Προς το περιεχόμενο

Tech 21 TRI-A.C. vs Tech 21 Sansamp GT2


Conception

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτόμουν να πάρω ένα από τα 2 αυτά πετάλια, έχει κανείς να μου ξεκαθαρίσει ποιά είναι η διαφορά τους; Εκτός του ότι το TRI-AC είναι programmable σε αντίθεση με το GT2, έχουν καθόλου διαφορά στον ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα specs και μόνο, δεν πρέπει να έχουν κάποια άλλη διαφορά... Προσομοιώνουν τους ίδιους "ενισχυτές" και είναι από την ίδια εταιρία οπότε θεωρητικά δεν θα έχουν διαφορά στον ήχο λογικά παίζοντας στην κονσόλα...  :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GT2 έχει προσομοίωση καμπίνας/θέσης μικροφώνου, τύπο ενισχυτή (Fender-Marshall-Boogie) και τύπο gain (καθαρό, gain, hi-gain). Το Tri-AC έχει μόνο τύπο ενισχυτή. Υποτίθεται ότι δίνουν κοντινό αποτέλεσμα με σωστή ρύθμιση στο gain και στο EQ.

 

Εγώ έχω το Tri-AC και νομίζω ότι καλύπτει όλες τις ανάγκες μου. Το GT2, με το οποίο έχω παίξει νομίζω ότι έχει περισσότερες δυνατότητες για να φτιάξεις ένα ήχο, αλλά θα παίζεις μόνο με αυτόν. Αν το θέλεις για ηχογράφηση τότε νομίζω είναι καλύτερο. Αν το θες για live καλύτερα το Tri-AC.

 

Επίσης υπάρχει το GDI21 της Behringer που είναι αντιγραφή του GT2 στο 1/4 της τιμής. Στη Γερμανία το έχουν γύρω στα 30€ αν θυμάμαι καλά και στην Ελλάδα γύρω στα 60€, σε αντίθεση με το GT2 που κοστίζει γύρω στα 200€ καινούργιο ή >100€ μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου