Προς το περιεχόμενο

Αποτομο χαμηλωμα του action (ετσι ξαφνικα)!


sotirakos10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα συμφορουμιτες!Για μια ακομη φορα χρειαζομαι την βοηθεια σας!Το θεμα μου ειναι το εξης!Εχω μια classic vibe telecaster την οποια τη αγορασα πριν 4 μηνες!Επειτα απο 2 μηνες παιξιματος την πηγα σε μαστορα για το πρωτο σεταρισμα!Αφου εγιναν ολες οι απετουμενες εργασιες την πηρα πισω και η κιθαρα ηταν κομπλε!Εχθες ξαφνικα (2 μηνες μετα το σεταρισμα) παρατηρησα οτι η κιθαρα τασταρει αρκετα!Κρατωντας το 1ο ταστο και το 16ο βλεπω περιπου στην μεση 7ο-9ο ταστο οτι η χορδη ακουμπαει στα ταστα και δεν εχει καθολου κενο!Ειναι δυνατον να χαμηλωσε ετσι αποτομα και ξαφνικα το action?Υπαρχει περιπτωση το μανικι να αρπαξε προς τα πισω?

 

Υ.Γ. Οταν την πηγα για σεταρισμα το action ηταν αρκετα ψηλο!

Let 's Play Some F@cking

          Rock 'n Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπαρχει χαμηλο και ψηλο relief,μηπως θες να πεις action?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυνατον να χαμηλωσε ετσι αποτομα και ξαφνικα το relief?Υπαρχει περιπτωση το μανικι να αρπαξε προς τα πισω?

 

Μήπως έτυχε να αλλάξεις χορδές και τις έβγαλες όλες μαζί?Αν όχι,αυτό δεν γίνεται απότομα,αλλά σταδιακά μέχρι που αρχίζει να ταστάρει.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έτυχε να αλλάξεις χορδές και τις έβγαλες όλες μαζί?

 

Εγώ μια ζωή σε όλες τις κιθάρες μου (παλιές, καινούριες, ακουστικές, ηλεκτρικές) όλες μαζί τις βγάζω τις χορδές. Ουδέποτε επηρεάστηκε το μπράτσο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει χαμηλο και ψηλο relief,μηπως θες να πεις action?

 

Ναι μαλλον λαθος εκανα action εννοουσα!

Let 's Play Some F@cking

          Rock 'n Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια ζωή σε όλες τις κιθάρες μου (παλιές, καινούριες, ακουστικές, ηλεκτρικές) όλες μαζί τις βγάζω τις χορδές. Ουδέποτε επηρεάστηκε το μπράτσο.

 

 

Ναι,δεν είναι απαραίτητο οτί με το που τις βγάλεις θα "αρπάξει" το μανίκι.Εξαρτάται από το παχος του και πάλι όμως δεν είναι σίγουρο.Μου έχει τύχει σε μιά Gibson με πολύ λεπτό μανίκι που αναγκαστικά έπρεπε να τις βγάλω όλες μαζί να θέλει ρύθμιση το truss rod μετά.Αντιθέτως,ποτέ δεν μου έχει τύχει σε μανίκι-ρόπαλο...

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αμαρτια μου ;D δεν εχω αλλαξει χορδες απο το σεταρισμα και μετα οποτε δεν παιζει θεμα να αρπαξε το μανικι απο αποτομο βγαλσιμο των χορδων!

Let 's Play Some F@cking

          Rock 'n Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αμαρτια μου ;D δεν εχω αλλαξει χορδες απο το σεταρισμα και μετα οποτε δεν παιζει θεμα να αρπαξε το μανικι απο αποτομο βγαλσιμο των χορδων!

 

Υπογλώσσια στον σούπερφανκ ΤΩΡΑ  ;D

 

 

 

Γνώμη μου ρύθμισε λίγο τη βέργα να έρθει στα ίσια της,και αν ξανασυμβεί σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα τότε να αρχίσεις να ανησυχείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπογλώσσια στον σούπερφανκ ΤΩΡΑ  ;D

 

 

 

Γνώμη μου ρύθμισε λίγο τη βέργα να έρθει στα ίσια της,και αν ξανασυμβεί σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα τότε να αρχίσεις να ανησυχείς.

 

Βασικα δεν βασιζομαι να πειραξω την βεργα μονος μου μηπως και κανω καμια ζημια!

Αν το εκανα ομως εγω η καποιος αλλος και ξανασυνεβαινε σε μικρο διαστημα γιατι θα επρεπε να αρχισω να ανησυχω?Τι μπορει να συμβαινει δηλαδη?

Let 's Play Some F@cking

          Rock 'n Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αμαρτια μου ;D δεν εχω αλλαξει χορδες απο το σεταρισμα και μετα οποτε δεν παιζει θεμα να αρπαξε το μανικι απο αποτομο βγαλσιμο των χορδων!

 

Καταρχήν,αλλάξε τις χορδές... ::) (μία μία!) Το μανίκι σταδιακά "πήρε" απλά τώρα έγινε αντιληπτό.Μήπως έτυχε να αλλάξουν απότομα οι συνθήκες (θερμοκρασία,υγρασία κτλ.) που συνήθως βρίσκεται η κιθάρα σου??

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου