Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσου σε κιθάρα bolt-on


Gdan7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O λαιμος

του λαιμου

τον λαιμο

λαιμε

 

Παιδια σορυ αλλα αμα διαβασετε ολα τα ποστ θα δειτε ποσες φορες χρησιμοποιηθηκε. ;D ;D ;D

Ας τον πει καποιος σωστα επιτέλους.''Μάνικας'' λεγεται. :P

 

Σοβαρα τωρα.

Και ταπεινα...

 

Φιλε μου αφου...

Η αλήθεια είναι πως δεν σκέπτομαι να κάνω άμεσα μια τέτοια αλλαγή μιας και είμαι ικανοποιημένος από το feeling του λαιμού.

Τοτε γιατι?

Παιζε!Παιζε!Παιζε!

Ολοι στην αρχη νομιζαμε οτι κατι αλλο φταιει που δυσκολευομαστε..

Ωρες-ωρες,ακομα το νομιζουμε.. ;D

Δεν ειναι ο μάνικας.... 8)

Θελει επιμονη και υπομονη ενα μουσικο οργανο.

Παιζε! ;)

Καλη συνεχεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όλα είναι στο μυαλό!!!!!

 

 

 

 

Να κάνω εγώ μια άσχετη ερώτηση με το λαιμό αλλά σχετική με το θέμα???

 

 

Έχω μια epi les paul, thomann. Είμαι επαρχία = δεν εμπιστεύομαι τον (ένα και μοναδικό) μαστορη (και εχω τους λογους μου πιστεψτε με :) ) . Πείτε μου/ στειλτε με να διαβάσω/ σωστε λινκ για βίντεο,  σχετικά με το set up της κιθάρας και κυρίως το action

 

Ακολούθησα τις οδηγίες του SF στο σχετικό άρθρο και

1. οσο και αν εδωσα ρελιεφ στο μανίκι δεν κατάφερα να κάνω αυτό που λέει με το καποτάστο και το 7ο ταστο. Φοβάμαι μην κάνω και τπτ λάθος....

2. Δεν μπορούσα να βρώ intonation στη G. Το σαμαράκι ήταν τέρμα. Άρχισα να βιδώνω/ξεβιδώνω τη γέφυρα μέχρι που τελικά βρήκα το σωστό σημείο.

3. Δυστυχώς αν και σε σωστό intonation, η G κάνει ένα περίεργο ήχο μόλις την κουρδίζω... (μήπως για αυτό φταίει η χορδή? εννοώ μήπως δεν την τίλυξα καλά) Αν και έχω περάσει τις χορδές όπως έλεγε ο SF.......

4.<-- Μου φαίνεται οτι οι χορδές είναι ψιλά. Δεν ξέρω όμως τι πρέπει να κάνω και αναρωτιέμαι μήπως αυτή είναι η σωστή τους θέση

5. Δεν ξέρω αν έχω ακολουθήσει το radius του λαιμού στο action πάντως απ ότι βλέπω το μέρος της γέφυρας στις πρίμες νότες είναι πιο κάτω απο το άλλο μέρος......

 

 

 

Είμαι άσχετος- χρειάζομαι βοήθεια!!!!!

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια epi les paul, thomann.

καινουργιο μοντελο ειναι το thomann ??  ;D ;D

 

που εισαι φιλε john ? μηπως βρισκομαστε κοντα να σε βοηθησω ? ο οδηγος του SF ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλος - μηπως δεν ακολουθησες καποιες απο τις οδηγιες σωστα ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχω ακολουθήσει το radius του λαιμού στο action πάντως απ ότι βλέπω το μέρος της γέφυρας στις πρίμες νότες είναι πιο κάτω απο το άλλο μέρος......

 

Johnkoutsou, νομίζω ότι δεν γίνεται να ''ακολουθήσεις το radius'' όταν μιλάμε για Les Paul, που έχει flat ταστιέρα έτσι και αλλιώς. Aυτό το ''ακολουθώ το radius'' είναι για κιθάρες στυλ fender, που μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος της κάθε χορδής ξεχωριστά από τα ''σαμαράκια'' (''saddles'') που έχουν οι γέφυρες της fender. Oι γέφυρες των LP είναι επίπεδες, και ρυθμίζοντας το ύψος της, αλλάζουν ταυτόχρονα και οι χορδές στο ίδιο ύψος.

 

Το action κατεβαίνει γυρνώντας δεξιόστροφα τις 2 βίδες που είναι κάτω από τη γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν παρεις κανα εργαλειο stewmac δουλεια δεν θα κανεις...

Οντως ειναι ενας πολυ καλος οδηγος.

Aλλα με τα εργαλεια θα δεις μεγαλι διαφορα,

αλλο να μετρας στο περιπου και αλλο ακριβος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν παρεις κανα εργαλειο stewmac δουλεια δεν θα κανεις...

Οντως ειναι ενας πολυ καλος οδηγος.

Aλλα με τα εργαλεια θα δεις μεγαλι διαφορα,

αλλο να μετρας στο περιπου και αλλο ακριβος.

 

word  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίπολη είμαι... Αυτό τη γέφυρα δεν το ήξερα! Μάλιστα νόμιζα ότι έβλεπα κιόλας την καμπύλη της χαχα! Δεν ξέρω αν εχω ακολουθήσει σωστά τις οδηγίες για αυτό χρήσιμο θα ήταν κανένα βίντεο! Μην νομίζεις ότι ξέρω τι εναι τ stewmack οπότε στειλε λινκ :D

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι πολύ καλή απάντηση σ' αυτό που ψάχνεις, θα βρείς εδώ:

http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/ProductSpotlight/RepairAndRestoration/Tech%20Tips/Tuning%20Tips/

 

Επίσης, προσωπικά μου φάνηκε πολύ χρήσιμος και ο πιο κάτω οδηγός για set up σε κιθάρες Gretsch, Gibson και Fender:

http://gretschpages.com/articles/mals-big-guide-guitar-setup-and-troubleshooting/

 

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου