Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης σε Ακουστική


jks4050

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι ενώ ο πειραματισμός καλά κρατάει εβαλα εναν μαγνητη απο ηλεκτρική που ειχα στην ακουστική, το θεμα για αλλη μια χαρα ειναι η γείωση μιας και ουτε τρεμολο υπάρχει ουτε σιδερένια γέφυρα.

 

Το ζητουμενο ηταν οχι η πιστή αναπαραγωγή του ακουστικού ήχου από τη δόνηση της χορδής & του αντηχείου,αλλά το ιδιαίτερο ηχόχρωμα του μαγνήτη + καποιο εφε του ενισχυτή (mustang).

 

Εχει κανεις ιδεα τι μπορω να κανω μιας και με το που ακουμπησω την γειωση με το χερι το μπμπμπμπζζζζζζζζζ σταματαει?

 

akoustiki.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειλικρινα δεν περιμενα να φτασεις σε αυτο το σημειο  ;D ;D πωπω καγκουριααα......... ;D ;D ;D

 

γειωση δεν εχω ΙΔΕΑ που θα μπορουσες να βαλεις με τετοιο μαγνητη στην ακουστικη.......(αν μπορεις κιολας)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατά τα άλλα πως ακούγεται?  ;D

 

Το πρόβλημα σου με τη γείωση είναι ότι πρέπει να γειώσεις όλες τις χορδές και όχι απλά ένα σημείο στη γέφυρα. Πάρε ένα λεπτό φύλλο χαλκού και κόψε το με ψαλίδι σαν χτένα με τα δόντια να απέχουν μεταξύ τους όσο οι τρύπες για τα pins των χορδών. Βάλε το χτένι στις τρύπες και στράβωσε το "στέλεχος" έτσι ώστε οι χορδές να καβαλάνε πάω του βγαίνοντας. Στο κάτω μέρος του "χτενιού" αυτού κόλλα με καλάι ένα λεπτό καλώδιο, άνοιξε μια ακόμη τρύπα (έτσι κι αλλιώς φλογέρα την έκανες  ;D) από κάτω του για να μην φαίνεται, ρίξε το καλώδιο μέσα και κόλλα το στο "-" του βύσματος.

 

Κάνε ελαφρύ το φύλο του χαλκού για να μην επηρεάσεις τον ακουστικό σου ήχο.  :P

 

Κλιπ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ελαφρύ το φύλο του χαλκού για να μην επηρεάσεις τον ακουστικό σου ήχο.  :P

αυτο μου ακουστηκε καπως.........εδω εχει το οοοτι να'ναι στην ακουστικη του για να μπει στο βυσμα και εσυ ανησυζεις αν θα εχεις λιγο βαρος παραπανω ?? ;D ;D ;D ;Dχαχαχαχα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω καγκουριααα....

 

Ελα δεν ειναι τοσο χαλια, ο μαγνητης στηρίχτηκε προχειρα.

Μαλλον θα βαλω μονο για αισθητικους λογους.

Οι δυο τρυπες που μου επεσαν ψηλά κρυβονται απο το pickguard.

 

Ηarilatron καταλαβα περιπου τι εννοείς αλλα αν ειχες και μια καμμια φωτο θα με εσωζες.

Οποτε την πατησα με την γειωση.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά... πρέπει να σχολιάζεις ακόμα και τα (κρύα) αστεία?  :)

αστειο ηταν ?? δεν το καταλαβα  :P :P

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγεται οπως ακριβος ολες τις κιθαρες μου οταν τους βαζω χερι.  ;D ;D ;D

Ακριβος αυτο που ηθελα σε ηχο, δυνατος γεματος ηχος απο το σωμα, και σε χαμηλη ενταση τα εφεδακια μου απο τον ενισχυτη.

 

Κριμα γιατι αυτο το μπμπμπζζζζζζ ειναι μαχαιρια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα - εφ'οσον σου κανει εσενα στους αλλους περισσευει........ ;D ;D αντε καλες πενιες

 

παντως αυτο που σου ειπε ο χαρης δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το κανεις - ενα απογευμα ισως για σενα 2 ωρες για καποιον πιο εμπειρο - αν νομιζεις οτι αξιζει τον κοπο παντως...εγω στην θεση σου θα το εκανα αν "πετυχε" αυτο που περιμενες......ενημερωσε μας για την πορεια της  ;) ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου