Προς το περιεχόμενο

Γιατί η μπίρα στην Ελλάδα είναι τόσο ακριβή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτοί είναι μεσογειακοί τεμπέληδες σαν εμάς, πίνουν 2 ώρες καφέ, κοιμούνται 2 ώρες το

μεσημέρι και τρώνε τα λεφτά των βορειοευρωπαίων ;D

Αυτό είναι αλήθεια. Άσε που δεν ήξεραν οι βάρβαροι τον φραπέ ή τον φρέντο.......

Πάντως αν ήθελες ΚΑΦΕ και όχι απλώς "άντε έναν καφέ" πήγαινες στην αλυσίδα στα Cafe Jamaica (χαμάϊκα όπως αποκαλούνται) και φχαριστιόσουν. Νταξ δεν ήταν φθηνό αλλά αν θες και Blue Mountain (μιλάω για τον πραγματικό και όχι τη μάρκα) δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να τον πληρώσεις για 1€.

Αν και τα καλύτερα καφέ τα βρήκα στον Καναδά και Αμερική με απίστευτη ποικιλία.

Να το χέσω όμως. Τότε που το τσιγαράκι μου ήταν απλά προϋπόθεση συνοδείας καφέ, αυτοί σου δείχναν έξω.

Και ναι, έχω πιεί καφέ σαν τον πικραμένο σε τραπεζάκι έξω με -15 βαθμούς.

Σιγά μην τους παίρναγε.

 

Το κακό στη μπύρα (για να επανέλθουμε) είναι ότι όλες εδώ είναι lager άντε και καμιά pils. Εμένα που μου κάθεται (και στη γεύση αλλά και στο στομάχι) καλύτερα η ale ή η stout, τι να κάνω. Έχω καταντήσει να πηγαίνω να παίζω (όποτε σπάνια συμβαίνει αυτό) σε μαγαζιά με τις δικές μου μπύρες ανα χείρας.....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είπα απλά την άποψή μου. Όπως προείπα, σε ένα νυχτερινό κλαμπ του λονδίνου πλήρωσα τα μαλλιοκέφαλά μου τόσο στην είσοδο τόσο στην γκαρνταρόμπα ΚΑΙ στο ποτό, το μαγαζί ήταν μεγάλο βέβαια αλλά ήταν σαν εργοστάσιο, service ΔΕΝ είχε (περίμενες σε ένα μπαρ στην ουρά για ένα ποτό), ήταν βρώμικο, και δεν ξέρω αν φταίει η ελληνική αγριόφατσά μου, αλλά μου ζήτησαν ναρκωτικά 2 άτομα έξω από το μαγαζί και 2 άτομα μέσα...και μιλάμε για μαγαζί-club από τα γνωστά.

 

 

Και στο Άμστερνταμ μας μοίρασαν διαφημιστικά φυλλάδια για μαγαζί με είσοδο και δωρεάν 2 μπύρες μέσα, πήγαμε στο εν λόγω μαγαζί αφού πλήρωνες είσοδο και έμπαινες μέσα, ΔΕΝ ίσχυε η προσφορά (επειδή είμασταν Έλληνες?) για τις μπύρες...

 

Αλλά ξέρω, έπεσα στην περίπτωση... ::)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιος μίλησε για νυχτερινά κλαμπ? Εννοείται πως σε κλαμπ τα πράγματα αλλάζουν εντελώς, πόσο μάλλον στο Λονδίνο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που το είδες; Ακου 'κει 4, 5, 6 ευρώ η μπίρα...και στο εξωτερικό μπορείς να μου δώσεις παράδειγμα για μπίρα με 1 ή 2 ευρώ;

Εμείς εδώ στην πόλη μου δίνουμε 2,5 για τη βαρελίσια.

Ακόμη στην Ελλάδα τις βαβαρικές, κάτι άλλες από μοναστήρια και γενικότερα τις ξένες μπίρες τις πληρώνουμε ακριβότερα επειδή τις εισάγουμε.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο καθώς έχω προσωπική εμπειρία στο Λονδίνο τουλάχιστον, όπου πλήρωνα σε pub 4 και 5 λίρες τις εμφιαλωμένες.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που πίνεται καφέδες/μπύρες/ξίδια ρε παιδιά... Ειλικρινά... Τι να πω... Εμένα η συνηθισμένη μου έξοδος κοστολογείται γύρω στα 6 - 10 ευρώ και γυρνάω στουπί συνήθως... Τι να πω... Αραδιάζω τιμές σε ΟΥΔΕΤΕΡΟΥΣ χώρους στα Εξάρχεια... (Δεν θα πω μαγαζιά) και δεν είναι στέκια μεταλλάδων που είπε ο skantzos... (το Τηνιακό την πήγε 3,40 ΓΚΡΡΡ)

Μπύρα μεγάλο ποτήρι -> 3 ευρώ

Μπύρα μεγάλο μπουκάλι -> 2,5 ευρώ

Μπύρα μεγάλο μπουκάλι -> 2 ευρώ

Καφές -> 2 ευρώ

""""    -> 2,5 ευρώ

Ρακί -> 6 ευρώ το 250άρι

Ρακί -> 8 ευρώ το 500άρι

Ρακί μεγάλο ποτήρι -> 3,9 ευρώ

Ρακόμελο μεγάλο ποτήρι -> 3,9 ευρώ

Οινόμελο μεγάλο ποτήρι -> 3,9 ευρώ

Καραφάκι ούζο -> 4 ευρώ

"""""""      """"  -> 4,5 ευρώ

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η καταναλωτική λογική του μέσου Έλληνα τον περιορίζει στο να θεωρεί ακριβό μόνο ότι δεν μπορεί να αγοράσει...αν δηλαδή δεν είχε να δωσει 4 ευρό για καφέ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα έλεγε οτι είναι ακριβός...

πάνω στο θέμα βέβαια... εχω ζήσει πολλά χρόνια στο Μόναχο... η μπύρα είναι απλά πήνφθηνη... στο Άμστερνταμ πάλι πληρώνεις 3-4 ευρό για μία μπύρα ΠΟΛΥ καλύτερης ποιότητας απο αυτές τις άθλιες που πίνουμε εμείς εδώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο καθώς έχω προσωπική εμπειρία στο Λονδίνο τουλάχιστον, όπου πλήρωνα σε pub 4 και 5 λίρες τις εμφιαλωμένες.

Και γω πήγα το Πάσχα σε χωριό και παρήγγειλα από τον μπακάλη ζαμπόν κονσέρβα zwan.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η συνηθισμένη μου έξοδος κοστολογείται γύρω στα 6 - 10 ευρώ και γυρνάω στουπί συνήθως...

Tην επόμενη φορά που θα κατέβω Αθήνα θα έρθω κι εγώ μαζί σου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περιπτώσεις που λέει ο φάνκι ισχύουν, ανέφερε κ πιο πάνω ο όκταπους τον χασάν (που πήγαινα αρκετά τακτικά) κ το πωλείται δίπλα όπως και όλα εκεί στον π(ρ)εζόδρομο που ευτυχώς είναι καλύτερα από την τηνιακό.

Παρ' όλα αυτά το σημαντικότερο είναι αυτό που είπε ο fleamail το οποίο θα βάλω κ εγώ χωρίς quotes και με bold για όποιον το προσπέρασε,

 

Όταν ρε παιδιά σε οποιοδήποτε μαγαζί οπουδήποτε ο καφές έχει 6 ευρώ και κάθε μέρα είναι γεμάτο τότε τι συζητάμε? Τι να κάνει δηλαδή ο "καημένος" ο μαγαζάτορας? Να πει ρε τους φτωχούς τους κλέβω ας το κάνω 3 ευρώ! Αφού δεν ξέρουμε να τιμωρούμε σωστά! Θεωρούμε ότι τιμωρία είναι να ψωνίσεις από το thomann.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην επόμενη φορά που θα κατέβω Αθήνα θα έρθω κι εγώ μαζί σου :D

Κι έτσι θα ξανακαταφέρει να γίνει στουπί.

Αφού θα πληρώνεις εσύ.... ;D

Πρόσεξε το λεκτικό του  ;), δεν αναφέρει τη λέξη "πληρώνω".  ;D

 

Τι ακριβώς είπε ο fleamail βρε παιδιά; Μπορεί να το επαναλάβει κάποιος σε bold ;  :P

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου