Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα σε καινούργια Fender Strat Classic Player 60s


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τωρα που το ξαναδιαβασα εγω λέω οτι του φευγει το δαχτυλο που ειναι στην Β και ανεβαινει μαζι με το άλλο χωρις να το καταλάβει.....ουτε προβλημα τρεμολο ουτε τιποτα

 

:D :D :D:D :D :D :D :D

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τωρα που το ξαναδιαβασα εγω λέω οτι του φευγει το δαχτυλο που ειναι στην Β και ανεβαινει μαζι με το άλλο χωρις να το καταλάβει.....ουτε προβλημα τρεμολο ουτε τιποτα

 

Φίλε yannis37, είπαμε ότι είμαι νέος στο άθλημα, αλλά όχι ΤΟΣΟ νέος:) Αν ανέβαινε το δάχτυλο, ο τόνος θα ανέβαινε κι αυτός, ενώ συμβαίνει το αντίθετο.

 

Απ'οτι καταλαβαίνω, το τρέμολο είναι ο ένοχος... Ούτως ή άλλως, δεν το χρησιμοποιώ καν, οπότε μάλλον θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις οδηγίες του Superfunk!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν το χρησιμοποιεις ΚΑΘΟΛΟΥ,μπλοκαρε το

 

Strat Trem blocked

 

και επειδη εχω καλη διαθεση....να και ενα μυστικο μου... ;D :το καλυτερο....tremolo block που υπαρχει ειναι ενα ΛΟΥΚΕΤΟ ΑΠΟ BRASS (βρες ενα που να ταιριαζει & να χωραει στο cavity και θα παθεις πλακα απο τη βελτιωση στον ηχο.... :))

 

& αυτη η λυση ειναι super (αν γυρισουμε στη ΔΡΑΧΜΗ θα ειναι και η καλυτερη χρηση της... ;D)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με την κιθάρα μου που έχει floyd rose κάνω το εξής.

 

Πες ότι η drone note (αυτή μου μένει σταθερή) είναι η λα στο 5ο τάστο 1η χορδή και θέλω να κάνω unison bend στο 7ο τάστο στην από πάνω χορδή.Για να αποφύγω το φάλτσο πολύ απλα κάνω και ένα ελάχιστο μπέντ στην πρώτη χορδή με κατεύθυνση προς τα κάτω και τσουπ no problem! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδη εχω καλη διαθεση....να και ενα μυστικο μου... ;D :το καλυτερο....tremolo block που υπαρχει ειναι ενα ΛΟΥΚΕΤΟ ΑΠΟ BRASS (βρες ενα που να ταιριαζει & να χωραει στο cavity και θα παθεις πλακα απο τη βελτιωση στον ηχο.... :))

 

αστα αυτά ;D πας να αχρηστεψεις και το τελευταιο + που εχει η strat εναντι στην Tele ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Αυτό είναι πρόβλημα που συμβαίνει σε όλες τις κιθάρες που έχουν τρεμολο ή φλόυντ ρόουζ;

Γιατί παρήγγειλα την δικία μου χθες και ζήτησα στο σετ απ το γουάμι μπαρ να κινείται εξίσου και προς τις 2 κατευθύνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παθεις πλακα απο τη βελτιωση στον ηχο.... :))

 

Το συγκεκριμένο θέμα το είχα θίξει κι εγώ σ'ένα παλιότερο thread που είχα ανοίξει, όπου τελικά κατέληξα να κατεβάσω τέρμα το τρέμολο, όχι γιατί με ενοχλούσε το θέμα που αναφέρει ο OP, το οποίο είναι φυσικό να γίνεται, αλλά επειδή με κατεβασμένο trelmolo είχα πιο σκαστό, πιο ας μου επιτραπεί η έκφραση "in your face" ήχο και δεν ήμουν διατεθειμένος να τον θυσιάσω για την χρήση του trem που έτσι κι αλλιώς δεν πολυχρησιμοποιούσα.

 

αστα αυτά ;D πας να αχρηστεψεις και το τελευταιο + που εχει η strat εναντι στην Tele ;D ;D ;D

.

Ε αυτό το ερώτημα τώρα με ταλανίζει κι εμένα αρκετές φορές, (άτιμο G.A.S. :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πρόβλημα που συμβαίνει σε όλες τις κιθάρες που έχουν τρεμολο ή φλόυντ ρόουζ;

Γιατί παρήγγειλα την δικία μου χθες και ζήτησα στο σετ απ το γουάμι μπαρ να κινείται εξίσου και προς τις 2 κατευθύνσεις.

 

Ναι. Ολες οι κιθαρες με floating τρεμολο εχουν αυτο το προβλημα (νομιζω και το floyd αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος). Οταν κανεις bend μια χορδη, οι υπολοιπες ξεκουρδιζονται. Οταν σπασει μια χορδη, οι υπολοιπες παλι ξεκουρδιζονται.

 

Το προβλημα αυτο το γλυτωνεις ΜΟΝΟ με fixed bridge (η μπλοκαρισμο/flush τρεμολο). Ενας απο τους πολλους λογους που η tele ειναι η αγαπημενη κιθαρα των country players ειναι οτι σε αυτο το ειδος μουσικης παιζουνε πολυ συχνα chicken picking ενω κρατανε μια χορδη bended - τετοιες φρασεις ακουγονται ξεκουρδιστες αν παιχτουν σε floating trem strat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου