Προς το περιεχόμενο

Tori Amos tribute.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Tori Amos..δεν χρειαζεται να σας την συστησω...ουτε να γραψω βιογραφικα στοιχεια για αυτην.

Με συντροφευει πολλα χρονια με την υπεροχη φωνη ,τα τραγουδια και τις μελωδιες της, και για μενα εχει μια ξεχωριστη θεση στις γυναικες τραγουδοποιους.

Ειχα την τυχη να την δω πριν χρονια στην Οπερα της Φλωρεντιας  Live...και το αποτελεσμα ηταν απλα μαγευτικο. Mια εξαιρετικη μπαντα!

Μιλωντας με μια φιλη απο εξωτερικο..θυμαμαι μου ειχε πει το εξης.

Η Τορι αμος ειναι ιδιαιτερη περιπτωση...η την λατρευεις ...η την μισεις.

Το σιγουρο ειναι οτι για να την εκτιμησεις..πρεπει να εχει ζησει 2-3 δυσκολες καταστασεις στην ζωη σου..

Κυριες  και Κυριοι

Η Τοri Amos.

Tori Amos - Precious Things (Glastonbury)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριες  και Κυριοι

Η Τοri Amos.

 

Έχεις ψυχοσύνθεση καλού ραδιοφωνικού παραγωγού...

 

Έτσι είναι, όπως τα λες (ξέχασες να βάλεις το Pretty Good Year), αν και φοβάμαι ότι τα ελληνικά "ψαγμένα" ακροατήρια ποτέ δεν απέδωσαν τις πρέπουσες τιμές στις κυρίες που οφείλεται... μία άλλη περίπτωση που μου έρχεται τώρα δα είναι η RLJ (είμαι βέβαιος ότι θα καταλάβεις ποια εννοώ).

 

Κρίμα που τα noiz άτομα δεν μας τιμούν με την άποψή τους στο προκείμενο... θα είχε ενδιαφέρον.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλωντας με μια φιλη απο εξωτερικο..θυμαμαι μου ειχε πει το εξης.

Η Τορι αμος ειναι ιδιαιτερη περιπτωση...η την λατρευεις ...η την μισεις.

 

Εγώ αναγνωρίζω το μεγάλο της ταλέντο και την πολύ ιδιοσυγκρασιακή της μουσική και ψυχοσύνθεση, αλλά το "ή το αγαπάς ή το μισείς" είναι ένα πολυφορεμένο & λίγο φθαρμένο επιχείρημα της μοδός που επιχειρεί να δώσει παραπάνω αξία σε κάτι... εγώ πχ. ούτε την αγαπώ ούτε τη μισώ, και γνωρίζω αρκετούς που δεν ενδιαφέρονται να την ακούσουν παραπάνω, αν και παρομοίως αναγνωρίζουν το μεγάλο της ταλέντο, όπως πχ. της Bjork την οποία παλιότερα άκουγα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως εχεις δικιο.. το παραδοξο ειναι οτι η γυναικα μετα απο 2 δεκαετιες καριερας και καμια δεκαπενταρια προσωπικους δισκους...εχει 3ων ταχυτητων fans..

Αυτους..που απλα την ξερουν.

Αυτους που την λατρευουν-ξερουν ολους τους στιχους της απεξω.. και προτιθενται να ταξιδεψουν στο εξωτερικο μονο για να την δουν live{σαν εμενα}

Και αυτους που δεν τους κανει τιποτα.

Και εγω αυτο εχω παρατηρησει σε οσους την εχω συστησει....

Τωρα αν αξιζει η οχι..Οταν μετα απο 2 δεκαετιες καριερας εξακολουθεις να γεμιζεις θεατρα..σημαινει οτι εχεις βρει το κοσμο σου..

Στην Ελλαδα αντιστοιχος καλλιτεχνης ειναι μαλλον ο Θανασης Παπακωνσταντινου. {που τον παρακολουθησα μεχρι την Αγρυπνια.}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ακούω σχεδόν τα πάντα με προσοχή και πάθος, αλλά από ένα σημείο και έπειτα, ακόμη και σούπερ αξιόλογη να είναι μια επιλογή, απλά δεν έχω το κουράγιο να κάτσω να την ψάξω προσεκτικά. Ακόμη και να είχα κάποιον να μου βάζει διαλεγμένα κομμάτια και να τα ακούγαμε μαζί και να τα συζητούσαμε, δε νομίζω πως θα μπορούσα να ενδιαφερθώ για ορισμένους καλλιτέχνες. Είναι μάλλον η κούραση του αυτιού, και παράλληλα του μυαλού.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαποιοι καλλιτεχνες κατα την γνωμη μου θελουν ιδιαιτερο ψαξιμο...με επιμονη -υπομονη και αγαπη..

Και οχι με τον  Mp3 shuffle τροπο..

Στον καθεναν μας ειναι προσωπικο..

Παντος επιμενω στο οτι καποιοι καλλιτεχνες...απλα δεν μας αγγιζουν και δεν θα μας αγγιξουν ποτε..οσο κι αν τους δινεις το"χρονο" τους.

π.χ

Τρεφω μεγαλο σεβασμο για τον Nick Cave τον Tom waits..τον Bob Dylan..

Αλλα δεν με αγγιζουν ..καθολου.. Δεν μπορω να τους ακουσω.

Αντιθετως...Bjork..Pj Harvey..Jeff Buckley Radiohead{Meχρι το Ο.κ..}Ακομα ακουω το Vespertine..το Dry...Και ακομα με μαγευουν απο την πρωτη νοτα.

Καλο σας βραδυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το Little Earthquakes το έχω λιώσει. Και το Scarlet's Walk.

 

H RLJ, εξαιρουμένων των δύο πρώτων άλμπουμ της, δεν ηταν ποτέ στις προτεραιότητές μου (όπως μία Joni Mitchell ας πούμε) αλλά οι τελευταίες της δουλειές είναι όμορφες.

 

Αν και προτιμώ την Suzanne Vega......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το Little Earthquakes το έχω λιώσει. Και το Scarlet's Walk.

 

H RLJ, εξαιρουμένων των δύο πρώτων άλμπουμ της, δεν ηταν ποτέ στις προτεραιότητές μου (όπως μία Joni Mitchell ας πούμε) αλλά οι τελευταίες της δουλειές είναι όμορφες.

 

Αν και προτιμώ την Suzanne Vega......

Και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ.

και εγω πιστευω οτι αυτοι οι 2 δισκοι ειναι οι καλυτεροι της καριερας της..

{Ισως και το  Boys for Pele.}

Το Little Earthquakes...μονο και μονο γιατι περιεχει αυτο...

Tori Amos - Mother

 

και το Skarlets walk...για αυτα..

 

τα live footage ειναι απο το Live dvd της Welcome to sunny florida..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου