Προς το περιεχόμενο

VOX Night Train 50(αποριες)


MK_fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σκεφτομαι να αγορασω την παραπανω κεφαλη αλλα δεν εχω τη δυνατοτητα δοκιμης(απο τα ιδια μου τα χερια 8))...και οπως προκυπτει εχω ενα σορο αποριες...ΞΕΚΙΝΑΜΕ...1)αξιζει η αγορα? 2)τα 50watt ειναι αρκετα για live? 3)εχει κυκλοφορησει οτι οι VOX ειναι "ΣΤΕΓΝΟΙ" ενισχυτες...ισχυει?(ασ πουνε με ενα πεταλακι reverb και ενα delay ειμαι καλυμενος?) 4)πιστευω οτι ειναι ενας all arround ενισχυτης για αυτο και θελω να τον παρω(εχω αποψη μονο απο youtube ::) ;D)ισχυει? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)αξιζει η αγορα?

 

τι budget εχεις?

 

 

2)τα 50watt ειναι αρκετα για live?

 

για την Ελλαδα?ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ειναι τις περισσοτερες φορες (βεβαια δεν ειναι κακο να τα εχεις μηπως και οταν παιξεις στο ΟΑΚΑ σου χρειαστουν... ;D)

 

 

3)εχει κυκλοφορησει οτι οι VOX ειναι "ΣΤΕΓΝΟΙ" ενισχυτες...ισχυει?(

 

μπουρδες & τριχες κατσαρες.

 

πιστευω οτι ειναι ενας all arround ενισχυτης για αυτο και θελω να τον παρω(εχω αποψη μονο απο youtube  )ισχυει?

 

μια χαρα καθαρο καναλι εχει οποτε με τα καταλληλα πεταλια παιζεις οτι θες,εχει και βρωμικο καναλι που απο οτι φαινεται καλυπτει ακομα και metal,μια χαρα θα΄σαι.

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω μαζεψει ακομα τα λεφτα...οταν ρωτησα αν αξιζει η αγορα εννοουσα αν αξιζει τα λεφτα του... ;D οσο για τια αλλες απαντησεις ευχαριστω....αλλα πλολυ γρηγορα εκλεισε το θεμα :-\ για αυτο ασ ρωτησουμε κατι ακομα. .. 8) σε περιπτωση χρηση πεταλιερσ για τα εφφε την περναω καρφι στη κεφαλη η στο effects loop?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχάς, στο budget του Vox (ή λίγο παραπάνω) θα υπάρχουν σύντομα και στην Ευρώπη οι νέοι Egnater Tweaker (στα 40 και 80 βατ), οπότε θα σε προέτρεπα να περιμένεις λίγο. Έχω μια ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ υποψία ότι θα είναι εξαιρετικά ενισχυτάκια (όπως και ο μικρούλης Tweaker εξάλλου).

 

Τα 50 βατ δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις ποτέ και πουθενά. Μην ακούς όλες τις παπαριές που γράφονται στα fora. Αυτά που πρέπει να σε ενδιαφέρουν είναι:

 

1) Οι καμπίνες που θα χρησιμοποιείς

2) Ο βασικός χαρακτήρας του ενισχυτή. Με βάση αυτό αγοράζει κάποιος. Απλώς τυχαίνει και ενισχυτές με 2 6L6 να έχουν άλλο ηχόχρωμα από άλλους με 2 EL84. Το ότι οι πρώτοι είναι 40-50 βατ και οι δεύτεροι 15-20 είναι παράπλευρη λεπτομέρεια. Ελπίζω ειλικρινά να γίνεται κατανοητό αυτό που γράφω...  ;)

 

Τα εφφέ σου εσύ θα αποφασίσεις πως θα τα χρησιμοποιείς. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση χρηση πεταλιερσ για τα εφφε την περναω καρφι στη κεφαλη η στο effects loop?

 

αν θες να χρησιμοποιεις και το βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου στο effects loop,οι περισσοτερες συγχρονες πεταλιερες σου επιτρεπουν να στειλεις τα φιλτρα,od,fuzz,dist μπροστα απο τον ενισχυτη και τα υπολοιπα (delay,modulation,reverb) στη λουπα του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα 50 βατ δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις ποτέ και πουθενά. Μην ακούς όλες τις παπαριές που γράφονται στα fora. Αυτά που πρέπει να σε ενδιαφέρουν είναι:

 

1) Οι καμπίνες που θα χρησιμοποιείς

2) Ο βασικός χαρακτήρας του ενισχυτή. Με βάση αυτό αγοράζει κάποιος. Απλώς τυχαίνει και ενισχυτές με 2 6L6 να έχουν άλλο ηχόχρωμα από άλλους με 2 EL84. Το ότι οι πρώτοι είναι 40-50 βατ και οι δεύτεροι 15-20 είναι παράπλευρη λεπτομέρεια. Ελπίζω ειλικρινά να γίνεται κατανοητό αυτό που γράφω...  ;)

 

Τα εφφέ σου εσύ θα αποφασίσεις πως θα τα χρησιμοποιείς. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Δεν ειμαι επαγγελματιας μουσικος και ουδεποτε ειχα στην κατοχη μου λαμπατο μηχανημα. ..απλως θελω να μπω στο πνευμα του λαμπατου ;D τωρα κμια απορια σχετικα με τισ καμπινες..ασ πουμε μια καμπινα 2x12 με celestion gκ100 δε θα ειναι οκ?(εγω τωρα εχω εναν transistor ampeg με 2 celestion gk85 δεν κυκλοφορουν πλεον και μου φαινονται μια χαρα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να χρησιμοποιεις και το βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου στο effects loop,οι περισσοτερες συγχρονες πεταλιερες σου επιτρεπουν να στειλεις τα φιλτρα,od,fuzz,dist μπροστα απο τον ενισχυτη και τα υπολοιπα (delay,modulation,reverb) στη λουπα του.

Ισχυει..........
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,τοτε ετσι θα το κανεις για να μη "χασεις" και το βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου.

 

..ασ πουμε μια καμπινα 2x12 με celestion gκ100 δε θα ειναι οκ?(

 

για το...ΜΑΡΑΚΑΝΑ μια χαρα θα ειναι,τωρα για το κλαμπακι της γειτονιας δεν ξερω.... ;D

 

βεβαιωσου οτι ο ενισχυτης που θελεις καλυπτει τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ σου αναγκες καθως και τα ειδη της μουσικης που θελεις να παιζεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μπορεις και να διαβασεις και ενα  τεστ απο ενα αρκετα αξιοπιστο βρεττανικο περιοδικο.

 

το επισυναπτω.

vox.pdf

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου