Προς το περιεχόμενο

Epiphone Les Paul Special II Red Project!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πραγματα ειναι απλα!!

 

   EPIPHONE LES PAUL SPECIAL red ΙΙ

+ JB seymoyr duncan bridge (τον εχω ηδη αυτον, μπορει να εχει παθει κατι επειδη ειναι 10ετιας?)

+ P rails seymour duncan creme neck (μου αρεσει η διχρωμια σε σχεση με τον bridge)

+ Νεα Knobs http://www.thomann.de/gr/fender_skirted_knobs_verstaerkerknoepfe.htm

+ Elixir 10-46

+ Αργοτερα νεο NUt

---------------------------------------------------------------------------------------

= Ετοιμος ο Φωντας!! Eεε.. 257 ευρω (χωρις τα μαστορεματα, χωρις nut)!! Εεε.. δηλαδη πως σας φαινεται?!?!

 

 

Επισης σκεφτομαι αντι για push pull για τον neck να ''βγαλω'' ενα switchακι (μαρεσουν πολυ τα ατιμα!) με τρεις θεσεις, πχ κατω single coil μεση P90 και  πανω humbacker (παιζει αυτο?).

 

Ποσο εκτιμαται οτι θα πανε τα μαστορεματα? Εγκατασταση μαγνητων και αν γινεται να μπει το switch? Set up κανω μονος μου.

 

 

Μην με κραξετε οτι πεταω λεφτα και οτι παω να βαλω κινητηρα φεραρι σε skoda, απλα θελω αυτο το σχημα κιθαρας με αυτα τα πραγματα πανω και σε τετοιο επιπεδο χρηματων!

 

 

Η διαδικασια θα λαβει μερος μετα το τελος της εξεταστικης δηλαδη περιπου στις 20 του μηνα. Τα πραγματα, θα κανω μια ψαχτικη να δω αν υπαρχουν και τι τιμες παιζουν αλλιως θα καταφυγω στην γνωστη λυση.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ Αργοτερα νεο NUt

τωρα.τι αργοτερα.θα βαλεις knobs και οχι nut?πρωτα τα τεχνικα μερη αναβαθμιζουμε

 

= Ετοιμος ο Φωντας!! Eεε.. 257 ευρω (χωρις τα μαστορεματα, χωρις nut)!! Εεε.. δηλαδη πως σας φαινεται?!?!

μια χαρα αμα τα εχεις! ;D

κατα την αποψη μου δες και αυτα

 

http://www.stewmac.com/?PCR=1%3A100%3A1040%3A10810&IID=5276&actn=changedisplaycurrency&tab=&currencyid=7

 

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Electric_guitar,_non-trem_tailpieces/Gotoh_Aluminum_Stop_Tailpiece.html

 

σιγουρα θα αλλαξουν και θα γεμησουν τον ηχο σου

εχεις και πμ

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα.τι αργοτερα.θα βαλεις knobs και οχι nut?πρωτα τα τεχνικα μερη αναβαθμιζουμε

 

εχεις και πμ

 

Τα Knobs ειναι φετιχ!!!!  ;D Χωρις αυτο να σημαινει οτι εχεις αδικο!!

 

Εχω σιγουρα πμ?! ???

 

Thnx παντως για την υπενθυμιση για τη γεφυρα, σωστος!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα ηθελα αν γινεται καποιος να με διαφωτισει με τα ποντεσιομετρα τι γινεται. Αλλα ειναι 250Κ αλλα 500Κ.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης σκεφτομαι αντι για push pull για τον neck να ''βγαλω'' ενα switchακι (μαρεσουν πολυ τα ατιμα!) με τρεις θεσεις, πχ κατω single coil μεση P90 και  πανω humbacker (παιζει αυτο?).

Έχω την εντύπωση πως όλα μπορούν να γίνουν.

Είχα την ίδια κιθάρα στο παρελθόν (σε μαύρο  :P) και άλλαξα (φυσικά) τους μαγνήτες και το knob του tone το είχα κάνει push/pull, για να τους σπλιτάρω σε μονούς.Θα μπορούσα,σύμφωνα με το μάστορα,να κάνω push/pull και το knob του volume,ούτως ώστε το καθένα να σπλιτάρει το δικό του μαγνήτη, αλλά το είχα θεωρήσει υπερβολικό εκείνη την εποχή (σήμερα, μάλλον, θα το έκανα  8)).

Ποσο εκτιμαται οτι θα πανε τα μαστορεματα? Εγκατασταση μαγνητων και αν γινεται να μπει το switch?

Πριν 2 χρόνια μου είχε κοστίσει 50€ η εργασία.Με το έξτρα switch*, που θέλεις,σίγουρα θα ανέβεις άλλα 20€ μίνιμουμ.

 

*αφού μπορείς να κάνεις την ίδια δουλεία με push/pull, γιατί να παιδεύεσαι με switch-άκια σε μια τόσο φτηνή κιθάρα;  ???

 

edit: γνωρίζεις αν οι μαγνήτες έχουν τη δυνατότητα να σπλιτάρουν (έχω την εντύπωση πως θα πρέπει να έχουν 4 conductor wiring);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

*αφού μπορείς να κάνεις την ίδια δουλεία με push/pull, γιατί να παιδεύεσαι με switch-άκια σε μια τόσο φτηνή κιθάρα;  ???

 

Νομιζω οτι σε φθηνη κιθαρα εχει νοημα να κανεις τρυπα πχ και να βγει να switchακι. Αν η κιθαρα εκανε 2.500 πχ δεν θα πειραζα κατι.

 

Αλλα ειναι και θεμα πως θα σου καρφωθει! Αμα εχει κολησει στο μυαλο μου το switch θα το βαλω, εδω θα πληρωσω knobs που κανουν 18,90 τα 6!!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα ειναι και θεμα πως θα σου καρφωθει! Αμα εχει κολησει στο μυαλο μου το switch θα το βαλω, εδω θα πληρωσω knobs που κανουν 18,90 τα 6!!

 

Αφού σου μπήκε στο μυαλό.. ;D go for it!!!

 

Αν δεν την κάνεις εσύ τη δουλειά με το τρυπάνι,έχω την εντύπωση πως τα εργατικά θα σου βγούν γύρω στο 80άρι€ (ανάλογα, βέβαια και με το μάστορα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P-rails χωρίς αυτό

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/triple-shot/triple_shot_swi/

είναι μισή δουλειά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου