Προς το περιεχόμενο

Vivaldi & VST EWQL Symphonic Orchestra Gold


George K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ ως νέο μέλος όλα τα μέλη της κοινότητας Noiz music technology online, και θα ξεκινήσω τη γνωριμία μας με την παρουσίαση του Project Vivaldi use EWQL Symphonic Orchestra Gold. Πρόκειται για ένα πολύ γνωστό έργο το Antonio Vivaldi από τις τέσσερις εποχές. Είναι το τρίτο μέρος από το καλοκαίρι και έχει γίνει midi προγραμματισμός στο Cubase 4 σε ένα σύστημα PC με 3 GBRAM, Intel pentium dual core 2.66, κάρτα ήχου motu 828 mkII, και χρήση vst EWQL SO Gold. Όλο το ορχηστρικό score έχει αντιγραφεί νότα προς νότα στο Finale 2011 από το αντίστοιχο αυθεντικό ορχηστρικό score του Antonio Vivaldi από τις εκδόσεις Peters!

 

Δεκτές όλες οι κριτικές και οι απόψεις...!

http://www.youtube.com/user/GeorgeKFilmScore#p/u/1/-UrYH_y0vDY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εεεε λοιπόν. Δεν ήξερα ότι ήσουν Ελληνας! Το έχω ακούσει το κομμάτι στο SOL forums και μπορώ να πω μόνο καλά λόγια (έχω το ίδιο nickname εδώ κι εκεί ;))! Έχω κι εγώ το EWQL Gold (αλλά σε Kontakt. Δε μου αρέσει το PLAY), και ξέρω πάνω κάτω τι μπορεί να κάνει και τι όχι!

 

1000 Μπράβο για την προσπάθειά σου!

 

Και τώρα, κάνε και δικά σου, έτσι;

 

Και καλώς ήρθες στο νοιζ! Υπέροχο μέρος! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Nicolas για τα καλά σου λόγια. Δεν ήξερα ότι και εσύ είσαι μέλος στο forum της EastWest! Μόλις βρω λίγο χρόνο θα αναρτήσω και άλλα όμορφα πράγματα. ΥΓ Πίστεψε με δεν είμαι τόσο Έλληνας... τουλάχιστον στις συνήθειες... Μένεις και εσύ φαντάζομαι στο εξωτερικό και κατάλαβαίνεις φαντάζομαι σε τι επάνω αναφέρομαι...! Πιστεύω ότι όντως αυτό το forum δείχνει αρκετά φιλήσυχο και φιλόξενο! ΥΓ. Μόλις βρω λίγο χρόνο ευχαρίστως θα προβώ σε μία κρόαση της προσωπικής σου μουσικής ανθολογίας από το προσωπικό σου site! Καλή δημιουργία Nikolas!!!

Εεεε λοιπόν. Δεν ήξερα ότι ήσουν Ελληνας! Το έχω ακούσει το κομμάτι στο SOL forums και μπορώ να πω μόνο καλά λόγια (έχω το ίδιο nickname εδώ κι εκεί ;))! Έχω κι εγώ το EWQL Gold (αλλά σε Kontakt. Δε μου αρέσει το PLAY), και ξέρω πάνω κάτω τι μπορεί να κάνει και τι όχι!

 

1000 Μπράβο για την προσπάθειά σου!

 

Και τώρα, κάνε και δικά σου, έτσι;

 

Και καλώς ήρθες στο νοιζ! Υπέροχο μέρος! :)

Εεεε λοιπόν. Δεν ήξερα ότι ήσουν Ελληνας! Το έχω ακούσει το κομμάτι στο SOL forums και μπορώ να πω μόνο καλά λόγια (έχω το ίδιο nickname εδώ κι εκεί ;))! Έχω κι εγώ το EWQL Gold (αλλά σε Kontakt. Δε μου αρέσει το PLAY), και ξέρω πάνω κάτω τι μπορεί να κάνει και τι όχι!

 

1000 Μπράβο για την προσπάθειά σου!

 

Και τώρα, κάνε και δικά σου, έτσι;

 

Και καλώς ήρθες στο νοιζ! Υπέροχο μέρος! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μένεις και εσύ φαντάζομαι στο εξωτερικό και κατάλαβαίνεις φαντάζομαι σε τι επάνω αναφέρομαι...!

Γιατί το λες αυτό; Όχι Αθήνα (λίγο πιο έξω τέλος πάντων) μένω πλέον. Και αν κααταλαβαίνω ή όχι, θα το αφήσω ασχολίαστω, αφού δεν είναι και πολύ ωραίο, είναι; :)

 

Εσύ Γαλλία μένεις αν έχω καταλάβει καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλή δουλειά μπράβο!

 

Θα μπορούσα με όλο το θάρρος, να εντοπίσω δυο σημεία, ένα στο 1.11 όπου αντί για μι έχεις βάλει μι ύφεση, και στο 2.21 όπου κάνεις μελωδικό μινόρε ανέβασμα αντί για αρμονικό.

 

Φυσικά αυτό διορθώνεται εύκολα, και δεν αλλάζει τίποτα ουσιαστικό από την πολύ καλή προσπάθεια.

 

Μην πω ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου κάτι τέτοιο γίνεται επίτηδες, για άλλους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου manosx,

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όσο αφορά για τα δύο σημεία που ανέφερες τίποτα δεν χρειάζεται να διορθωθεί αφού οι συγκεκριμένες νότες που αναφέρεις δεν τυγχάνουν τυχαίας θέσης τους ή στη χειρότερη δεν οφείλεται από κάποιο ανθρώπινο λάθος κατά την ώρα του προγραμματισμού. Θα έχεις ακουστά την ορολογία urtext... Το πρώτο στάδιο λοιπόν του προγραμματισμού έγινε με βάση την αντιγραφή νοτών (νότα προς νότα) με το  finale και σε πλήρη απεικόνηση της ορχηστρικής δομής όπως το  αυθεντικό orchestral score του Vivaldi και συγκεκριμένα από τις εκδόσεις Peters. Συγκεκριμένα αυτή η έκδοση φέρει πάνω από το Violin principale staff την επιλογή ανάμεσα σε δύο διαφορετικές ερμηνείες όσο αφορά την χρήση κάποιων σημείων που καλλιστα θα μπορούσαν να έχουν μία διαφορετική χρωματική χρήση - σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του εκάστοτε εκδότη που όταν αυτές παίρνονται, είναι ύστερα από αυστηρό προσωπικό που έχουν δημιουργήσει ολόκληρη καριέρα ως μουσικοί επιστήμονες στο τμήμα της μορφολογίας αλλά και στην θεωρία και ιστορία της ερμηνείας...

 

εδώ πάντως μπορείς πχ να συγκρίνεις τα ίδια σημεία που τυγ΄χανουν διαφορετική ερμηνείας από το κλασικό orchestral score...

Antonio Vivaldi - Summer III - Performed by Nigel Kennedy

 

Το συγκεκριμένο θέμα περι ανάλυσης στην ιστορία και θεωρία της ερμηνείας ήταν ένα από τα πιο ενδιαφέροντα μαθήματα όταν ήμουν φοιτητής ατο Πανεπιστήμιο με καθηγτή τον καλλιτεχνικό διευθυντή του Μεγάρου Μουσικής τον Νίκο τον Τσούχλο. Γενικά όμως πολύ εύστοχη η παρατήρηση σου!

 

Πάρα πολύ καλή δουλειά μπράβο!

 

Θα μπορούσα με όλο το θάρρος, να εντοπίσω δυο σημεία, ένα στο 1.11 όπου αντί για μι έχεις βάλει μι ύφεση, και στο 2.21 όπου κάνεις μελωδικό μινόρε ανέβασμα αντί για αρμονικό.

 

Φυσικά αυτό διορθώνεται εύκολα, και δεν αλλάζει τίποτα ουσιαστικό από την πολύ καλή προσπάθεια.

 

Μην πω ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου κάτι τέτοιο γίνεται επίτηδες, για άλλους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ωραίο και μάλιστα ευλογημένο να είσαι Έλληνας και πόσο μάλλον να ζεις στην Ελλάδα Νicolas... Ωραίο δεν είναι να ανγκάζεσαι να αφήσεις κάτι όμορφο και ευλογημένο...!!! Και πίστεψε με  δεν το έχω μετανιώσει...! Ας ελπίζουμε για το καλύτερο...!

Γιατί το λες αυτό; Όχι Αθήνα (λίγο πιο έξω τέλος πάντων) μένω πλέον. Και αν κααταλαβαίνω ή όχι, θα το αφήσω ασχολίαστω, αφού δεν είναι και πολύ ωραίο, είναι; :)

 

Εσύ Γαλλία μένεις αν έχω καταλάβει καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου