Προς το περιεχόμενο

'Στην επόμενη μέρα'


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα βίντεο που σκάρωσα για ένα κομμάτι του Βασίλη Τσόνογλου (στου οποίου το δίσκο είχα την τιμή να παίξω... μπλα, μπλα, τα έχω ξαναπεί...).

 

Για πείτε...

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Shameless plug (όχι, δεν ντρέπομαι καθόλου) : Έχω ανεβάσει ένα βιντεάκι που έφτιαξα με τα χεράκια μου, και κανένας από εσάς τους κλικαδόρους δεν έκανε τον κόπο ούτε καν να το θάψει. Και η αδιαφορία είναι χειρότερη απ' το θάψιμο. Και τώρα εκνευρίστηκα!

 

Φίλε Χάρη, το ότι ανήκεις στην κλίκα :D των ατόμων που εκτιμώ τόσο για τη μουσική σου ικανότητα όσο και για το χιούμορ σου, νομίζω ότι το ξέρεις.

Προσωπικά ομιλών, όντας άσχετος με τεχνικές δημιουργίας βίντεο, νομίζω η γνώμη μου θα ήταν γνώμη μαϊντανού.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χάρη, με το που πάτησα το πόδι μου πίσω, έκανα format και μόλις τελείωσα!!!

(οφείλω να απολογηθώ για το αργοπορημένο της απάντησης - ως προβλέπει το άρθρο 7 του καταστατικού της κλίκας :P :P).

Το κομμάτι είναι hit (τυπικό για να βγάλεις $$$$$$ στην Ελλάδα ).

Video τώρα: Πιθανολογώ ότι τα πλάνα δεν είναι δικά σου, αλλά έκανες montage πάνω σε κάποια άλλα. Σωστά; (αν πάλι όχι- πες το με τρόπο για να αυτοκτονήσω ;D)

In that case:

1. Πολύ καλός συγχρονισμός audio-video

2. Πολύ καλή επιλογή πλάνων

3. Δεν ξέρω αν τα χρησιμοποίησες αυτούσια (τα πλάνα) ή τα επεξεργαστικές περαιτέρω (color correction – filters etc.) . Αν ναι, προσλαμβάνεσαι!!

Δώσε και κάνα tech detail…software κ.λ.π.

Αν ισχύουν όλα τα ανωτέρω, περιμένω στο επόμενο να δω πλέον και δικά σου πλάνα, διότι, όποιος είναι καλός στο Montage (που είσαι) είναι και καλός σκηνοθέτης (έτσι λέω εγώ). Αν έχεις το ίδιο ταλέντο και ως οπερατέρ/ φωτογράφος ……!!!!

Τα υπόλοιπα στο youtube…στο κανάλι σου!  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ομιλών, όντας άσχετος με τεχνικές δημιουργίας βίντεο, νομίζω η γνώμη μου θα ήταν γνώμη μαϊντανού.

Κι εγώ θα συμφωνήσω με την άποψη του Νέστορα.

Με ταξίδεψε όμως η ατμόσφαιρα και η εικόνα του βίντεο. Και το τραγούδι είχε δικό του χαρακτήρα και το ξανακούω.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Χάρη, το ότι ανήκεις στην κλίκα :D των ατόμων που εκτιμώ τόσο για τη μουσική σου ικανότητα όσο και για το χιούμορ σου, νομίζω ότι το ξέρεις.

Προσωπικά ομιλών, όντας άσχετος με τεχνικές δημιουργίας βίντεο, νομίζω η γνώμη μου θα ήταν γνώμη μαϊντανού.

Ορέ Νέστορα, αμοιβαία τα αισθήματα (και όποιος το παρεξηγήσει αυτό, είναι στενόμυαλος και πιθανότατα και αιμορροϊδικός! ;D).

Όσο για τις τεχνικές δημιουργίας βίντεο και εγώ άσχετος είμαι, απλά πουλάω μούρη ότι ξέρω!

 

 

Χάρη, με το που πάτησα το πόδι μου πίσω, έκανα format και μόλις τελείωσα!!!

(οφείλω να απολογηθώ για το αργοπορημένο της απάντησης - ως προβλέπει το άρθρο 7 του καταστατικού της κλίκας :P :P).

Το κομμάτι είναι hit (τυπικό για να βγάλεις $$$$$$ στην Ελλάδα ).

Video τώρα: Πιθανολογώ ότι τα πλάνα δεν είναι δικά σου, αλλά έκανες montage πάνω σε κάποια άλλα. Σωστά; (αν πάλι όχι- πες το με τρόπο για να αυτοκτονήσω ;D)

In that case:

1. Πολύ καλός συγχρονισμός audio-video

2. Πολύ καλή επιλογή πλάνων

3. Δεν ξέρω αν τα χρησιμοποίησες αυτούσια (τα πλάνα) ή τα επεξεργαστικές περαιτέρω (color correction – filters etc.) . Αν ναι, προσλαμβάνεσαι!!

Δώσε και κάνα tech detail…software κ.λ.π.

Αν ισχύουν όλα τα ανωτέρω, περιμένω στο επόμενο να δω πλέον και δικά σου πλάνα, διότι, όποιος είναι καλός στο Montage (που είσαι) είναι και καλός σκηνοθέτης (έτσι λέω εγώ). Αν έχεις το ίδιο ταλέντο και ως οπερατέρ/ φωτογράφος ……!!!!

Τα υπόλοιπα στο youtube…στο κανάλι σου!  :P

Λάκη, κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για τα θετικά σχόλια. Ειδικά από σένα, έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα.

Τα πλάνα είναι όντως δικά μου, και μάλιστα, το ότι υπέθεσες ότι δεν είναι το θεωρώ ιδιαίτερα κολακευτικό (όχι, μην αυτοκτονήσεις, οι ικανότητές σου ως εικονολήπτης ξεπερνούν κατά πολύ τις δικές μου!).

 

Στο τεχνικό κομμάτι, δεν υπάρχει και κάτι σπουδαίο να πω. Τα πλάνα είναι όλα τραβηγμένα με μία κάμερα της πλάκας (συγκεκριμένα με μία φωτογραφική μηχανή Sony Cyber-Shot, που παίρνει και βίντεο), και μονταρισμένα και επεξεργασμένα στο ταπεινό Movie Maker, με τα λίγα βασικά εφέ που διαθέτει. Εξάλλου, φαίνεται ότι η ποιότητα της εικόνας είναι μέτρια, απλά στο συγκεκριμένο κομμάτι νομίζω ότι "πάει" αυτό το ακατέργαστο. Τίποτα τρομερό τελικά, πέρα από το μανίκι του να συγχρονίσω τόσα πολλά πλάνα με τον ήχο.

 

 

Κι εγώ θα συμφωνήσω με την άποψη του Νέστορα.

Με ταξίδεψε όμως η ατμόσφαιρα και η εικόνα του βίντεο. Και το τραγούδι είχε δικό του χαρακτήρα και το ξανακούω.

Κώστα, ευχαριστώ για τα σχετικά με το βίντεο, και ο Βασίλης σε ευχαριστεί για τα σχετικά με το κομμάτι του!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Respect!!!! Αν είναι ακατέργαστα , όπως λες, αυτό σημαίνει και κάτι άλλο επίσης εξαιρετικό. Το πρωτογενές υλικό ήταν πάρα πολύ καλό! Και από φωτισμό (και εμένα μου άρεσε αυτό το brutal-του πάει)  και από χρώματα. Επίσης σημαίνει ότι έχεις και πολύ υπομονή (να μαζέψεις τόσο υλικό) και πολύ καλή «γωνία»!! RESPECT!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεο πολυ καλο,το τραγουδι επισης αν και η μετρια (τεχνικα και εκφραστικα)  φωνη (μονο εγω βρισκω ενοχλητικη την  χροια της?) το αδικει ,με μια φωναρα σαν την  Κυρμιζη π.χ. (μια και πολυ μου θυμιζει το κομματι τα δικα της κομματια,και αυτο ειναι καλο βεβαιως.. :)) θα απογειωνοταν και ισως γινοταν και επιτυχια,με αυτη τη φωνη ομως χλωμο το βλεπω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάκη, ευχαριστώ και πάλι!

 

SF, 1ον, ευχαριστούμε και 2ον, κοίτα να δεις τώρα διαφορά απόψεων και γούστων... Εμένα είναι ακριβώς αυτή η κοριτσίστικη χροιά της φωνής που με στέλνει σε αυτό το κομμάτι.  

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο νοιζ,θα σχολιασουμε..τον ηχο,το παιξιμο,την τεχνικη ηχογραφησης,τα..πλαγκινς..

Μηπως με πρωτη προτεραιοτητα τις τεχνικες,εχουμε χασει(για τον εαυτο μου μιλαω πρωτα)το αισθημα του ακροατη που τον ''αγγιζει'' ενα τραγουδι?Του σφιγγει το στομαχι,τον ταξιδευει,ΑΚΟΥΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ή περισσοτερο ακουμε αν το χαιχατ ειναι δυνατα και το σνερ ειναι ''μπροστα''? :-\

Δεν το λεω για κανεναν απ τους προλαλησαντες,γενικα μιλαω για τα συναισθηματα που χουμε χασει... ;)

 

Φιλε Χαρη το τραγουδι εχει πολυ ωραιο στιχο,πολυ ωραια μουσικη,ωραια μελαγχολικη διαθεση και με αγγιξε.Ακομα και το ανεπιτηδευτο ''αθωον''της τραγουδιστριας.

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο.Ακουσα μουσικη.

Υπαρχει λοιπον ενας αλλος κοσμος απ αυτον της ΤV που αγαπαει και παραγει τεχνη.

 

Το βιντεο δειχνει ατομο με ευαισθησιες και αισθητικη ερωτευμενου κι ας μην εισαι αυτη την περιοδο.Ναι,διακινδυνευω να το πω.Απολυτα ταιριαστο με το τραγουδι.Ακομα και το χερι σου που κουνιεται.Ανθρωπινα πραματα.

Μπραβο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάκη, ευχαριστώ και πάλι!

 

SF, 1ον, ευχαριστούμε και 2ον, κοίτα να δεις τώρα διαφορά απόψεων και γούστων... Εμένα είναι ακριβώς αυτή η κοριτσίστικη χροιά της φωνής που με στέλνει σε αυτό το κομμάτι.  

 

για να μην παρεξηγηθω ,το κομματι σαν συνθεση και εκτελεση ειναι πολυ καλο απλα η φωνη δεν του δινει αυτο το...εκφραστικο/ερμηνευτικο "κατι" που απαιτει για να γινει εξαιρετικο....(σε απλα ελληνικα η τραγουδιαρα ,εμενα τουλαχιστον,μου ακουγεται "λιγη" για το κομματι αυτο)...η χροια εμενα δεν μου ακουγεται...κοριτσιστικη αλλα...συριστική... ;D

 

παντως ακομα και ετσι ειναι ετη φωτος ανωτερο απο το.... 90% της συγχρονης ελληνικης μουσικης παραγωγης.

 

και παλι μπραβο στο παλικαρι ,τοσο καλο "τζαζολατινολαϊκο"  ;D...ελληνικο τραγουδι εχω να ακουσω απο την εποχη της Κυρμιζη (ναι ειμαι τεραστιος φαν της αν δεν το εχεις ηδη καταλαβει... ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου