Προς το περιεχόμενο

αλλαγη nut σε charvel so-cal....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και πολλα χρονια εχω κατασταλλαξει στο συμπερασμα ...(μπορει να ειναι και λαθος δεν ξερω ..) οτι τα locking tremolos...σκοτωνουν τον ηχο.Ετσι και στη charvel το μονο που δεν με ικανοποιει ειναι οτι εχει FR.Ετσι εδω και αρκετο καιρο δοκιμαζα τον ηχο με τις βιδες του nut να ειναι βιδωμενες δλδ να ειναι locked....και επισης χωρις τις βιδες ,τις εβγαζα εντελως και επαιζα ετσι.Μπορει να ειμαι χαζος εντελως αλλα παρατηρησα διαφορα στον ηχο προς το καλυτερο.Με αποτελεσμα να σκεφτομαι να βγαλω το nut αυτο με τι βιδες και να βαλω ενα απλο ...ειτε μεταλλικο ειτε κοκκαλινο3.Γινεται αυτη η μοντα....και εαν ναι να το προχωρησω ή θα κατσω σε κανεναν αξονα? ;D....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ανάποδο ξέρω ότι γίνεται, αυτό που θες εσύ όμως  :-\ :-\ :-\

ψάξτο καλά γιατί κρίμα θα είναι η κιθάρα  >:( >:( >:(

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΤΩΝΑΡΕ εγω που μπορει να ειμαι και εγω χαζος ;D...δεν βλεπω να σκοτωνει τον ηχο το τρεμολο...καποιες διαφορες στο sustain μονο εχω δει σε σχεση με κιθαρες που δεν εχουν τρεμολο και ειχα και απο τις δυο κατηγοριες.Οι περισσοτεροι παικτες που γουσταρω με τρεμολο παιζουν και δεν βλεπω να εχουν χαλια ηχο η ''σκοτωμενο'' ;D ;D....θα μου πεις εχουν μηχανηματα που κανουν τα παντα αλλα για σκεψου μηπως τελικα δεν φταιει το τρεμολο για την ολη κατασταση :-\

Αν μου το γυρισεις στη φυσικη και στη μηχανικη για να μου αποδειξεις οτι εχει διαφορα η ταλαντωση και και και και....αρα σκοτωνει τον ηχο....τοτε παω πασο ;D...η αν ξεχωριζεις στο χιλιομετρο τη μυγα απο το κουνουπι τοτε υποκλινομαι ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει στην κουβέντα, αλλά ο Vinnie Moore στην signature Ibanez που είχε με Floating tremolo, έπαιζε με locking tuners και κανονικό nut. Δεν έχω βρει κάποια

συνέντευξη του βέβαια που να αναφέρεται σε αυτό το θέμα αλλά ίσως και να έχει βάση αυτό που λέει ο ignatios χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει προσωπικά.

 

vm_ibanez_1989usa.jpg

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

floating τρεμολο ΚΑΙ ΑΠΟΥΣΙΑ locking nut ειναι μια φραση που μπορει να χαρακτηριστει παραδοξο...

Το εχει κανει με  ;DΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ;D επιτυχια η gibson,οδηγωντας τους αγοραστες των εν λογω μοντελων σε παρακρουση καθως ξεκουρδιζοταν ακομα και οταν η κιθαρα καθονταν στον ωμο...

 

Αντωναρε...

Εχεις ηδη μια με κανονικο nut...ας εχεις και μια με locking ρε φιλε...

Στην αναγκη μπορεις να αλλαξεις το block...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου