Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής μπάσσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν και είμαι κάτοχος Ampeg B2 έχω να πω πως ότι svt έχω ακούσει είναι μια κ*****α και μισή. Μηδέν λεπτομέρεια, μηδέν δυναμικές, ομίχλη στις χαμηλές και άλλα που βαριέμαι καν να πω.

Επαιζα και εγω παλια ενα B3...Κλασικος ηχος ampeg...Μονο για τον συγκεκριμενο εχω να πω καλα λογια απ οσους ampeg εχω παιξει....

 

Τον aguilar παρτον με κλειστα ματια...ειναι αιωνες μπροστα απο ολους οσους σου προτειναμε...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aν και είμαι κάτοχος Ampeg B2 έχω να πω πως ότι svt έχω ακούσει είναι μια κ*****α και μισή.

 

αυτους  τους εχεις ακουσει σιγουρα?

 

http://www.ampeg.com/products/heritage/svtcl/index.html

 

http://www.ampeg.com/products/classic/svtvr/index.html

 

& αυτον?

 

http://www.ampeg.com/products/heritage/b-15/index.html

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και να μου τους χαριζαν δεν θα τους επερνα....μιλαμε για ενισχυτες με βαρος 40 κιλα τουλαχιστον!!!!!!Δεν το λες και ευκολο στη μεταφορα...τωρα αν μου τους χαριζαν για studio ολα κομπλε...και ηχαρα θα ειχα και τα παντα...αλλα και παλι θα τους εβλεπα να καθονται και  θα μαραζωνα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που διάβασα θα έβαζα με σειρά προτίμησης:

 

1. MarkBass III, II ή 250. (+) Εξαιρετικοί, πανάλαφροι, all around και αρκετά προσιτοί σε τιμή

(-) αρκετά ευαίσθητοι στις διακυμάνσεις του ρεύματος, που στην ωραία μας χώρα δεν είναι σπάνιες

 

2. Ampeg (+) κλασσικός και αξεπέραστος ήχος, αν είναι του γούστου σου.

(-) Τα μοντέλα που αξίζουν τον κόπο είναι πολύ βαριά και αρκετά ακριβά. Τα φτηνότερα και ελαφρύτερα δεν λένε και πολλά.

 

3. Eden. (+) Αξιοπρεπέστατα "φτηνά" μοντέλα. Τα nemesis δεν κοστίζουν μια περιουσία, δεν είναι 200 κιλά και -αν επιλέξεις combo-  έχουν πολύ ωραία μεγάφωνα.

(-) δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο, εκτός αν πας για την ακριβή τους σειρά.

 

4. GK. Θα αγόραζα μόνο παλιό GK. Όσοι καινούριοι έχω ακούσει, μοτ φάνηκαν πολύ μέτριοι. Μου φαίνεται σαν να έχουν μείνει τεχνολογικά στο 1980, αλλά χρησιμοποιώντας πολύ κατώτερα υλικά...

Θα έβαζα μέσα και τους swr, που προσωπικά τους εκτιμώ, αλλά αφού δεν σου αρέσουν, πάω πάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπα, όχι αλλά ούτε είναι πιθανότατα στο budget που έχει ο φίλος, το οποίο είναι για svt3 και svt7 οι οποίοι είναι κουραφέξαλα και μένεις σαν χαζός να αναρωτιέσαι τι έιναι αυτό το χάλι που ακούς και δεν μπορείς να το φτιάξεις (και ας έχει παραμετρικό αλλά και κοτζάμ γραφικό eq - όντως γραφικό είναι αλλά με άλλη έννοια)

Μακάρι αυτοί που λες να παίζουν "παπάδες" αλλά πόσο κοστίζουν κιόλας σε σχέση με τα 1000€ που διαθέτει ο φίλος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, όχι

 

ε,τοτε δεν εχεις ακουσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ Ampeg... ;)...oι αλλοι ειναι οντως αστειοι.

 

Μακάρι αυτοί που λες να παίζουν "παπάδες"

 

για...παπαδες δεν ξερω.... ;D... αλλα οτι ειναι το standard by which all other bass amps are judged ειναι σιγουρα... ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το προτείνω ευθαρσώς και ας θεωρηθεί διαφήμιση γιατί πραγματικά πιστεύω ότι σου κάνει και αξίζει.

http://smart.noiz.gr/details.php?id=43822

 

Αξίζει  πραγματικά δεν είναι διαφήμιση  ;D

Τον άκουσα  πρόσφατα  μόλις το σαββατόβραδο στο after dark, combo με 4χ10 ,κυριολεκτικά  έμεινα άφωνος καθαρός  γρήγορος  ένεκα  10ιντσων  scoop κυρίως , αλλά  τόνιζε  ιδιαίτερα τα χαρακτηριστικά  του ΑV jazz bass και το ευχαριστήθηκα 

 

Για aguilar  εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=185254.0

αλλά θα πρέπει να ψαχτείς  με καμπίνες και ίσως θα χρειαστείς άλλα τόσα λεφτά

 

Αντιπαραθέτω στα ampeg svt (full tube) κυρίως,  τον  orange ad 200 για να μην πω για τα ξαδέρφια του από την Αμερική  electric green amp ….

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει  πραγματικά δεν είναι διαφήμιση  ;D

Τον άκουσα  πρόσφατα  μόλις το σαββατόβραδο στο after dark, combo με 4χ10 ,κυριολεκτικά  έμεινα άφωνος καθαρός  γρήγορος  ένεκα  10ιντσων  scoop κυρίως , αλλά  τόνιζε  ιδιαίτερα τα χαρακτηριστικά  του ΑV jazz bass και το ευχαριστήθηκα 

:o

Αυτό μόλις είδα κι εγώ το ΣΚ.

To JB ακούγεται καλύτερα με τον Nemesis παρά με τον Benz.

Αντίθετα με το G&L που δένει καλύτερα με τον Benz

 

Για aguilar  εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=185254.0

αλλά θα πρέπει να ψαχτείς  με καμπίνες και ίσως θα χρειαστείς άλλα τόσα λεφτά

Sostost. Εμείς θα τα πούμε κι από κοντά για καμπίνες.

 

Αντιπαραθέτω στα ampeg svt (full tube) κυρίως,  τον  orange ad 200 για να μην πω για τα ξαδέρφια του από την Αμερική  electric green amp ….

Αμα αρχίσουμε αυτά .......

marshall-1992lem.jpg

http://www.musicgadgets.net/2008/03/31/marshall-lemmy-1992lem-bass-amp/

 

Ξέρω κι έναν καλό φυσιοθεραπευτή αν θέλετε. Σε pm μόνο ..............

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω για τις μέχρι τώρα απαντήσεις...Γενικά βοήθησαν σε μεγάλο βαθμό και ξεκόλλησα από κάποια πραγματάκια που είχα ως στάνταρ στο μυαλό μου!

 

Τώρα όσον αφορά τον ενισχυτή αυτές τις μέρες κάθησα και διάβασα πάρα πολλά reviews,άκουσα clipakia,κοίταξα τα specs ενισχυτών που είχα στο μυαλό μου και ενισχυτών που προτείνατε!

 

Τα συμπεράσματα...Συνεχίζω να μην θέλω λαμπάτο ενισχυτή..Ωστόσο μια λαμπάτη προενίσχυση μόνο αδιάφορη δεν μου είναι!Απο κει και πέρα ξεχώρισα κάποιους συγκεκριμένους ενισχυτές τους οποίους παραθέτω παρακάτω...

 

Genz Benz Streamliner 600

375/600W στα 8/4Ohm,pολύ ωραίος και καθαρός ήχος,με πολύ ωραία,καθαρά και δυνατά μπάσσα,απλότητα κάτι το οποίο με ενδιαφέρει τελικά πάρα πολύ,όπως και το μικρό του βάρος(2,7kg μόνο!!!),έξοδος για ακουστικά(μιας και είμαι φοιτητής έρχεται η στιγμή που επιστρέφω στο πατρικό για διακοπές,κλπ οπότε δεν με χαλάει πέρα από το μπάσσο να έχω και τον ενισχυτή μαζί και να μπορώ να παίζω χωρίς να ενοχλώ την μάνα μου ;D ) και 3 λυχνίες στην προενίσχυση που δίνουν μια όμορφη παραμόρφωση!Βέβαια αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τον Audiokostas που έχει τον συγκεκριμένο ενισχυτή πόσο έυκολα "βρωμίζει" και επίσης τι εννοεί στο παρακάτω

Εγώ έχω τον Streamliner 600. Με αυτόν, η αγορά full λάμπας δεν έχει έννοια  ;).

 

Στα μείον η έλλειψη footswitch(τόσα και τόσα πετάξανε πάνω σε αυτό το "κουτάκι")...

 

Eden WT 550

300/500W στα 8/4Ohm,αρκετά πιο βαρύς(8,6kg).Μιλάμε πάλι για λυχνία στην προενίσχυση(εδώ όμως δεν ξέρω αν έχει μία ή παραπάνω και τί λυχνίες).Ωραίος καθαρός ήχος κι εδώ.Αρκετές επιλογές στο EQ που σημαίνει ότι σου δύνεται η δυνατότητα να παίξεις με τις συχνότητες!Όσον αφορά τη συνεργασία με πετάλια αυτό που άκουσα εμένα προσωπικά μου άρεσε!Επίσης υπάρχει έξοδος για ακουστικά αλλά όπως και πριν δεν υπάρχει footswitch.

 

Aguilar AG500SC

250/500W στα 8/4Ohm.(7,7kg)Ο καλύτερος solid state που έχω ακούσει μέχρι στιγμής.Πολύ ωραίος καθαρός ήχος(κάτι που με ενδιαφέρει πάρα πολύ όπως είπα και σε προηγούμενο post).Στα μείον η τιμή του, εκτός και αν προλάβω την προσφορά που έστειλε σε προηγούμενο post o warchief.

 

Όσον αφορά τις τιμές των άλλων δύο, 679 βρήκα τον Genz Benz κάτι που του δίνει ένα ακόμα συν ενώ στα 900 τον Eden αλλά στα 700 μεταχειρισμένο!(αν τους βρείτε σε καμιά άλλη προσφορά ή σε πιο μικρή τιμή πείτε μου)

 

Επίσης δοκίμασα τον SVT3 ο οποίος μπορώ να πω ότι δεν με εντυπωσίασε όσο περίμενα(αν σκεφτεί κανείς ότι τον είχα στάνταρ στο μυαλό μου) καθώς επίσης τσέκαρα και τον Markbass Little Mark Tube με τον οποίο, παρ' όλο που είναι ωραίος ενισχυτής, κάτι δεν μου καθόταν καλά!

 

Περιμένω λοιπόν μερικές απόψεις για όσα έγραψα πιο πάνω και κατα πόσο πιστεύετε ότι θα βελτιώσουν τον ήχο μου πάνω στο είδος που παίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κακό είναι σε μερικές περιπτώσεις βγάζεις συμπεράσματα από youtube........ :-\

 

Τέλος πάντων, μιας και με ρωτάς, ο GB STL-600 "βρωμίζει" πολύ εύκολα με το gain του.

 

Και κάθε ενισχυτή θα πρέπει να τον ακούς με την καμπίνα που έχεις. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

 

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω σήμερα / αύριο,  κλιπάκια (ίσως και με διαφορετικά μπάσα) και από τον Streamliner αλλά και από τoν Nemesis

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου