Προς το περιεχόμενο

Συγκριση θορύβου tube/tranzistor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακούσει πως τα  tube μηχανήματα(πετάλια,ενισχυτές,προενισχύσεις κλπ) είναι πολύ πιο θορυβώδες από τα solid state...Είναι αλήθεια???Και αν ναι,τότε πόσο μεγάλη είναι η διαφορά???

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έχεις θόρυβο μάλλον το πρώτο που θα φταίει θα είναι η κιθάρα σου (γείωση ή μαγνήτες) ή καμιά χαλασμένη γείωση στο πετάλι (ακόμα και κάποια παρεμβολή από κοντινή ηλεκτρική συσκευή) όχι  η φύση του πεταλιού (λαμπάτο,τρανζίστορ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμμ...τώρα που το σκέφτομαι όταν παίζω στο δωμάτιό μου συνήθως κάθομαι δίπλα ακριβώς στο pc το οποίο έχει μπρος/πίσω πολλές ψύκτρες.....ίσως από αυτό να είναι γιατί έχω παρατηρήσει πως μόνο όταν παίζω εκεί έχω αυτο τον θόρυβο....λογικά συντονίζονται οι ψύκτρες με τους μαγνήτες της κιθάρας......σας ευχαριστω για τις απαντισεις σας!

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμμ...τώρα που το σκέφτομαι όταν παίζω στο δωμάτιό μου συνήθως κάθομαι δίπλα ακριβώς στο pc το οποίο έχει μπρος/πίσω πολλές ψύκτρες.....ίσως από αυτό να είναι γιατί έχω παρατηρήσει πως μόνο όταν παίζω εκεί έχω αυτο τον θόρυβο....λογικά συντονίζονται οι ψύκτρες με τους μαγνήτες της κιθάρας......σας ευχαριστω για τις απαντισεις σας!

 

Που να παίξεις και κοντά στη τηλεόραση...ο θόρυβος ειδικά στον  bridge είναι κόλαση,ιδιαίτερα όταν παίζει κανένα ελληνικό σήριαλ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμμ...τώρα που το σκέφτομαι όταν παίζω στο δωμάτιό μου συνήθως κάθομαι δίπλα ακριβώς στο pc το οποίο έχει μπρος/πίσω πολλές ψύκτρες.....ίσως από αυτό να είναι γιατί έχω παρατηρήσει πως μόνο όταν παίζω εκεί έχω αυτο τον θόρυβο....λογικά συντονίζονται οι ψύκτρες με τους μαγνήτες της κιθάρας......σας ευχαριστω για τις απαντισεις σας!

 

άλλο πράγμα η ψύκτρα, και άλλο ο ανεμιστήρας  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θόρυβο μπορούν να ευθύνονται πολλά...και όλα τους απλά "προσθέτουν" στον τελικό θόρυβο. Συνήθως είναι η κακής ποιότητας ηλεκτρική παροχή( στον ενισχυτή,τα πετάλια κτλ) δεν νομίζω οτι αυτό που προκαλέι τον θόρυβο είναι ο ανεμηστήρας του pc αλλά οτι οτι μάλλον έχεις τον ενισχυτή στην ίδια μπρίζα με το pc.Δοκίμασε σε άλλη μπρίζα...με-χωρίς πολύμπριζο κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

        Καλησπέρα, να ρωτήσω κι εγώ με την ευκαιρία. Υπάρχουν διαφορές θορύβου μεταξύ λαμπάτων ενισχυτών ή είναι καθαρά θέμα παροχής ρευματος;

Μου είχε δημιουργηθεί η απορία κατά τη δοκιμή ενισχυτών σε δυο-τρία μαγαζιά. Αν ισχύει το πρώτο, δεν είναι βασική προϋπόθεση για μια αγορά κατά τη γνώμη σας; Σ'εμένα έπαιξε κάποιο αποτρεπτικό ρόλο χωρίς να είμαι όμως σίγουρος για τα αίτια του όποιου θορύβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν διαφορές θορύβου μεταξύ λαμπάτων

 

ναι υπαρχουν,οσο πιο σωστα κατασκευασμενος ειναι ο ενισχυτης τοσο λιγοτερο θορυβο εχει συνηθως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου