εταιρειες οπως MM ή Heyboer.

 

Ο ενισχυτης εχει on & standby αλλα οπως ειπες θα βρω την τιμη των ohm εχοντας τον κλειστο. Επειδη θα χρειαστει να αγορασω πολυμετρο υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω; Τι ρυθμισεις κανω στο πολυμετρο για να βρω τη τιμη των ohm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιατι εχει αλλαχθει ο μετασχηματιστης δε το γνωριζω, ειναι αρκετων δεκαετιων και δε γνωριζω ποσους ιδιοκτητες ειχε. Αυτος που μου τον πουλησε μου ειπε οτι ο ενισχυτης δουλευει αψογα. Αν δεν μου αρεσει οτι θα ακουσω θα προχωρησω αργοτερα σε αντικατασταση με μετασχηματιστη στα original specs απο γνωστες εταιρειες οπως MM ή Heyboer.

 

Ο ενισχυτης εχει on & standby αλλα οπως ειπες θα βρω την τιμη των ohm εχοντας τον κλειστο. Επειδη θα χρειαστει να αγορασω πολυμετρο υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω; Τι ρυθμισεις κανω στο πολυμετρο για να βρω τη τιμη των ohm;

 

Αν τον δοκιμάσεις τον ενισχυτή για κάποια ώρα και σε κάποια καλή ένταση(όχι μόνο πολύ χαμηλά), τότε Οκ. Αν δεν ακουστεί περίεργα ή παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, τότε μπορείς να προχωρήσεις με μικρότερο ρίσκο. Ποιος ενισχυτής είναι?

 

Μπορείς να πάρεις ένα απλό πολύμετρο από πράκτικερ ή καταστήματα ηλεκτρολογικών/ηλεκτρονικών εξαρτημάτων. Κοστίζουν από 5Ευρώ. Έχουν 2 καλώδια (+/-) για τις μετρήσεις: συνδέεις το μαύρο στο "COM." και το κόκκινο στο "V,Ω". Δες την εικόνα παρακάτω:

http://www.metrixusa.com/images/multimeter2_bg.jpg

Για να δεις την αντίσταση εξόδου του ενισχυτή κάνεις το εξής:

ΔΕΝ τον ανοίγεις(ούτε on/standby), βάζεις ένα καλώδιο στην έξοδο του ενισχυτή. Στο βύσμα του καλωδίου ακουμπάς τους 2 ακροδέκτες απ' το πολύμετρο: ακουμπάς το κόκκινο στη μύτη του βύσματος και το μαύρο στη γείωση του καλωδίου.

http://image.made-in-china.com/2f0j00JeFtlMWEnQov/Guitar-Cable-SY-C03-.jpg

 

Κατόπιν, Ανάβεις και ρυθμίζεις το πολύμετρο(απ το περιστροφικό επιλογέα του) στη μέτρηση αντίστασης στα 200 Ohm(Ω). Σου δείχνει τη μέτρηση στην οθόνη (αν π.χ. είναι κοντά στα 8Ω, ας πούμε 7,46Ω, τότε μπορείς να συνδέσεις 8Ω καμπίνα κ.ο.κ.).

http://www.metrixusa.com/images/multimeter2_bg.jpg

http://image.made-in-china.com/2f0j00JeFtlMWEnQov/Guitar-Cable-SY-C03-.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για την αναλυτικη απαντηση, ευκολο φαινεται. Μαλλον αυριο θα τον εχω στα χερια μου, ειναι ενας Bandmaster του '66. Αν δεις στη φωτογραφια ο μετασχηματιστης εξοδου δεν μοιαζει με Fender.

 

65270120.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για την αναλυτικη απαντηση, ευκολο φαινεται. Μαλλον αυριο θα τον εχω στα χερια μου, ειναι ενας Bandmaster του '66. Αν δεις στη φωτογραφια ο μετασχηματιστης εξοδου δεν μοιαζει με Fender.

 

65270120.jpg

 

 

Με το καλό να σου έρθει! Είχα συντηρήσει έναν AB165 bassman του '68 παλαιότερα και ήταν πολύ ωραίο μηχάνημα. Υπήρχαν όμως κάποιες φθορές από το πέρασμα του χρόνου όπως καμένο λαμπάκι, σκουριά σε επαφές, κακή μόνωση καλωδίων, πολλή σκόνη και φύσημα στα pots. Θα ήταν καλό να τον πας για ένα τσεκάπ σε κάποιο τεχνικό κάποια στιγμή, ειδικά αν παρατηρήσεις οτιδήποτε περίεργο στη λειτουργία του ή αν χρειαστεί λυχνίες.

Από ό,τι έψαξα για τα specs του bandmaster, έχει τελικό στα 40Watt με έξοδο για καμπίνες στα 4Ω. Βέβαια, με το νέο μετασχηματιστή, πρέπει να τσεκάρεις στα πόσα Ω είναι η έξοδος. Αν δεν το χρησιμοποιείς σε μεγάλες εντάσεις, μπορείς να βάλεις και 8Ω καμπίνα σε αυτούς τους fender που κανονικά δέχονται 4Ω, το έχω δοκιμάσει χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο ευρημα!

 

Ο εξοδου παντως μοιαζει με Fender.

Γιατι αποκλειεις την πιθανοτητα να αλλαχτηκε με εναν "σωστο" μετασχηματιστη?

 

Σιγουρα βεβαια θα δουμε καλυτερα οταν τον παρεις στο χερι.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις αγορασα ενα πολυμετρο. Ο ενισχυτης δεν εχει ερθει ακομα αλλα τσεκαρα με αλλον ενισχυτη και δε μπορω να βγαλω ακρη. Εκανα οτι ειπες αλλα δε σταθεροποιηται καμμια τιμη και επισης δεν ειναι κοντα στις τιμες που περιμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο ευρημα!

 

Ο εξοδου παντως μοιαζει με Fender.

Γιατι αποκλειεις την πιθανοτητα να αλλαχτηκε με εναν "σωστο" μετασχηματιστη?

 

Εχω εναν Bassman και ο ΟΤ ειναι γκρι χρωματος και σχηματος οπως στη φωτο

105112706066572791.jpg

Αυτος ειναι ενας Bandmaster που βρηκα online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O εξόδου ρε παιδιά δεν μετριέται με πολύμετρο! Αν μετρήσεις την λήψη 8Ω με πολύμετρο ζήτημα είναι να σου δείξει 0,5Ω ωμικά. Δεν είναι μεγάφωνο.

 

Όσο για το originality, σίγουρα δεν είναι εξόδου για Bandmaster, μοιάζει αρκετά με εξόδου HotRodDeluxe. Περίμενε να έρθει για να δεις και τους κωδικούς που φαίνονται στο καπάκι του. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου