Προς το περιεχόμενο

Κρίση και δισκογραφικό "ροκ"...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια μπαντούλα τύπου (τύπου λέμε) RATM με κατάλληλους στίχους

 

 

Εμένα το συγκεκριμένο κομμάτι μού ταιριάζει με αυτή την περιγραφή. Βέβαια το εν λόγω group δεν ξέρω κατά πόσο ακολουθεί αυτό το στυλ μουσικής -έχω την εντύπωση πως όχι- αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι γνώρισε κάποια Α επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε συ οταν λεει ο τυπος το ρεφρεν: Αμα τα παρω ... κλπ κλπ,  σου δινει την εντυπωση οτι ... θα τα παρει;  ::)

Εμενα παντως οχι.  :-\

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα και με είχε απασχολήσει τώρα στην κρίση!  :P

 

Πιστεύω όμως ότι το επαναστατικό στην Ελλάδα δεν πουλάει γιατί πολύ απλά δεν είμαστε επαναστάτες :D  Το μεγάλο κοινό είναι το μπουζουκοκοινό (άντε και πυξ-λαξ) και  αν μιλάμε για τους κουλτουριάρηδες νομίζω ότι δεν δέχονται εύκολα τους ψευτοεπαναστάτες οπότε πάλι fail... (θέλουμε original επαναστάτη  :P)

 

Πιο πιθανό είναι να "πιάσει" κάτι που είναι ανεβαστικό και χαρούμενο με την αιτιολογία του "να μας φτιάξει το κέφι ρε αδερφέ που έχει μαυρίσει η ψυχή μας με αυτά που γίνονται".  Κάτι τέτοια προτιμά ο έλληνας νομίζω.

 

Στίχοι που δεν μιλάνε για έρωτα δεν μας αγγίζουν  ;D

 

panx romana ftw  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό έχει μια βάση. Αλλά και πάλι πιστεύω ότι με την κατάλληλη προώθηση, βρίσκονται πολλοί ψιλογιαλαντζή επαναστάτες για οπαδοί.

 

Εμένα το συγκεκριμένο κομμάτι μού ταιριάζει με αυτή την περιγραφή. Βέβαια το εν λόγω group δεν ξέρω κατά πόσο ακολουθεί αυτό το στυλ μουσικής -έχω την εντύπωση πως όχι- αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι γνώρισε κάποια Α επιτυχία.

 

Ναι έχεις δίκιο. Αν το έλεγαν κάποιοι άλλοι μπορεί. Αλλά άντε αυτοί το πολύ-πολύ να ανεβάσουν τις πωλήσεις στο Johnny ή πιο άλλο ποτό είναι της μοδός αυτό τον καιρό στα μαγαζά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ή μπορεί να πουν στους Αμερικανοτραφείς εφήβους μας που χιπχοπάρουν να κοιτάξουν λίγο πιο έξω από το γκέτο και να το ρίξουν λίγο στο επαναστατικό. Κάποιος φωστήρας θα φτιάξει κανένα τραγουδάκι επεισοδιακό με στίχους του στυλ πχ. "ρίχνω μολότωφ στη βουλή, σε αυτούς που πιάσαν την καλή" και να'σου ο ντόρος.

 

Πάντως όταν είχα πρωτοδει τους Terror X Crew στο Αν (πριν βγει ο πρώτος τους δίσκος που βλέπω στη Wiki πως ήταν το '97) ήταν πραγματικά ένα μίγμα εκρηκτικό, και ειλικρινά - αν και ακραία κριτικός έως απορριπτικός απέναντι στο στυλ - τολμώ να πω καθόλου "δήθεν" (μετά μυστηριωδώς έγιναν κι αυτοί μάπα). Να το χιτ της εποχής εκείνης:

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι - θυμάμαι κι εγώ αυτή την αίσθηση με τους Terror X Crew.

Το καθαρό χιπχοπ πάντως δεν αγγίζει το ευρύ κοινό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πιθανό είναι να "πιάσει" κάτι που είναι ανεβαστικό και χαρούμενο με την αιτιολογία του "να μας φτιάξει το κέφι ρε αδερφέ που έχει μαυρίσει η ψυχή μας με αυτά που γίνονται".  Κάτι τέτοια προτιμά ο έλληνας νομίζω.

 

Στίχοι που δεν μιλάνε για έρωτα δεν μας αγγίζουν  ;D

 

panx romana ftw  ;D

 

 

  Οπως τα λες ειναι. Οι locomondo ειναι μια τετοια περιπτωση, παρολα αυτα ενω ειναι και χαρουμενοι και ανεβαστικοι και εμπορικοι, ειναι και αληθινα επαναστατικοι!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Οπως τα λες ειναι. Οι locomondo ειναι μια τετοια περιπτωση, παρολα αυτα ενω ειναι και χαρουμενοι και ανεβαστικοι και εμπορικοι, ειναι και αληθινα επαναστατικοι!

ΑΛΗΘΙΝΑ επαναστατικοί κιόλας; Έχω ακούσει καμιά δεκαριά κομμάτια τους, μπορεί να μην έχω εικόνα, αλλά επανάσταση δεν πολυείδα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, το έχω διαπιστώσει κι εγώ αυτό (και το "κέφι για να ξεχαστούμε", και την αντιμετώπιση μόλις ακουστούν σε μπαράκι), αν και δεν είναι δόκιμη η φράση "αληθινά επαναστατικοί" - όχι μόνο είναι ανεδαφικό αλλά ακόμη κι αν μπορούσε να καθοριστεί, δεν νομίζω πως θα τους αφορούσε. Μια φορά με είχε πάει παλιά να τους δω στο Mike's Irish Bar ένας φίλος μου που τους ήξερε (πολύ πριν την επιτυχία τους), και μου έδωσαν την εντύπωση έξυπνα καλοδεμένης και πολύ άνετης μπάντας που απολάμβανε αυτό που έκανε χωρίς να δίνει δεκάρα για τον οποιονδήποτε χαρακτηρισμό...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο κοινό είναι το μπουζουκοκοινό (άντε και πυξ-λαξ)

 

 

ο έρμος δίνει το έναυσμα ενάντια στο ΔΝΤ και το μνημόνιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου